Το ανανεωμένο airliners.gr

  • Thread starter Akis
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Προς τους Moderators και τον andreasl

Θέλω να πιστευω πως μιλώ εξ'ονόματος ΟΛΩΝ των φωτογράφων που "μαγαρίζουν" το αξιολογότατο τούτο διαδικτυακό χώρο έκφρασης.

Οι φωτογραφίες μπαίνουν όπως μπάινουν γιατί ΤΟΤΕ ανεβαίνουν στα JP και a.net και ΤΟΤΕ αρχίζουν να μετράνε τα views για να μπουν στα top 4 ή 5 της ημέρας. Το να ανεβούν στο JP τη Δευτέρα, την Τεταρτη και την Παρασκευή και να σας τις παρουσιάσουμε μαζεμένες την Κυριακή, είναι δώρο άδωρο. Ναι μεν θα μαζέψουν views, αλλά δε θα πάνε για το top 24 hours.

Για τον ίδιο λόγο μπαίνουν τα links κι όχι οι ίδιες οι φωτογραφίες....

Μαιταιοδοξία μεν, αλλά τι νά κάνουμε....

ΥΓ. Παρατηρώντας τα στατιστικά των φωτογραφιών μου, πολύ λίγα views έρχονται από το a.gr σε σχέση με άλλα μέσα προβολής, οπότε για να μην ενοχλώ, τουλάχιστον εγώ δε θα ξαναποστάρω φωτογραφίες. Άλλωστε στο a.gr μπαίνω πια περισσότερο σαν επισκέπτης... Δυστυχώς, η ανανέωση και πολλά άλλα έδιωξαν πολύ κόσμο... Που είναι ο COMPUTERISE, που είναι ο ThanasisU2, που είναι ο aakunz κι άλλοι τόσοι....

Happy Wannabies. Live long and prosper...
 
Από πλευράς μου ζητώ συγγνώμη προς τους Συντονιστές κ τα μέλη του φόρουμ γιατί ανήκω στα μέλη που ποστάρουν συχνά
τα λινκς των φώτο μου με πιθανό αποτέλεσμα να κουράζουν τον αναγνώστη του τόπικ.

Δεν έγινε επί τούτου απλά όπως ανέφερε κ ο flying Doc τις ποστάρω τη στιγμή που θα τις δεχτεί το site που τις ανέβασα και με
σκοπό να πάρουν κάποια έξτρα κλικς "την στιγμή" που πρέπει. Αρκετές φορές αυτό καταλήγει σε απανωτά ποστς των 1-2 λινκ.

Ας περάσει λίγος καιρός χωρίς τα λινκ μου, έτσι για αλλαγή κ μετά εδώ είμαστε :)
 
θα μου επιτρεψετε μια συντομη παρεμβαση μιας και βλεπω οτι το θεμα ελαφρως ξεφευγει. Η προτροπη που εγινε απο το moderators team ειναι προφανως μια ιδεα που θεωρειται οτι μπορει να εξυπηρετησει και τη σελιδα αλλα και τους χρηστες και οπως γραφτηκε "δεν ειναι υποχρεωτικη". Νομιζω μεχρι εδω ειναι σαφες το θεμα.
Απο εκει και περα τα links προφανως μπαινουν για δυο λογους: για να φερουν επισκεψιμοτητα στις φωτογραφιες αλλα και για λογους οικονομιας του φορουμ, δε θα μπορουσαν οι χρηστες να ανεβασουν εδω ολες τις φωτο που θελαν εστω και ως thumbnail.
Προσωπικα, σα χρηστης του φορουμ εχω ποσταρει παμπολλες φορες και θα συνεχισω να ποσταρω τα links με τις φωτο μου οποτε το κρινω απαραιτητο, παντα στα πλαισια των κανονων του φορουμ.
 
Όσον αφορά εμενα...

Με αυτό το post σας χαιρετώ... Σας ευχαριστώ που με ανεχτήκατε τόσα χρόνια. Χάρη στο a.gr κέρδισα μερικούς ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΥΣ φίλους.

http://www.youtube.com/watch?v=dL3nNRvd2N0
 
Επειδή έχω υπάρξει αναγνώστης φωτογραφικών ποστ πολύ πριν να ανεβάσω κι εγώ τις δικές μου έχω παρατηρήσει ότι τα μεγάλα link με πολλές φωτό κουράζουν.
Καλύτερα λίγες λίγες να τις βλέπουμε και να τις χαιρόμαστε (όσες απ' αυτές αξίζουν) παρά να χανόμαστε σε τεράστια ποστ και στο τέλος να μην αντιλαμβανόμαστε τις καλές.

Βέβαια οι συντονιστές προτιμούν λίγα πόστ και τους δικαιολογώ απόλυτα γι' αυτό.

Γιατρέ μην φεύγεις ακόμα δεν ανέβηκες στο Αγιο Όρος του spotting. (το γνωστό βουνό εννοώ ;) )
Έλα βγάλε πόσταρε και μετά φύγε...

Υ.Γ.:Θυμάμαι πριν από πολύ καιρό που αποβλήθηκε το μέλος Hastaroth επειδή πόσταρε συνεχόμενες φωτό με "αστεία" νηολόγια. Άμα μας διαβάζει τώρα θα γελάει.
 
Γνωρίζοντας, ότι με αυτά που γράψω θα είμαι πάλι ο κακός, προχωράω και γράφω μια απάντηση στον flying doc.

flying Doc":1484x6j3 said:
Θέλω να πιστευω πως μιλώ εξ'ονόματος ΟΛΩΝ των φωτογράφων που "μαγαρίζουν" το αξιολογότατο τούτο διαδικτυακό χώρο έκφρασης.
Τους ρώτησες και θέλεις να το πιστεύεις; Ή μήπως θέλεις με την παραπάνω πρόταση απλά να δώσεις μεγαλύτερη αξία σε αυτά που γράφεις παρακάτω;

flying Doc":1484x6j3 said:
Οι φωτογραφίες μπαίνουν όπως μπάινουν γιατί ΤΟΤΕ ανεβαίνουν στα JP και a.net και ΤΟΤΕ αρχίζουν να μετράνε τα views για να μπουν στα top 4 ή 5 της ημέρας. Το να ανεβούν στο JP τη Δευτέρα, την Τεταρτη και την Παρασκευή και να σας τις παρουσιάσουμε μαζεμένες την Κυριακή, είναι δώρο άδωρο. Ναι μεν θα μαζέψουν views, αλλά δε θα πάνε για το top 24 hours.
Τουλάχιστον το λές καθαρά γιατί ανεβάζεις τις φωτογραφίες σου. Γιατί θέλεις να μαζέψεις κλικς για αυτοπροβολή στα sites που ανάφερες. Το κάνεις δηλαδή απλά και μόνο για σένα. Όχι για να προσφέρεις κάτι το όμορφο, κάτι το διαφορετικό στους επισκέπτες αυτής της σελίδας, αλλά για πάρτη σου. Και εγώ ρωτώ: Μήπως ακριβώς αυτός είναι και ο λόγος που οι επισκέπτες δεν κλικάρουν (όπως γράφεις παρακάτω) τις φωτογραφίες σου; Γιατί γνωρίζουν ακριβώς αυτό και γνωρίζουν ότι ποστάρεις τα link σου μόνο και μόνο για να μαζέψεις hits και όχι για να μας προσφέρεις κάποιες εξαιρετικές φωτογραφίες; Με άλλα λόγια: Η συνεχής δημοσιεύσεις των link μήπως οδηγούν στην λάθος κατεύθυνση για σένα (λιγότερα και όχι περισσότερα hits);

flying Doc":1484x6j3 said:
ΥΓ. Παρατηρώντας τα στατιστικά των φωτογραφιών μου, πολύ λίγα views έρχονται από το a.gr σε σχέση με άλλα μέσα προβολής, οπότε για να μην ενοχλώ, τουλάχιστον εγώ δε θα ξαναποστάρω φωτογραφίες. Άλλωστε στο a.gr μπαίνω πια περισσότερο σαν επισκέπτης... Δυστυχώς, η ανανέωση και πολλά άλλα έδιωξαν πολύ κόσμο... Που είναι ο COMPUTERISE, που είναι ο ThanasisU2, που είναι ο aakunz κι άλλοι τόσοι....

Happy Wannabies. Live long and prosper...
Το τελευταίο δεν έχει σχέση με το όλο θέμα, απλά σου αρέσει να βάζεις φωτιές με την ελπίδα κάποιος να ασχοληθεί με αυτά που γράφεις. Εν μέρη το κατάφερες, μιας και εγώ ασχολούμαι με τα γραφόμενά σου, αλλά με κάτι τέτοια απλά καταστρέφεις την δημοσίευσή σου και την άποψή σου.
 
Akis":3345mfz4 said:
flying Doc":3345mfz4 said:
Θέλω να πιστευω πως μιλώ εξ'ονόματος ΟΛΩΝ των φωτογράφων που "μαγαρίζουν" το αξιολογότατο τούτο διαδικτυακό χώρο έκφρασης.


Τους ρώτησες και θέλεις να το πιστεύειςΤο κάνεις δηλαδή απλά και μόνο για σένα. Όχι για να προσφέρεις κάτι το όμορφο, κάτι το διαφορετικό στους επισκέπτες αυτής της σελίδας, αλλά για πάρτη σου. Και εγώ ρωτώ: Μήπως ακριβώς αυτός είναι και ο λόγος που οι επισκέπτες δεν κλικάρουν (όπως γράφεις παρακάτω) τις φωτογραφίες σου; Γιατί γνωρίζουν ακριβώς αυτό και γνωρίζουν ότι ποστάρεις τα link σου μόνο και μόνο για να μαζέψεις hits και όχι για να μας προσφέρεις κάποιες εξαιρετικές φωτογραφίες;

Δεν είχα σκοπό ν΄απαντήσω αλλά μιας και το έκανες προσωπικό το θέμα, θέλω να κλείσω μια και καλή τους λογαρισμούς...

Στο πρώτο quote σου, εδώ και μια ώρα περίπου, αυτό συζητάμε με τον gepap (το άλλο κακό παιδι) και τον Bari. Αμα θες ρώτα τους....

Στο δευτερο και τραγικότερο....

κάτι το όμορφο, κάτι το διαφορετικό
, ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
https://www.airliners.gr/gallery/display ... play_media

Μια
όχι για να μας προσφέρεις κάποιες εξαιρετικές φωτογραφίες
http://www.jetphotos.net/viewphoto.php? ... 98&nseq=35

Επίσης, ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ....

Καληνύχτα σας
http://www.youtube.com/watch?v=sd7b2v9T1Dw
 
κακως το θεμα τραβαει τοσο πολυ, ειναι απλουστατο και σαφεστατο. μια προτροπη εγινε, ΠΡΟΕΡΑΙΤΙΚΗ απο τους mods.
Flying doc δεν νομιζω να σου ειπα ποτε οτι συμφωνω με αυτα που εγραψες στο ποστ σου, ουτε δεχομαι οτι γραφεις εξ ονοματος μου, ουτε τα περι μαγαρισματος του φορουμ ουτε οτι με εκφραζει η αποψη που εγραψες και ειδικα οπως τη διατυπωσες. απλα καθομαι και σου εξηγω ακριβως αυτο που ξαναγραφω εδω. το ποστ μου πριν ειναι σαφεστατο και οτιδηποτε αλλο λεχθει εξ ονοματος μου ειναι ακυρο.
Σαν moderator συνυπογραφω, το ποσταρισμα-προτροπη εχει ενα συγκεκριμενο σκοπο και οπως ειπαμε πριν ειναι ΠΡΟΕΡΑΙΤΙΚΟ (και κακως γινεται αφορμη για ξεσπασματα).
σαν χρηστης bari θα εξακολουθησω να ποσταρω κανονικα οποτε εχω να ποσταρω κατι, συμφωνα με τους κανονες του φορουμ.
δεν βλεπω το λογο αλλου ενος καβγα εδω μεσα και η συμμετοχη μου σε αυτη την κουβεντα τελειωνει εδω.
 
Μα ποιος σας είπε κακούς; Ήμαρτον με αυτήν την υπερβολή. Μια παράκληση έκαναν οι συντονιστές, αν θές την ακολουθείς αν δεν θες τότε όχι. Αλλά κανείς δεν σας είπε κακούς, χοντρούς, χαζούς κτλ κτλ. Επίσης με το να παίρνεις από τότες προτάσεις που έχω γράψει δύο, τρεις λέξεις που δεν σου άρεσαν αλλοιώνεις αυτά που έχω γράψει. Και με το να παρουσιάζεις τυχαία παραδείγματα (τα οποία μόνο τυχαία δεν είναι ... για να μην δουλευόμαστε κιόλας) δεν λες κάτι.

Υ.Γ. Και όταν βάζεις τυχαία παραδείγματα, τότε να προσέχεις λίγο τα link που αναβάζεις. Το πρώτο link βγάζει σε (Λάθος / Το επιλεγμένο άλμπουμ/αρχείο δεν υπάρχει!)

@bari
Μαζί σου, σε όσα γράφεις!
 
seven4seven":37pxxrey said:
Τι διαφορα θα κανει να ανοιξεις ενα Link εδω με το να ανοιξεις ενα Link πχ στο jetphotos; Η απλα σε ενοχλει η ελλειψη thumbnails στα σχετικα post ωστε να βλεπει ο καθενας αν αξιζει να δει τη φωτο η οχι;

Όχι, δεν θέλω link, θέλω μια ικανοποιητική προεπισκόπιση της φωτογραφίας ώστε να μη χρειαστεί καν να την ανοίξω στο 90% των περιπτώσεων.

Με bb-code δεν τίθεται θέμα να επιβαρυνθεί ο σέρβερ του φόρουμ, αφού οι φωτός φιλοξενούνται σε άσχετες δωρεάν υπηρεσίες όπως πχ το imagebam.

Αν τώρα οι φίλοι δεν θέλουν να μοιραστούν τις φωτογραφίες τους, είναι δικαίωμά τους. Δικές τους είναι στο κάτω-κάτω. Αρκεί να μη μας «φορτώνουν» με τόσα εκνευριστικά links.
 
Top