Minoan Air

Ανάλογα το κόστος του check. Αν το κάνεις νωρίτερα, αυτό σημαίνει ότι χάνεις αυτόν τον χρόνο από το επόμενο. Σίγουρα οι άνθρωποι δεν τους αρέσει να χάνουν λεφτά χωρίς λόγο... Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν ήταν προγραμματισμένο, μπορεί να ήταν unscheduled. Όπως όλες οι εταιρίες, έχουν προγράμματα που σου λένε τις συντηρήσεις πριν έρθουν και τα προγραμματίζουν όσο μπορούν. Τουλάχιστον δεν έπεσε Αύγουστο.
 
Kαλά, εδώ που τα λέμε, δεν έχουν και κανένα φοβερό πτητικό έργο. 4-6 πτήσεις ημερησίως κάνουν, μπορεί και οι κρατήσεις να είναι down οπότε ίσως διάλεξαν 2 μέρες με τον λιγότερο πόνο...
 
Δεν γνωρίζω τι είδους συντήρηση μπορεί να ήταν αυτή αλλά πόση διάρκεια είχε αυτή η συντήρηση; Το αεροσκάφος έφυγε από HER για MST στις 14/7 και γύρισε στις 15/7 με ενδιάμεσο σταθμό την Κέρκυρα για ανεφοδιασμό. Μιλάμε λοιπόν για πάνω από 5ωρο για να πάει και άλλο τόσο για να έρθει (στην καλύτερη). Πόσες ώρες κράτησε αυτή η συντήρηση; Λιγότερο κι από ένα σέρβις αυτοκινήτου; :rolleyes:
 
Δεν καταλαβαίνω το νόημα αυτής της συζήτησης... :rolleyes:

Για να ξέρεις πάντως, έψαξα και βρήκα, δεν ήταν προγραμματισμένη συντήρηση. Ήταν απρόβλεπτο. Έτυχε το πρόβλημα, πήγε και το έφτιαξε και γύρισε. Και ναι, μια μέρα ήθελε η συγκεκριμένη δουλειά. Το βλέπω μπροστά μου στο work-order... :|
 
Αν ήταν έτσι (δηλαδή κάποιου είδους έκτακτη βλάβη), οκ και κατανοητόν. Το νόημα αυτής της συζήτησης (όπως και όλων των συζητήσεων σε αυτό το φόρουμ) είναι να ενημερωθούμε πάνω σε θέματα που αφορούν την αεροπορία σε κάθε της πτυχή. Εδώ λοιπόν που γράφτηκε ότι το αεροσκάφος πήγε μέσα καλοκαιριού για συντήρηση μερικών ωρών, κάνουμε συζήτηση γιατί πολύ απλά δεν συνηθίζεται ούτε η χρονική περίοδος ούτε η διάρκεια. Ανοίξαμε λοιπόν μια συζήτηση αεροπορικού περιεχομένου, μάθαμε τι έγινε και τέλος. Που είναι το θέμα; :rolleyes:
 
Δεν έχω πρόβλημα να πληροφορώ αφού έχω πρόσβαση να το κάνω, απλά μου φάνηκε κάπως εχθρική η συζήτηση, συγνώμη αν παρεξήγησα. Για την συχνότητα, θα έλεγα ότι γίνετε αρκετά απλά είναι ποιο φανερό σε εταιρίες που έχουν ένα αεροσκάφος. Θυμάσαι όταν η Σκαϊ είχε μόνο ένα (το SX-SKY) και έπαθε bird strike στα μέσα του καλοκαιριού? :p
 
Και ξανά συντήρηση στο MST για το SXMAR. Προσγειώθηκε χθες κατά τις 2100lt ως MAV200P
 
Την προσωρινή αναστολή των δραστηριοτήτων της , ανακοίνωσε η εταιρία μέσω του λογαριασμού της στο Facebook.
 
Το αεροσκάφος από 7/10 βρίσκεται στο MST.
 
Ποια είναι η τύχη αυτής της εταιρίας;Έκλεισε οριστικά;
 
Top