Hermes Airlines

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Όλα υποτίθεται είναι νοικιασμένα στην Hermes. 2 A320 (SX-BDS, SX-BDT) και 3 737 (BDU,V &W)
 
Το νυν SX-BDW, σε φωτογραφία λιγότερο των 2 χρόνων (πριν πάρει το Ελληνικό νηολόγιο) με ένα "μπαλωματάκι" στο πάνω μέρος της ατράκτου. http://www.planespotters.net/Aviation_P ... 602&size=l
Πετυχημένος πάντως ο σχολιασμός του φωτογράφου περί... Aloha :rolleyes:
 
Στέφος":1bh4b42e said:
... To SX-BDW το εχει και αυτο τελικα η Hermes? Γιατι τι να το κανει η Aerovista με ελληνικο νηολογιο;

Όχι στην Hermes (positive 100%) είναι μιας και εχθές ήρθε Αθήνα νωρίς το πρωί και έφυγε στο καπάκι ως HRM5019 για UBBQ και γύρισε σαν HRM5020 φέρνοντας την Cabala που παίζει απόψε με τον ΠΑΟ. Κουραμπιές για όσους δεν το είδαν.
 
Το BDV ειναι εδω και πολλές μερες αραγμένο στο LGAV, και μολις χτες πρόσεξα οτι εχει ενα μικρό αυτοκόλλητο δίπλα στην 1L που λεει "OPERATED BY OLYMPUS AIRWAYS". Ξέρει κανεις κατι;
 
Η Olympus Airways συστάθηκε από την HRM ως μια νέα ανεξάρτητη εταιρεία υπό τον φόβο κατάρρευσης της ΒΙΕ κάτω από την οποία επιχειρεί. Σε περίπτωση μιας υποτιθέμενης εκκαθάρισης της BIE θα είχε θέμα για καιρό και η HRM δημιουργώντας πρόβλημα στο έργο της. Ας ευχηθούμε να πάνε όλα καλά όπως έως σήμερα.
 
Δηλαδή έχουμε καινούργιο Ελληνικό AOC?
 
Δεν ξέρω ακόμα αν πήραν το δικό τους AOC. Νομίζω ότι προς το παρόν χρησιμοποιούν το AOC της HRM καθώς οι πτήσεις που έχω δει είναι ως HRM. Έχω δει επίσης το SX-BDW σε πτήση με κωδικό EPR (Express Airways, callsign EMPEROR από Σλοβενία).

Website πάντως έχουν...
 
Το BDV μολις αναχώρησε για Vilnius ως "Olympus 101F". Άρα, για να εχουν κατοχυρώσει και callsign σημαίνει οτι εχουν και AOC; Η κανω λαθος;
 
Ναι έφυγε με 3-γραμματο OLY, πτήση OLY101F LGAV-EYVI άρα πρέπει να έχουν AOC.
 
Top