Σχολη Ικαρων(Ερωτησεις)

Καλησπερα, ξερετε ποσο ειναι η βασεις στην Ικαρων ειδ.κατ.3648/α?
 
Φίλε μου αν μπορείς Κάνε την πιο απλή κίνηση.
Πάτα search στο γουγλε βάσεις 2016 και λύθηκαν οι απορίες σου.

Άστο στο πάτησα εγώ:
https://www.google.gr/search?btnG=1&pws ... WuU4nGufAK
 
Γειά σας είμαι Β'λυκειου και ενδιαφέρομαι για την Ικαρων και θα ήθελα αν είναι εύκολο να μου λύσετε μερικές απορίες σχετικά με κάποιο θέματα που με απασχολούν
1.Ειμαι 1.61 και είμαι 43 κιλά αν δεν βάλω κιλά υπάρχει περίπτωση να με κόψουν γιατί κανονικά θα πρέπει να είμαι 47 και πάνω
2. Μέσα στην σχολή πόσες γυναίκες υπάρχουν περίπου και η αντιμετώπιση είναι η ίδια για γυναίκες και άνδρες δηλαδή υπάρχουν ακόμα ταμπού?
3. Άμα τελειώσω πώς μαζεύω μόρια για να πάρω μετάθεση στο εξωτερικό με το Νατο?Είναι εύκολο να γίνει κάτι τέτοιο ?
4. Μέσα στην σχολή θα έχω αρκετό χρόνο για να διαβάζω?
5. Υπάρχουν γυναίκες πιλότοι ? Κι αν ναι τις βάζουν μόνο στο σε130?
6. Τα ωράρια ενός ικαρου είναι τα ίδια με αυτούς που είναι στη Ευελπίδων ?
 
Να σου απαντήσω κατά σειρά:

1)Απ΄ότι θυμάμαι το βάρος πρέπει να είναι το ύψος σε εκατοστά μείον 100.Δηλαδή εσύ που είσαι 161εκ πρέπει να έχεις βάρος 61 κιλά.Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αλλά νομίζω ότι εκ των πραγμάτων είσαι ελλιποβαρής.
2)Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση.Τι ταμπού να υπάρχουν;Τις ίδιες υποχρεώσεις και τα ίδια δικαιώματα έχουν και οι γυναίκες και οι άνδρες.Εννοείται ότι δε μοιράζεστε τα δωμάτια και τα ντους :D
3)Από τη σχολή Ικάρων βγαίνουν πιλότοι και μηχανικοί (ανάλογα το τμήμα) επίσης ελεγκτές αεράμυνας,μετεορολόγοι.Τώρα για να πας στο ΝΑΤΟ θα πρέπει να έχεις κάποιες επιπλέον δεξιότητες.Να κάνεις ένα μεταπτυχιακό σε κάποιο ΑΕΙ,να ξέρεις κάποιες γλώσσες που χρειάζεται...Και να έχεις και τεράστιο μέσον!Αλλά γιατί τέτοιο ενδιαφέρον για το ΝΑΤΟ;Σου είπαν ότι έχει καλά λεφτά και καλή ζωή;
5)Στα μαχητικά εξ όσων γνωρίζω όχι.Τουλάχιστον όχι ακόμα.Και τα c130,c27j,EMB145H είναι εξαιρετικά και μην τα αποκλείεις.Άλλες κοπέλες πάνε στο εξωτερικό για να πάρουν ATPL και να πετάνε σε αερογραμμές,και πληρώνουν πολλά γι'αυτό.
6)Η κάθε σχολή έχει το δικό της πρόγραμμα και τους δικούς της κανονισμούς.Πάντως βγαίνουν Π/Σ/Κ και κάποιες Τετάρτες απόγευμα κι επιστρέφουν την Πέμπτη το πρωί.
 
Περασα στην σχολη Ικαρων και επειδη δεν εχω καποιο γνωστο να με καθοδηγησει εχω καποιες αποριες.
1.Θα χρειαστω περεταιρω χαρτια για την εγγραφη μου στη σχολη;
2.Ποτε ξεκιναει η σχολη και απο ποτε πρεπει να ειμαι στην Αθηνα;
3.Ξερω οτι εισαι εξω ΠΣΚ.Αυτο ισχυει για ολα τα χρονια απο το πρωτο ετος;
Αν,ναι αξιζει να νοικιασεις σπιτι για τις μερες που θα εισαι εξω;
Υπαρχει δυνατοτητα ακομα και αυτες τις μερες να κοιμασαι στη σχολη;
Ευχαριστω εκ των προτερων
 
Τηλέφωνο στη σχολή και όλες οι ερωτήσεις σας θ΄απαντηθούν.
 
παναγιωτης1998":3vq2wdhq said:
Περασα στην σχολη Ικαρων και επειδη δεν εχω καποιο γνωστο να με καθοδηγησει εχω καποιες αποριες.
1.Θα χρειαστω περεταιρω χαρτια για την εγγραφη μου στη σχολη;
2.Ποτε ξεκιναει η σχολη και απο ποτε πρεπει να ειμαι στην Αθηνα;
3.Ξερω οτι εισαι εξω ΠΣΚ.Αυτο ισχυει για ολα τα χρονια απο το πρωτο ετος;
Αν,ναι αξιζει να νοικιασεις σπιτι για τις μερες που θα εισαι εξω;
Υπαρχει δυνατοτητα ακομα και αυτες τις μερες να κοιμασαι στη σχολη;
Ευχαριστω εκ των προτερων


Καταρχήν συγχαρητήρια για την επιτυχία σου να μπεις στη σχολή.

Μην αγχώνεσαι με τέτοια θέματα.Να παρακολουθείς την ιστοσελίδα της πολεμικής αεροπορίας,θα δεις εκεί ανακοίνωση που θα καλεί τους επιτυχόντες να παρουσιαστούν στη σχολή.
Ναι από το πρώτο έτος δικαιούσαι να μένεις έξω.Αλλά αφού ορκιστείς πρώτα.Μέχρι να ορκιστείς έχεις έξοδο αλλά όχι διανυκτέρευση.Τουλάχιστον έτσι ήταν δεν ξέρω αν έχει αλλάξει.Μην αγχώνεσαι.Και γιατί να μένεις μέσα;Όλο και κάποιο συγγενή θα έχεις.Αλλιώς θα νοικιάσεις ένα σπίτι με κάποιον άλλο και θα μένετε εκεί στις εξόδους.Κοίτα τη σχολή και αυτά είναι λεπτομέρειες.
 
Καλησπερα, θα ηθελα να μαθω τι ακριβως ειναι η ειδ.κατ.3648/α, η μειωση των μοριων ισχυει για παιδια απο τριτεκνες οικογενειες χωρις πατερα; Η δεν εχει σχεση; Eυχαριστω!
 
Γεια σας παιδια !


Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν το Στίγμα Αναιμίας θα είναι εμπόδιο για να εισαχθώ στη σχολή ικάρων ? Διάβασα οτι είναι και αυτό μέσα στις παθήσεις που σε αποκλείουν απο τη σχολή .Ωστόσο στην ιστοσελίδα της πολεμικής αεροπορίας δεν βρήκα τίποτα που να αναφέρετε στα θέματα υγείας.
Ευχαριστώ!
 
Αγαπητέ φίλε,θα σε στενοχωρήσω αλλά τις στρατιωτικές σχολές τις ξεχνάς.Όχι μόνο την Σ.Ι όλες τις σχολές.
 
Top