Αναζήτηση οικονομικών πτήσεων

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re: Miles & Bonus

Σκέφτομαι ένα ταξίδι στην Κίνα(CAN), τα μίλια τα έχω, ρώτησα για την περίοδο Αύγουστο-Σεπτέμβρη και μου δίνουν επιλογές μόνο με Τurkish γύρα στα 350 ευρώ οι φόροι και με Egyptair γύρω στα 380 οι φόροι.
Σκέφτομαι να προτιμήσω του γείτονες αλλά μου κάνει εντύπωση πως δεν μου δίνει επιλογές με τη Lufthansa.

Οι τιμές που βλέπω τώρα είναι γύρω στα 610, αν και δεν θα το κλείσω τώρα, να το τολμήσω όταν θα έρθει η ώρα ή να περιμένω μπας και βγει καμιά προσφορά;
 
Καλημέρα!
Έχω εδώ και κάποιες ώρες τερματίσει τα ψαχτήρια και δεν βγάζω άκρη...
Ψάχνω πτήση από Θεσσαλονίκη για Κολόμπο (Σρι Λάνκα). Δυστυχώς επειδή δεν το πληρώνω εγώ, το budget είναι 500ευρώ (και με το ζόρι να πάει 550ευρώ).
Πριν μια εβδομάδα υπήρχαν με την Qatar από Αθήνα στα 403ευρώ + SKG-ATH με ξεχωριστό booking.
Για καβάτζα είχα και την ETIHAD στα 430 από Αθήνα
Emirates στα 500 από Αθήνα, κτλ κτλ.

Το πρόβλημα είναι τώρα που πήρα το ΟΚ πριν μερικές ώρες, ψάχνω να βρω εισιτήρια και ο Δίας έκανε αυτό που καλά ξέρει!
Καμιά ιδέα κανείς;
Πρέπει να είμαι CMB 12/2/2016 και αναχώρηση πιο Flexible 23/2 και μετά (οκ 1-2 μέρες).
 
Από Κωνσταντινούπολη έριξα μια πρόχειρη ματιά και έχει καλύτερες τιμές. Και ξεχωριστή κράτηση Θεσσαλονίκη-Κωνσταντινούπολη. Δεν είμαι σίγουρος αν βγαίνει και πάλι κάτω από 500-550 ευρώ αλλά μπορείς να το κοιτάξεις!
 
Re: Miles & Bonus

jimAEL":3sch5hu1 said:
Σκέφτομαι ένα ταξίδι στην Κίνα(CAN), τα μίλια τα έχω, ρώτησα για την περίοδο Αύγουστο-Σεπτέμβρη και μου δίνουν επιλογές μόνο με Τurkish γύρα στα 350 ευρώ οι φόροι και με Egyptair γύρω στα 380 οι φόροι.
Σκέφτομαι να προτιμήσω του γείτονες αλλά μου κάνει εντύπωση πως δεν μου δίνει επιλογές με τη Lufthansa.

Οι τιμές που βλέπω τώρα είναι γύρω στα 610, αν και δεν θα το κλείσω τώρα, να το τολμήσω όταν θα έρθει η ώρα ή να περιμένω μπας και βγει καμιά προσφορά;

Στα 610 που το βρίσκεις τώρα, αξίζει να χάσεις 80.000 μίλια για 240 ευρώ;
 
όχι δεν αξίζει, κυρίως γιατί είχε βγάλει αυτή την απίστευτη προσφορά η qatar :D
 
Κοιτάζω για εισιτήρια ATH-ORD-YYZ-ATH, πολλαπλές διαδρομές δηλαδή-για το μήνα Ιούνιο και δυσκολεύομαι να βρω ιντερνετικό πρακτορείο να δίνει κάποια προσφορά.Μόνο το airtickets.gr παρέχει αυτή τη δυνατότητα και κάποια άλλα site όπως momondo.com, skyscanner.com προσφέρουν συγκριτικά αποτελέσματα με τιμές όμως κατά 50% ακριβότερες από ότι το airtickets.gr

Υπάρχει κάπου αλλού να μπορώ να κοιτάξω αποτελέσματα, γιατί κάτι 900 και 950 ευρώ που έχω βρει δεν έχω τη δύναμη να τα δώσω.Αντίθετα το airtickets.gr παρέχει προσιτές τιμές, όμως μου κάνει εντύπωση που είναι το μόνο μεγάλο ιντερνετικό ελληνικό πρακτορείο που παρέχει αυτή τη δυνατότητα σε σχετικά προσιτές τιμές.Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να εξηγήσει γιατί συμβαίνει και να δώσει τις ανάλογες κατευθύνσεις;Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 
Στα άλλα μεγάλα ΟΤΑ έψαξες? Το Orbitz βγάζει $774 με AC.
Πάντως εγώ συνήθως ξεκινώ από ΙΤΑ και μετά google flights. Εκεί παίρνεις μια καλή ιδέα του τι είναι διαθέσιμο. Π.χ., εκτός από την ΑC, βγάζει ίδιες τιμές με άλλα μέλη της Star.
 
Για μένα το πιο χρήσιμο εργαλείο τα τελευταία χρόνια είναι το kayak.com , το οποίο είναι πολύ δυνατό σαν μηχανή αναζήτησης. Το ενδιαφέρον είναι πως κάποιες φορές αξίζει να κοιτάξει κανείς και την γερμανική ή την ισπανική έκδοση γιατί μπορεί να σου βρει κάποιες φορές φθηνότερες πτήσεις (kayak.de & kayak.es).
Θα συμβούλευα επίσης να δοκιμάσεις το ATH - ORD και το YYZ - ATH σε μία αναζήτηση και το ORD - YYZ σε μία ξεχωριστή - ίσως βγάλει κάτι καλύτερο. Σε τυχαίες ημερομηνίες του Ιουνίου πάντως βρήκα ολόκληρη την πτήση που ζητάς με 543 EUR (μεσοβδόμαδα βέβαια...). https://www.kayak.de/flights/ATH-ORD/20 ... 2016-06-21

Καλή επιτυχία!
 
Εξαιρετικό το kayak δε λέω μόνο που δοκίμασα και την ελληνική και τη γερμανική σελίδα και για μέρες 17-20-26/06 που ψαχνομαι για ATH-ORD-YYZ-ATH ενώ μου βγάζει 558 ευρώ από BA( :) ), μετά με ανακατευθύνει στη σελίδα της όπου αυτή η τιμή δεν υπάρχει και αντίθετα εμφανίζεται ένα ποσό 950 ευρώ :cry:
 
Έχεις δίκιο, αλλά αν βγάλεις την ενδιάμεση πτήση, σου βγάζει κάτι καλό με 563 EUR (σε παραπέμπει στο fluege.de με Air Canada) https://www.kayak.de/flights/ATH-ORD/20 ... 2016-06-26 . Θα έλεγα να δεις αν μπορείς να κλείσεις αυτό και κλείνεις το Σικάγο - Τορόντο ξεχωριστα.
 
Top