ATC live in Greece

Re: ATC live in Greece ?

Όσο ζω μαθαίνω.... Πρώτη φορά ακούω τέτοιο site, να ακούς προσεγγίσεις κ συνομιλίες στο νετ. Απίστευτο!!!
Τό 'βαλα στα αγαπημένα και όποτε τυχαίνει να μιλάω στη συχνότητα θα μπορεί να με ακούει ο γιος μου που έχει κόλλημα. τέλειο, απλά....
 
liveatc feed down!

Γεια σας!!!

Παρακολουθούσα σχεδόν καθημερινά το καλοκαιρι και το φθινόπωρο το rdinfo.net καθώς άκουγα και τις συχνότητες του ελληνικου atc athens.

Ομως, μετά από καιρό που μπήκα, συνειδητοποίησα πως ο "διανομέας" σταμάτησε την λειτουργία του.
Θεωρησα πως προκηται για κάποιο τεχνικο πρόβλημα ίσως.

Ξανακοίταξα σήμερα, και λέει πως ο atc athens ειναι down εδω και 22 μερες!! :wall: :wall: :wall: :shock: :shock: :shock: :? :?

Ξέρει κανείς γιατί;;; :? :?: :?: :?:

Ευχαριστώ!
 
Re: liveatc feed down!

Πιθανοτατα γιατι αυτος που εδινε το feed εκλεισε/χαλασε το scanner του, μετακομιζει, λειπει, του κοψαν το internet, του χαλασε το laptop, κλπ κλπ κλπ. Πιθανα σεναρια. Οπως και με το rdrinfo, το flightradar24 κλπ, ολα βασιζονται σε ερασιτεχνες που συνεισφερουν feeds. Ο καθενας για τον (απολυτα σεβαστο) προσωπικο του λογο, καποια στιγμη σταματαει να "δινει". Δεν τον υποχρεωνει κανεις! :)
 
Τι ειδα;; Μπαινω στο liveatc.net και βλεπω στα New LiveATC Aviation Audio Feeds το LGIR.

Οριστε και ο συνδεσμος :Ρ
http://www.liveatc.net/search/?icao=lgir

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Τοσο καιρο το περιμενα ! :)

EDIT-
Κατι ακυρο: Εκει που ειχα ανοιχτο το ATC ακουσα εναν πιλοτο της AEGEAN της πτησης A34262 να ρωταει τον πυργο ελεγχου στο Ηρακλειο αν βρηκανε ενα σκελος του αεροπλανου στον αεροδιαδρομο ο.Ο
 
"στον αεροδιαδρομο" είπε;
 
Ναι.. Ρωτησε αν βρηκανε κατι στον αεροδιαδρομο και ο controller ειπε "θα παρω τηλεφωνο και θα σε ενημερωσω"
 
Μάλλον θα μασούσαν τσίχλα και δεν άκουσες καλά.
 
Λες να ακουσα ολοκληρες 2 προτασεις λαθος; :Ρ αν ναι τοτε πρεπει να παω να το κοιταξω
 
Αγαπητε viclec: αλλο το "αν βρηκαν κατι" και αλλο "αν βρηκαν ενα σκελος". Πιστευεις οτι αν πιστευε οτι εχει χασει ενα ...σκελος, θα συνεχιζε την πτηση του κανονικα;
Και επισης, αποκλειεται πιλοτος να χρησιμοποιησε τη λεξη "αεροδιαδρομος".
 
Εγω ακουσα οτι ρωτησε ο πιλοτος τον controller αν υπαρχει στον αεροδιαδρομο (δεν ειμαι σιγουρος ποια λεξη χρησιμοποιησανε) ενα σκελος του αεροσκαφους. Ειδικος δεν ειμαι, ομως η υποθεση μου ειναι οτι ειχαν λαθος ενδειξη (;), δεν γνωριζω δεν θα παρω θεση, εγω σας διαβιβαζω τι ακουσα, αλλα αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν η οικιοτητα που ειχε ο πιλοτος με τον controller ειδικα με την απαντηση "θα παρω τηλεφωνο και θα σε ενημερωσω". Μετα απο αυτο απουσιασα και δεν ακουσα τη συνεχεια μπορει να λυθηκε το θεμα.. Ειμαι Begginer στα αεροσκαφη και τις ορολογιες τους, γι αυτο μην με παρεξηγειτε :Ρ Και σε ευχαριστω για την παρατηρηση σου seven4seven, δεν ηξερα πως δεν χρησιμοποιουν τη συγκεκριμενη λεξη οι πιλοτοι :)
 
Top