LGKY/JKL Kalymnos

aris320":2xdhkx9u said:
Δηλαδή εννοείς κάθε μέρα βγάζει και ένα τεχνικό πρόβλημα που μπορεί να το καθηλώσει; Γιατί αν είναι να βγάζει τεχνικά προβλήματα πρέπει να αποσυρθεί. Όταν εννοείς τεχνικό πρόβλημα συμπεριλαμβάνεται και η συντήρηση;
Η Κάλυμνος έχει μια χαρά διάδρομο για το q400 που είναι το πρόβλημα επειδή δεν γεμίζει με επιβάτες; Τότε στα Γιάννενα που έχουμε μεγαλύτερο αεροδρόμιο και έρχεται το q400 με λίγους επιβάτες τι πρέπει να γκρινιάζουμε γιατί δεν φέρνει το airbus 320; :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

Όπως συμβαίνουν καθημερινά τεχνικά ζητήματα σε όλες τις μηχανές από μοτοσυκλέτες και αυτοκίνητα... μέχρι λεωφορεία, πλοία, τρένα κτλ, με το ίδιο τρόπο συμβαίνουν και στα αεροπλάνα. Ένα αεροσκάφος, όπως ένα λεωφορείο, ένα τρένο ή πλοίο είναι μια σύνθετη μηχανή που αποτελείται από πολλά επιμέρους συστήματα... κι ένα τεχνικό πρόβλημα δεν σημαίνει ότι τίθεται η ασφάλεια μιας πτήσεως σε κίνδυνο.

Οι αεροπορικές μετακινήσεις έχουν τους υψηλότερους δείκτες ασφαλείας σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα μεταφορικά μέσα αφού προβλέπονται διαδικασίες και υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας σχεδόν για οτιδήποτε συμβεί.
 
Γεια σας παιδιά . Ήμουν Κάλυμνο το καλοκαίρι και είπα να επισκεφτώ το αεροδρόμιο μας και να φτιάξω και ένα βιντεάκι . Σας παραθέτω λινκ https://www.youtube.com/watch?v=6lObv6a54VA . Αν σας άρεσε κάντε μου και ένα like χα χα χα :D :D . Σας χαιρετώ
 
H αεροπορική γραμμή Αθήνα–Κάλυμνος κατακυρώθηκε τελικά στην Astra Airlines για την περίοδο από 1 Οκτωβρίου 2016 έως 30 Σεπτεμβρίου 2020. http://kalymnos-news.gr/2016/09/%ce%b7- ... %b7%cf%82/
 
Υπάρχει περίπτωση τώρα με την Αστρα ,να δούμε το avro ή το ατρ 72 στην Κάλυμνο ?
 
Ειδικά το Bae146 αποκλείεται με τα χαρακτηριστικά που έχει το α/φ και το αεροδρόμιο.
Πολύ δύσκολα θαρρώ και το ATR72. Αν αυτό θα γίνει κάποια στιγμή θα είναι με περιορισμούς βάρους.
 
Έχω δει βίντεο στην Κάλυμνο που προσγειώνεται έως και DH4.
Το ανώτερο αεροσκάφος με το αταρι έχουν σχεδόν ίδιο μέγεθός γιατί άρα να μην μπορεί να προσγειωθεί;;;
 
Λογικα θα πηγαινει το ΑΤ4 που εχει μονιμα στην Αθηνα η Astra.
 
aris320":ccn447nq said:
Έχω δει βίντεο στην Κάλυμνο που προσγειώνεται έως και DH4.
Το ανώτερο αεροσκάφος με το αταρι έχουν σχεδόν ίδιο μέγεθός γιατί άρα να μην μπορεί να προσγειωθεί;;;
Το ότι κατεβαίνει δεν σημαίνει ότι προσγειώνεται (ή απογειώνεται) πλήρες φορτίου. Σίγουρα πάει με restrictions το dh4, απ' όσο γνωρίζω οι αναρριχητές που κουβαλούν μπαγκάζια πάνε Κάλυμνο μέσω Κω...
 
aris320":msw5ze2d said:
Το ανώτερο αεροσκάφος με το αταρι έχουν σχεδόν ίδιο μέγεθός γιατί άρα να μην μπορεί να προσγειωθεί;;;
Πουθενά δεν έγραψα ότι δεν μπορεί να προσγειωθει.
Και με κάλυψε ο OA702 με την απάντηση του γιατί όντως έτσι γίνεται.
 
Γεια σας παιδιά . Καλή Χρονιά εύχομαι σε όλους στο forum με υγεία πάνω απ' όλα .Πριν λίγες μέρες αναχωρήσαμε από την Κάλυμνο μας ,με την astra airlines πλέον και είπα να φτιάξω ένα απλό βιντεάκι μιας και ήταν η πρώτη φορά που πέταξα για Αθήνα από το αεροδρόμιο της Καλύμνου και όχι μέσω Κω..Σας παραθέτω το link https://www.youtube.com/watch?v=Fz5uV-_iLCQ . Τα ''πλάνα'' από το πάρκινκ του αεροδρομίου τα τράβηξε η μάνα μου :D :D :D ... έμαθε και εκείνη πλέον να βιντεοσκοπεί τα αεροπλάνα μας :D :D

Φιλικά
Μικές
 
Top