Hellenic Seaplanes

Πολυ ωραίο αεροσκάφος μακάρι να προχωράει το deal .Και θα χαρώ να ταξιδεύω συνέχεια
και απο ότι φαίνεται ειναι πιστοποιημένο και για θάλασσα .
 
docORL":1lop1xdr said:
Με 35 χρονια στο cockpit, και 19 xιλιαδες ωρες, κατι ισως ξερω και εγω ο μπαγασας!
Μακαρι να παει καλα, αλλα εγω μεσα εκει, δεν μπαινω.

Πόσες από τις 19,000 ώρες που λες ότι έχεις είναι σε υδροπλάνα ;
 
οχι πολλες, γυρω στις 1200. Και αυτες προ 30ετιας, στον Καναδα. Αυτο ομως δεν εχει να κανει με την γνωμη μου. Θεωρω, οτι η χρηση υδροπλανων στο Αιγαιο, εχει αυξημενο ρισκο, στην ασφαλεια των επιβατων. Αυτη ειναι η γνωμη μου, και αυτην γραφω. Δικαιωμα του καθενος να εχει αντιθετη γνωμη. Σεβαστο απο εμενα.
 
Σε ποια εταιρία με υδροπλανα πετάγες στον Καναδά και έβαλες 1200 ώρες ; Δεν μου ακούγεται και πολυ πιστεύω .
 
Αγαπητε μου, αυτο δεν σε αφορα, ουτε και κανεναν αλλον, καθοσον η οποιαδηποτε αναφορα, θα μπορουσε να αποκαλυψει την ταυτοτητα μου. Το θεμα ειναι η ασφαλεια πτησεων των υδροπλανων στο Αιγαιο, και εκει εστιαζω τα λεγομενα μου. :D
 
Δεν ειναι όμως και ωραίο αν κάποιος δεν έχει εργαστεί πάνω στο υδροπλανο να πετάει λασπολογίες σε κάποιο καινούργιο μέσο . Οπότε ας αφήσουμε τους υδροπλαναδες να πουν την άποψη τους δεν σε προσβάλλω εσυ μπορεί να είσαι ο καλύτερος χειριστές να πετάς στον αυτόματο γιατί έτσι ειναι η δουλεια σου ο καθένας στην ειδικότητα του λοιπόν.
 
Η θαλασσα εχει καποιους κινδυνους αλλα τα πραγματα στην Ελλαδα δεν ειναι πιο επικινδυνα απο αλλες χωρες. Το μελτεμι στο Αιγαιο δε δημιουργει μεγαλο κυμα οπως στον ωκεανο αλλα κοφτο κυματισμο. Λογω της μορφολογιας του Αιγαιου παντου υπαρχουν υπηνεμα σημεια. Για να μπορουν τα υδροπλανα να προσγειωνονται στης Μαλδιβες που ειναι ωκεανος θα μπορουν και εδω.
 
Η συγκεκριμένη εταιρεία (καθώς και μια ακόμη) δεν είναι αεροπορική και δεν έχει άδεια ούτε έχει ζητήσει AOC. Είναι εταιρεία οργάνωσης, κατασκευής και αδειοδότησης υδατοδρομίων. Όσα υδατοδρόμια και αν αδειοδοτηθούν σημασία έχει να έλθουν και να επιχειρήσουν υδροπλάνα. Υπομονή λοιπόν και μην μαλώνετε. Κάποια κονδύλια ροκανίζονται προς το παρών.
 
Το αεροπλανο παντως το seastar ειναι ωραιο αεροσκαφος.
 
docORL":fz4q4gbk said:
οχι πολλες, γυρω στις 1200. Και αυτες προ 30ετιας, στον Καναδα. Αυτο ομως δεν εχει να κανει με την γνωμη μου. Θεωρω, οτι η χρηση υδροπλανων στο Αιγαιο, εχει αυξημενο ρισκο, στην ασφαλεια των επιβατων. Αυτη ειναι η γνωμη μου, και αυτην γραφω. Δικαιωμα του καθενος να εχει αντιθετη γνωμη. Σεβαστο απο εμενα.

Η γνώμη λοιπόν κάποιου που έχει 1200 ώρες σε υδροπλάνα (έστω και στον Καναδά) για μένα έχει κάποια αξία.
Οι υπόλοιποι "ξερόλες" που τα βλέπετε μόνο στο youtube παρακαλώ λίγη φειδώ σε αυτά που λέτε.
 
Top