Nicknames, Ονομασίες, Παρατσούκλια κλπ.

astronautofemotion

Business-Class-Member
Εγγραφή
24/03/2015
Μηνύματα
479
Likes
131
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGTS
Άνοιξα αυτό το νέο θέμα, με σκοπό να συγκεντρώσουμε όλα τα παρατσούκλια και τις συντομίες των αεροσκαφών και των εταιρειών ανά τον κόσμο. Έχω διαβάσει διάφορα ονόματα εδώ όπως Lufti, Σαλαμοκόφτες, Γλαροπούλες κλπ. Έτσι θα μπορούμε, όχι μόνο να συγκεντρώσουμε τα ονόματα αυτά εδώ, αλλά και να δημιουργήσουμε νέα, κάνοντας τα γνωστά σε όλα τα μέλη. Ξεκινάω πρώτος λοιπόν.

Boeing 747 (όλες οι version): Βασίλισσα των ουρανών (από το Queen of the skies, όπως έχω ακούσει από πολλούς να λένε)
Airbus A300-600ST Beluga : Φάλαινα (όπως το έχει ονομάσει η ίδια η Airbus)
C130 (όλες οι version) : Μαύρος Πητ (αυτό είναι δικό μου, για κάποιον λόγο που ακόμη δεν βρήκα μου τον φέρνει στο μυαλό)
 
Μερικα δικά μου, αλλα εχουν κυκλοφορησει :)

A380: μπόγος

747: Τζαμπούκλα

Ολα τα widebodies: Αγκωνάρια

Ο,τιδηποτε μικρο και μονο/δικινητηριο (bizjets κλπ): μπρελοκ, πραπρά (αν ειναι ΚΑΙ ελικοφορο)

Embreaer E-jets: ψυγείο (απο τον ηχο που κανει στο idle - σαν να κανει αποψυξη) , πατημενο βατραχι

Αn-225: το Τερας του Gostomel, το ενα και μοναδικο

Α350: Ρακούν, ληστής (λόγω της μαυρης ‘‘μασκας‘‘), προαστιακός (επειδη ειναι σαν τρένο)
 
Ένα δικό μου:

Η Τζουτζού, το 777-300ER της THY με registration TC-JJU και το απίστευτο special livery.
 
Eλικοφόρα: πρα-πρα όπως είπε ο Άλεξ, σαλαμοκόφτης, αεροπλάνο της απάτης, χαρταετός
Αεροπλάνα λευκά: κουραμπιές
747: μπάμπο (παιδική εκδοχή που την έφαγα στη μάπα μέχρι να μάθουν να προφέρουν το τζάμπο)
 
μερικά ακόμα

Fairchild Swearingen metroliner: metro η δράκος (όπως μου είπε ενας first officer που το πετάει)

Boeing 727 (όλα τα version): τρίαινα (όπως μου είπε πρώην εργαζόμενος της παλαιάς ΟΑ ότι το ονόμαζαν επί εποχής ελληνικού)

Q400: κουνούπι (αυτο είναι δικό μου)
 
Η "τρίαινα" προέρχεται απο το Hawker Siddeley Trident (=τρίαινα) που ειχε παρόμοιο σχεδιασμό με το 727 και "ελα μωρε, ιδιο ειναι, τρίαινα κι αυτο" :D
 
DH8 όλοι οι τύποι απο το 100 έως το 400: "υποθετο" είναι δική μου η ονομασία.

Airbus 350: The batman.

Dc10 όλοι οι τύποι ,Md 11 όλοι οι τύποι και το Tristar της Lockheed λόγω της μούρης τους και των πολλων ατυχηματων: Αεροπλάνα θρίλερ ή τα θυμωμένα αεροσκάφη.

C27j όπως του έδωσε το όνομα ο κατασκευαστής:Σπαρτιάτης

A380: Ο γίγαντας.

Gulfstream όλοι οι τύποι: Οι λύκοι

Boeing 747 σε σύγκριση με το A380: "Ο παλιός είναι αλλιώς και ο νέος είναι ωραίος"

Αυτά μέχρι στιγμής,αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το γράψω.
 
OA702":2leb6z8i said:
747: μπάμπο (παιδική εκδοχή που την έφαγα στη μάπα μέχρι να μάθουν να προφέρουν το τζάμπο)
Γιούμπο στα Γερμανικά και Χούμπο στα Ισπανικά...

747SP: κολοβό
 
DC 10:
Death Cruiser 10
Daily Crash 10

Εντάξει, υπερβολές, δεν ήταν και τέτοιο χάλι..

MD-8:
Maddog,

A380:
Χοντρή φάλαινα...

737-200:
Γουρουνίτσα (λόγω της μικρής ατράκτου σε σχέση με το φάρδος και το wingspan)
 
Tα Tristar είχαν πολλα ατυχήματα; Διάβασε λιγο, μικρε... :mad:
 
Top