Skygreece Airlines

Το 767 σαν α/φος δεν νομίζω ότι πείραξε κανέναν που γνωρίζει έστω τα βασικά, το ότι ήταν μόνο ένα σχολιάστηκε όπως και το όλο εγχείρημα που προκάλεσε πολλά ερωτηματικά λόγω του εύλογου κόστους του. Θεωρώ ότι και σούπερ οικονομικά να ήμασταν σαν χώρα, πάλι θα αποτύγχανε και σε αυτό δεν φταίμε όσοι απ την αρχή το είχαμε καταδικάσει. Άλλοι αποφασίσαν να το τρέξουν είτε είχαν τα λεφτά είτε όχι, είτε γνώριζαν εξ' αρχής το τεράστιο ρίσκο είτε όχι, είτε εν τέλει είχαν πλήρη επίγνωση του εγχειρήματος είτε όχι. Εδώ δουλειά των 150Κ πάμε να κάνουμε και τα βάζουμε κάτω 7854 φορές για να δούμε με το worst case scenario αν θα πάμε φυλακή ή όχι...
 
Θα ήθελα να γράψω δυο κουβέντες με βάση αυτά που διαβάζω σε αυτό το τόπικ.

Πρώτα από όλα δεν νομίζω ότι κανείς μπορεί να πει ότι εξεπλάγη με το τέλος (και) αυτής της εταιρείας...Δεν είναι τόσο υποκειμενικό θέμα στις μέρες μας αν μια εταιρεία έχει έστω κάποιες βάσεις να πετύχει ή όχι. Η Skygreece Airlines δεν είχε καμία και αυτό δεν το γράφω για να ξαναναλύσουμε τους λόγους, αλλά για να μην πανηγυρίζουμε για την ''δικαίωση'' μας σχετικά με την αποτυχία τους. Ήταν δεδομένη με απλά λόγια και δεν φταίνε τα capital controls, φταίει ότι δεν υπήρχε καμιά στρατηγική στο τι θα κάνουν αν υπήρχαν capital controls.

Επίσης θεωρώ ντροπή να επιτίθενται κάποια μέλη του φόρουμ σε εργαζόμενους της εταιρείας, επειδή οι τελευταίοι στήριζαν τον εργοδότη τους, πόσο μάλλον για ποινικές ευθύνες του πληρώματος καμπίνας. Ιδιαίτερα δε, όταν είναι συνάδελφοι τους. Ότι ''χαζομάρα'' και να έχει γράψει κάποιος, νομίζω είναι στοιχειώδης κοινωνική συμπεριφορά η ευαισθησία προς κάποιον που έχει χάσει την εργασία του.

Τέλος σχετικά με το 767 που επανήλθε, όσο και αν πέφτω στην παγίδα να ξαναναλύω τα προβλήματα: ξέρετε εσείς κανένα στέλεχος που θα πετούσε στην business της Skygreece και όχι της Swiss για παράδειγμα; Για τρελούς ψάχνουμε ή μήπως υπάρχει κάποιος που περιμένει να βγάλει φράγκα από την economy; Το πρόβλημα για μένα δεν είναι στο αεροσκάφος καθεαυτό (που ναι δεν έχει την κατανάλωση του 787) αλλά στην καμπίνα του: προτού σκεφτούμε τι θέλουμε να πασάρουμε στον πελάτη μας είναι ίσως καλύτερο να σκεφτούμε τι θέλει αυτός να του πασάρουμε....

(off topic : εδώ τι κάνουν οι μεγάλες εταιρείες για τους επιβάτες business, στα γαλλικά αλλά οι εικόνες μιλάνε μόνες του όπως και οι τιμές των ταπεινών θέσεων της AF που είναι στα 100 χιλιάρικα έκαστη)
 
Ο αγαπημένος μας Father πρέπει να πέρασε την νύχτα του στην φυλακή, φαντάζομαι θα μάθουμε λεπτομέριες , απο οτι ακούγεται δεν έχει σχέση με την SG.
 
Στα 100000 ευρω εκαστη και μεσο ορο load factor προς βορεια αμερικη 65% μηπως και εκει στην airfrance πρεπει να δει η διοικηση οτι μαλλον δε ξερει τι κανει;;μηπως ειχαν δικιο οι υπαλληλοι εκει;;
 
Λυπαμαι παρα πολυ που σαν πρωην εργαζομενος της Skygreece βλεπω τετοια πραγματα που γραφετε καποιοι απο εσας.

Θελω να καταλαβω οταν ενας εργοδοτης σου αναφερει ξαφνικα οτι δεν μπορει να πληρώσει μισθους λογω capital η αλλων λογων και ολα πανε μετα στα ταρταρα εμεις οι εργαζομενοι πραγματικά που βοηθησαμε αυτα τα λαμογια...
Εσυ ΧΧΧ εισαι τοσο μαγκας που με την πρωτη που δεν θα πληρωθεις τα κανεις ολα λιμπα σε φοβουνται και πληρώνεσαι ....να μας πεις τα στοιχεια σου να σε γνωρισουμε....να ερθεις στην Skygreece να μας πληρώσουν.

Το προβλημα γενικα ητανε οτι ειχε πολυ αξιολογο κοσμο η εταιρια αλλα τα αφεντικα δεν ακουγαν καμια συμβουλη....μην βαλεις Νεα Υορκη ...τους εγραφαν...μην κανεις το αλλο τους εγγραφαν....οποτε ναυαγησαμε.....μετα οταν πεταξαν και εκαναν δυο τρεις πτησεις αρχισαν να το παιζουν βασιλακηδες.....κοινως την ειχανε ψωνισει.... ο παπας ητανε μονο για γκομενες και οι αλλοι το η δυναστεια....
καποιοι απο εμας δουλευαμε 8 το πρωι με 12 το βραδυ και στο dispatch ξεπερνσουσαν τα 12ωρα (αναφερομαι ΧΧΧ σε αυτους τους !@#!@#$ που δώσανε τα παντα αλλα για εσενα ειναι και αυτα λαμογια).

Το τι περναμε τοσους μηνες με οικογενειες χωρις ευρω μας ρωτησες ΧΧΧ ....σε ρωταω γιατι βοηθησαμε τα λαμογια και μαλλον μαζι τα φαγαμε....


Απλα επειδη περναμε δυσκολα θα ηθελα να σκεφτεστε τι γραφετε και μην σας πιανει η ελληνικη ραδιοαρβυλα-λασπη που ξερουμε ολοι καλα να λεμε.....

Καλη συνεχεια!!
 
Θέλω να εκφράσω την γνώμη,σχετικα με αυτά που έγραψε ο παραπάνω . Αν είσαι όπως λες ένας απο αυτους τους απλήρωτους εργαζόμενους της sky greece,γιατί δεν μελετησες απο πριν τις συνθήκες εργασίας της εταιρίας και τώρα έρχεσαι και διαμαρτύρεσε στο φόρουμ;
Η sky greece και το επιτελείο τις αποτελούνταν απο μεγάλους οραματιστές και κυρίως ( ας μου επιτραπεί η φράση) καθίκια και απατεώνες.
Οι ιδρυτές πρόσβαλλαν την διεθνή εικόνα της Ελλάδας, με την σημαία να κυματίζει στα φτερά της.
Βέβαια οι εργαζόμενοι στην sky greece είναι κρίμα γιατί ορισμένοι από αυτούς ήλπιζαν οτι θα αποκομίσουν χρήματα ,λόγω που μερικοί ηταν άνεργοι,και ικανές συνθήκες δουλειάς.
Τέλος ντροπή τους που καθήλωσαν τόσο κοσμο στα αεροδρόμια χωρίς ενημέρωση για το τι έγινε. Ντροπή γιατί δεν είχε τα μούτρα η τετράδα των ιδρυτών να αντικρίσει τους επιβάτες της. Ντροπή γιατί δεν υπάρχει ουτε ίχνος των ιδρυτών της. Γι αυτό το λογο ποτε ξανά στα μεγαλα λογια και στα μεγάλα λαμογια.
 
καλε μου φιλε για καλυτερες συνθηκες πηγα οπως μισθος και αποσταση απο το σπιτι μου....η εταιρια μεχρι πριν τα captial τουλαχιστον εμενα με πληρωνε παντα στην ωρα της και με μισθο που θα ζηλευαν κοσμος στην αγορα....Γενικα εψαξα αλλα δεν ειδα αρνητικα σχολια που να με κανουν να αρνηθω μια καλη προταση που μου εγινε....εγω μετα απο 3 εβδομαδες αρχισα να βλεπω τα παντα απληρωτα οσον αφορα προμηθευτες λογαριασμους....εκει αρχισα να ενοχλουμαι για το τι συμβαινει .....παραλληλα οι μισθοι επεφταν κανονικα....μεχρι που ηρθαν τα capital και μας τελειωσανε.....παντως αν πραγματικα ηθελαν να την κρατησουν επρεπε να ακουσουν καποια ατομα....ιδιως ο αλεφαντης οταν εγινε η πρωτη πτηση μονο που δεν κατουρηθηκε απο την χαρα του αγκαλιαζε κοσμο και ειχε πορωθει....δυστυχως μετα ολα πηγανε στραφι....οι πραγματικες λαμογιες της εταιριας ειναι αλλου οποιος τα ξερει τα ξερει.....επισης για να γνωριζεται εμεις τα λαμογια και απο την λειτουργια της εταιριας αλλα και ιδιως τωρα ασκησαμε διωξεις ....την περασμενη τεταρτη ασκηθηκε ποινικη διωξη (του τεστιν οπου τους πετυχουν θα τους μαζεψουν...)και καλα θα τους κανουν.....εμεις τους δωσαμε την ψυχη μας να σηκωθει η εταιρια και αυτοι μας πεταξαν σαν σκουπιδια στο δρομο....το τι τραβαμε απο τον ιουνιο οι οικογενειες μας κανενας δεν το ξερει.....μας πηγαιναν απο δευτερα σε τεταρτη απο τεταρτη σε παρασκευη και αντε την αλλη εβδομαδα μηπως και πληρωθουμε απο τον ιουνιο και ειμαστε 12/10 μεχρι την περασμενη παρασκευη κοροιδευανε τα πληρωματα μεσω δικηγορων οτι θα πληρωθουν....και μετα εχεις τον καθενα να μας λεει και λαμογια....ΕΕΕ λιγο ντροπη ρε παιδια.....αυτο που τραβηξαμε να μην το τραβηξει κανενας ανθρωπος
επισης αμα δειτε τι προβληματα δημιουργησαν στον κοσμο που παρατησανε θα βαλετε τα κλαματα.....να διαβαζετε οικογενειες χασανε και οι δυο την δουλεια τους και εμειναν με τα παιδια μονοι ...και να παρακαλανε για ενα ticket εστω να πανε σπιτι τους....αλλοι εχασαν τον γαμο του παιδιου τους...τι να σας λεω ....
 
Φιλέ μου,αν καταλάβες καλά λαμογια δεν χαρακτηρησα εσάς τους εργαζόμενους αλλά τους ιδρυτές που κορόιδεψαν τους πάντες.
Σας καταλαβαίνω απολύτως τα δεινά που τραβάτε.
Οσο για τους επιβάτες αυτοι ξέρουν τι πραγματικα έζησαν.
Φιλέ καλη υπομονή και μην ανυσηχεις καποτε θα δικαιωθεις.
 
Στην Ελλαδα οταν θα δικαιωθω θα σας κοιταω απο ψηλα τοτε.....που να δειτε επιθεωρηση τι γινεται απο εταιριες ...οαεδ....αστο.....θα κλαις τι ακους απο λαμογια ....αστο...ο εργαζομενος ειναι απροστατευτος.....
 
Top