Turkish Airlines στην Ελλάδα

Δεν αντιλεγω φιλοι μου.
Απλα οτι ειδα στο σαητ της ΤΚ μεταφέρω. Οτι στο Μακεδονια δεν υποστηρίζεται mobile boarding pass.
Εχω πετάξει εννοειται με mobile boarding pass και με FR και με A3 απο Μακεδονια. :great:
 
Γεια χαρα και παλι παιδια. Επειδη εκανα prereservation τις θεσεις μου για τις πτησεις μου που ειναι και οι δυο με Β737-800,θα ηθελα να σας ρωτησω ποια σειρα ειναι αυτη οπου δεν εχει παραθυρα όπως φαινεται και απο τις εικονες του αεροσκαφους. Εγω παντως διαλεξα τις 6Α για μεταβαση και 6F για επιστροφη. Ελπιζω να μην ειμαι ατυχος :p
 
Το seatguru (που συνήθως, αλλά όχι πάντα, είναι ακριβές) δείχνει δύο διαμορφώσεις για το 738. Χωρίς παράθυρο στη μία δείχνει το 7Α/F.
teol20":1xybv19u said:
Β737-800, θα ηθελα να σας ρωτησω ποια σειρα ειναι αυτη οπου δεν εχει παραθυρα
 
Turkish Airlines in the second-half of summer 2016 season plans to operate nonstop service on Ankara - Athens route, scheduled twice a week. Boeing 737-800 aircraft is scheduled to operate this route between 01JUL16 and 28OCT16, on Wednesdays and Fridays.

TK1455 ESB0610 - 0750ATH 73H 35
TK1456 ATH0845 - 1020ESB 73H 35

http://www.routesonline.com/news/38/air ... -july-2016

Από μια παλιότερη συνέντευξη τύπου διάβασα αυτό:
"Έχουμε εγκρίνει 31 άδειες σε εβδομαδιαία βάση προς κάθε πλευρά. Οι ελληνικές αεροπορικές εταιρείες έχουν καλύψει τις 21 από αυτές τις άδειες. Από την Ελλάδα μπορούν να εκτελούνται δρομολόγια από Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Ηράκλειο προς Κωνσταντινούπολη και Σμύρνη. Από την Τουρκία μπορούν να εκτελούνται δρομολόγια από Άγκυρα, Κωνσταντινούπολη και Σμύρνη προς Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Αυτή είναι η συμφωνία που ισχύει."

Ξέρουμε αν έχει αλλάξει κάτι ή αν ισχύει αυτό ακόμα;

Και από την πρόσφατη (Μάρτιος 2016) συνάντηση των πρωθυπουργών Ελλάδας-Τουρκίας στην Σμύρνη:
"The Turkish prime minister also said direct flights from Athens to Ankara were going to begin, while flights between Athens and İzmir would start if the parties agreed." (και προφανώς εννοεί πτήσεις της Turkish, ε;)
 
Mε εκπληξη ειδα το χειμερινο δρομολογιο ath-ist να διατηρειται στα 4 daily!! :eek: Με την 1846 χειμωνιατικα να εκτελειται με Α333 :shock:
ενω η πρωτη πρωινη θα φευγει 6πμ απο Αθηνα εχοντας φτασει στις 2πμ απο Κων/πολη...Περιμενα οτι μετα την πτωση κερδων της εταιρειας κ τα χτυπηματα στην Τουρκια που μειωσαν το ρευμα προς την Πόλη (και συμφωνα με ελληνες τουριστ. πρακτορες μηδενισαν το ενδιαφερον ) οτι θα προχωρουσε σε αναδιαρθρωση του προγραμματος με τις κλασικες περικοπες λογω χειμωνα κ κατι παραπανω λογω της καταστασης..Οσο και τρανζιτ κινηση ναχει δικαιολογειται τετοιο προγραμμα χειμωνιατικα; μηπως φτανει στο over-capacity?
 
Υποψιάζομαι ότι θα πέσει το μαχαίρι από τον προγραμματισμό στα μέσα προς τέλη Σεπτεμβρίου. Το κάνουν κάθε χρόνο κι εκεί που λες ότι θα κάνεις ATHIST με 330, σου έρχεται 737-800.
 
Για τον Απρίλιο 2017 που κοίταγα έχει IST-ATH:
ΤΚ1842 06:00-07:20 A321
TK1846 10:05-11:35 B777-300
TK1850 15:35-17:05 A321
TK1844 22:35-23:55 B777-300
 
ATH-IST 777 (αν δεν κάνω λάθος) θα είναι ίσως η πιο σύντομη πτήση απο ευρωπαική πόλη με αυτό τον τύπο αεροσκάφους.Προς το παρόν η EK έχει τα πρωτεία με το LCA-ATH-LCA.

Εντομεταξύ 644$ εκατ. ζημιές κατέγραψε το πρώτο εξάμηνο του 2016 η ΤΚ.
http://atwonline.com/airline-financials ... -loss-644m
 
Βάλθηκαν να καλύψουν όλο τον κόσμο.
Τι πληρότητες να έχουν σε κάτι άκυρους προορισμούς ;;;
 
SKG-IST για το προγραμμα W16 απο 14w σε 11w με τις μέρες 2,4,6 να κρατάει double daily. Στις υπόλοιπες αλλοτε θα'ναι η πρωινή άλλοτε βραδινή..
 
Top