Δικαιώματα επιβατών

Re: Back-to-back πτησεις

Όχι πάντα γιατρέ μου. Αυτό ισχύει 100%, όταν και οι δύο πτήσεις είναι τιμολογημένες σε ενιαίο εισιτήριο. Στις άλλες περιπτώσεις, είναι στη διακριτική ευχέρεια της αεροπορικής εταιρείας.
 
Διαβάζω το παρακάτω άρθρο στο πρωτοσέλιδο του in.gr και δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το νέο/είδηση! Am I stupid? :?

http://news.in.gr/world/article/?aid=1231216048
 
Η ειδηση απο οτι καταλαβα οτι πχ εγω παω Αθηνα-Φρανκφουρτη-Νεα Υορκη.Το Αθηνα-Φρανκφουρτη με ΟΑ και το Φρανκφουρτη-Νεα Υορκη με Delta και καθυστερησει το πρωτο σκελος και χαθει το αλλο το πληρωνει η πρωτη εταιρια που πεταγε.
 
Ακόμη δηλαδή κι αν πρόκειται για διαφορετικές κρατήσεις με διαφορετικές εταιρίες; Αυτό θα ήταν ενδιαφέρον. (θα τροφοδοτούμε με τις lowcost -αφού μόνο αυτές φαίνεται να επιβιώνουν- τα hub της Ευρώπης άφοβα!)
 
osc4r":8p6l0vvy said:
Ακόμη δηλαδή κι αν πρόκειται για διαφορετικές κρατήσεις με διαφορετικές εταιρίες; Αυτό θα ήταν ενδιαφέρον. (θα τροφοδοτούμε με τις lowcost -αφού μόνο αυτές φαίνεται να επιβιώνουν- τα hub της Ευρώπης άφοβα!)

Προφανώς μόνο σε περίπτωση codeshare - συνεργασίας.
 
Θα ήθελα να ρωτήσω αν σε περίπτωση αλλαγής της ώρα της πτήσης (στη μετάβαση η αναχώριση πάει 75 λεπτα αργότερα, και στην επιστροφή 100 λεπτά αργότερα), μπορεί ο επιβάτης να ζητήσει επιστροφή χρημάτων. Ή επειδή η αλλαγή στην ώρα δεν είναι πολύ μεγάλη δεν μπορεί;
 
Γρηγορη ερώτηση γιατί γράφω από greeklish converter: είχα πτήση VCE-MUC με Air Dolomiti και MUC-ATH με Lufthansa. Layover 1:10 στο MUC. Η πρώτη πτήση καθυστέρησε 1 ώρα, με αποτέλεσμα να χάσω το connection για ATH. Δεν υπήρχε άλλη πτήση την ίδια μέρα, παρα μονο την επομενη με Air China. Συνολική καθυστέρηση στην προγραμματισμένη άφιξη μου στην Αθηνα: σχεδόν 12 ώρες. Έχω καταλάβει σωστά ότι δικαιούμαι αποζημίωση 400 euro ανά επιβάτη;
 
Σωστό. Φαντάζομαι διαμονή και φαγητό σου έδωσαν. Περισσότερα, καθώς και το EU complaint form που καταθέτεις στην αεροπορική, εδώ
 
Ευχαριστώ για την απάντηση και το link. Ναι, διαμονή κλπ τα κάλυψε η Lufthansa.
 
Top