Easyjet

Άκομη ένας επιβάτης της αεροπορικής αναγκάστηκε να αποβιβαστεί γιατί συνεπιβάτης του τον έδωσε ότι έχει ύποπτη συμπεριφορά. 15 ώρες τον είχε η αστυνομία μαντρωμένο...
:arrow: Third easyJet passenger grounded over security concerns

Να μη θυμηθώ τώρα τι έγινε με την Α3...
 
Οοοοοοχι, να θυμηθούμε και τι έγινε, και τι ντόρος έγινε :p
Αλλά μερικών η "ευαισθησία" τελειώνει στην Α3, και μάλιστα χωρίς να ξέρουν ακριβώς τι έγινε. Απλά "ευαισθητοποιούνται" με βάση τις υποθέσεις τους και τα ονόματα που παίζουν στην ιστορία.

Εγώ στέκομαι σε αυτό:
"Yemane-Tesfagiorgis described his experience on ITV News: “The captain informed me that a fellow passenger did not feel comfortable with me on board."

“Mr Yemane-Tesfagiorgis was questioned by the authorities as a result of another passenger reporting concerns about his behaviour,” easyJet said. “The safety and security of its passengers and crew is our highest priority and airlines have to take any security-related concerns seriously.
 
Στο σκηνικό της Α3, σε λιγότερο απο 24 ώρες είχαν γεμίσει 2 σελίδες του νήματος, εδώ μούγκα. Και μιλάμε για τρανταχτές περιπτώσεις ρατσισμού κλπ κι όχι περιστατικά με Ισραηλινούς και τα περίεργά τους. Μα ούτε ένα μπόικοτ Στέλιοςςςςς;;;;

Παρεπιπτόντως, η ΕΖΥ ανακοίνωσε την πρώτη seasonal βάση της, που αλλού, Ισπανία και PMI όπου θα σταθμεύει 3 αεροπλάνα για ένα 8μηνο απ' την άνοιξη του 2017...
 
Ειναι ντροπη για τγν Easyjet το ολο περιστατικο...αλλα να λαβουμε υποψην οτι 1ον)Εγινε στην Ιταλια 2ον)Εκει επιληφθηκε η Αστυνομια ΑΜΕΣΑ(οχι οπως εδω που ειχαμε 2 ωρες καταληψη του α/φους!) 3ον)Μετα τις επιθεσεις στις Βρυξελλες ολοι εχουν καποιο φοβο για τυχον χτυπημα και θα πρεπει οι εταιριες να παρουν μετρα ετσι ωστε ακομα και αυτος που χωρις σοβαρο λογο(μονο με την ιδεα)να λογοδοτει στην εκαστοτε δικαιοσυνη διοτι μπορει να το επαναμβανει σε καθε πτηση ατιμωρητα..
Υ.Γ Οσο για τους γνωστους λατρεις της Α3 τους παραπεμπω στις ανακοινωσεις της για το θεμα του ΤελΑβιβ οπου μετα "σιωπηλα" απολυθηκαν ο πιλοτος και η προισταμενη της πτησης οι οποιοι απετυχαν να χειριστουν την κατασταη..Αλλα τοτε ηταν νυχτα με φεγγαρι..
 
Χαιρετώ το φόρουμ.
Είχα κάμποσο καιρό να μπω, ίσως και χρόνια και ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά που το θυμήθηκα μόνο σε ώρα προσωπικής μου ανάγκης...

Ταξιδεύω σε 4 μέρες με την Easyjet και είδα στο site τους πως το hold luggage χρεώνεται, ενώ είχα μείνει με την εντύπωση πως σε κάθε επιβάτη επιτρέπεται μία χειραποσκευή. Έχω βαλίτσα standard cabin size την οποία θα έχω μαζί μου. Μπορώ να έχω και χειραποσκευή εκτός από αυτήν; Εγώ βασικά βολεύομαι με την βαλιτσούλα μου άνετα, αλλά τα γυναικόπαιδα θέλουν τα πραγματάκια τους τα έξτρα. Επιτρέπεται π.χ. η γυναίκα μου να έχει την "γυναικεία" τσάντα της στο χέρι εκτός από την cabin size βαλίτσα της; Μπορεί η κόρη μου να έχει το σακιδιάκι με τα συμπράγκαλά της; Πάντα δωρεάν μιλάω, εννοείται :D

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις σας.
 
Καλησπέρα φίλε.Καλώς ξανάρθες στο φόρουμ.Σύμφωνα με προσωπική εμπειρία αλλά και από το site της εταιρίας επιτρέπεται μια cabbin baggage ανά άτομο με γενναιόδωρα επιτρεπτά όρια (56Χ45Χ25,χωρίς περιορισμό βάρους) αλλά μόνο αυτό.Τσάντες επιπλέον και σακούλες και μικρά σακίδια επιτρέπονται μόνο για plus μέλη και flex fares.Αν δεν είσαι μέλος plus ή δεν έχεις flex fare πρόσεχε γιατί μπορεί να σε χρεώσουν και να σε αναγκάσουν να μεταφέρεις την cabbin baggage ως hold baggage.
 
καλώς ήρθες και πάλι, σακούλες επιτρέπονται μόνο εάν γράφουν από έξω duty-free (υποτίθεται ότι ο επιβάτης έχει αγοράσει από τα καταστήματα του αεροδρομίου), η γυναικεία τσάντα εκτός της υπάρχουσας hand bag χρεώνεται, όπως και η θήκη της βιντεοκάμερας, της φωτογραφικής, η του λαπ τοπ. Συμβουλή μου εάν χωράνε στην handbag και είναι εντός των διαστάσεων, βάλε τα εκεί μέσα, η πάνε στα duty free και ζήτα μια σακούλα. Κανένας δεν θα κοιτάξει εντός της σακουλας...
 
Αυτό με την σακούλα από τα καταστήματα αφορολογήτων δεν ισχύει. Είναι άγραφος κανόνας, αλλά δεν υπάρχει στους όρους των εταιρειών. Είναι στην διακριτική τους ευχέρεια.
 
A321neo

30 Airbus A321neo θα αρχίσει να παραλαμβάνει από το καλοκαίρι του 2018 η easyJet. Πρόκειται για μετατροπή ήδη υπάρχουσας παραγγελίας για A320neo. Τα αεροσκάφη θα χρησιμοποιηθούν σε πολυσύχναστα αεροδρόμια όπου υπάρχει πρόβλημα απόκτησης χρονοθυρίδων και ταυτόχρονα θα μειώσουν περαιτέρω το κόστος.
 
Top