Απορία για Aegean

  • Thread starter petak
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Ε πότε θα ξαναπάνε εκδρομή στο Πεκίνο με όλα τα έξοδα πληρωμένα?
Θέλανε πολλά παιδάκια να ακολουθήσουν.

Ντύθηκαν κατάλληλα για την εκδρομή και φτάσαν.

https://pbs.twimg.com/media/CmWvELzWEAAPvS_.jpg:large
 
Βρε τον τσίπρα... ήθελε και Αιγαίου
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Γνωρίζει κανείς μήπως στο περίπου πότε θα βγει το θερινό πρόγραμμα;

Έχω ένα εισιτήριο 28/10 και θέλω να το αλλάξω για Μαϊο και δεν μπορώ... :(
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Ακόμα δεν τελείωσε το θερινό πρόγραμμα.

Τέλη Νοέμβρη ίσως βγει το επόμενο θερινό.
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Ρώτησα στο τηλεφωνικό κέντρο και μου είπαν πως με κάθε επιφύλαξη τέλος Οκτώβρη...
 
Καλησπέρα.
Έχω στα προσχέδια μια πτήση για το Σάββατο SKG-FRA και μετά μου βγαίνει μια FRA-DOH (ME A359!!!) απλά έχω άφιξη 17:10 και η επόμενη πτήση είναι 18:10. Ξέρω δεν είναι η ίδια εταιρία ούτε codesharing ή κοινό booking. Υπάρχει περίπτωση να φύγουν τα πράγματα ως transfer? Aλλιώς δεν παίζει ούτε με σφαίρες να προλάβω την πτήση αν και δεν έχω πάει FRA και θα πετάξω με άλλες εταιρίες και τύπους...
 
Καλησπέρα,

δεν γνωρίζω αν θα καταφέρεις να στείλεις τα πράγματα ως τρανσφερ (αμφιβάλω γι΄αυτό*), είμαι όμως βέβαιος, πως στο EDDF σε μια ώρα δε θα προλάβεις να βγεις απο το αεροσκάφος, να παραλάβεις αποσκευές, να πας για νεο check in, να περάσεις έλεγχο διαβατηρίων, security check, να πας μέχρι το νέο σου Gate και να προλάβεις το boarding. Το μέγεθος του αεροδρομίου κάνει ένα τέτοιο εγχείρημα σχεδόν αδύνατο.


*Στο FRA-DOH μάλλον θα προκειται για πτήση της Qatar Airways, με την οποία η Α3 δεν έχει συνεργασία. Ίσως όμως να μπορέσουν να σου απαντήσουν με βεβαιότητα απο την Αιγαίου! Όπως και να χει, καλή τύχη!!!
 
Σχεδιάζουμε με τη σύζυγο και το μωρό μας να ταξιδέψουμε το Νοέμβριο DUS-ATH-RHO-ATH-DUS. Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να ακυρώσουμε το ταξίδι τελευταία στιγμή (εξαιρετικά μικρή). Το flex εισιτήριο κοστίζει 535 ευρώ και σε περίπτωση ακύρωσης χάνουμε 200 ευρώ (50/άτομο/σκέλος). Το economy κοστίζει 367 χωρίς αποσκευές, εκ των οποίων 200 και κάτι ψιλά είναι φόροι. Δεδομένου ότι μπορώ να αγοράσω τις αποσκευές σχεδόν τελευταία στιγμή και ότι πρακτικά χρειαζόμαστε μόνο μία και ότι θεωρητικά σε περίπτωση ακύρωσης δικαιούμαστε επιστροφή φόρων, συμφέρει το economy από το flex ή ούτε να το σκέφτομαι; Οι φόροι επιστρέφονται στο ακέραιο ή όχι;
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

killer_instinct":3n97c5tr said:
Ρώτησα στο τηλεφωνικό κέντρο και μου είπαν πως με κάθε επιφύλαξη τέλος Οκτώβρη...

Έχουν φορτωθεί ήδη κάποιες πτήσεις προς προορισμούς εξωτερικού (π.χ. LHR, CDG, AMS, BRU, ...) αλλά όχι όλοι (π.χ. λείπουν OTP, BEG, BEY, ...) και λείπουν τελείως οι πτήσεις εσωτερικού.
 
d|m|tr|s":3l69s811 said:
Σχεδιάζουμε με τη σύζυγο και το μωρό μας να ταξιδέψουμε το Νοέμβριο DUS-ATH-RHO-ATH-DUS. Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να ακυρώσουμε το ταξίδι τελευταία στιγμή (εξαιρετικά μικρή). Το flex εισιτήριο κοστίζει 535 ευρώ και σε περίπτωση ακύρωσης χάνουμε 200 ευρώ (50/άτομο/σκέλος). Το economy κοστίζει 367 χωρίς αποσκευές, εκ των οποίων 200 και κάτι ψιλά είναι φόροι. Δεδομένου ότι μπορώ να αγοράσω τις αποσκευές σχεδόν τελευταία στιγμή και ότι πρακτικά χρειαζόμαστε μόνο μία και ότι θεωρητικά σε περίπτωση ακύρωσης δικαιούμαστε επιστροφή φόρων, συμφέρει το economy από το flex ή ούτε να το σκέφτομαι; Οι φόροι επιστρέφονται στο ακέραιο ή όχι;

Κατά τη δική μου άποψη, τα flex συμφέρουν κυρίως σε περιπτώσεις που θέλεις να έχεις τη δυνατότητα να αλλάξεις την ημερομηνία ή/και σε δρομολόγια που πετάς τακτικά και εάν ακυρώσεις ένα ταξίδι μπορείς να χρησιμοποιείς το εισιτήριο για άλλο. Όχι τόσο για ενδεχόμενη ακύρωση, εκτός ίσως σε περιπτώσεις που το light είναι αρκετά ακριβό. Στη δική σου περίπτωση θεωρώ την διαφορά στην απώλεια σχετικά μικρή, και προσωπικά μάλλον θα έκλεινα το light.

Είμαι βέβαιά προσωπική μου άποψη.
 
Top