Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Πάντως προσωπικά ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με την αναβάθμιση μέσω κουπονιού παρά μόνο σε μια πτήση όπου τελικά η διακεκριμένη ήταν όντως πλήρης. Προφανώς είναι θέμα δρομολογίου και συγκυρίας. Επίσης δεν είναι κακό που η εταιρεία προσπαθεί να γίνει πιο επιλεκτική και δεν επιτρέπει στους πάντες να παριστάνουν τους επιχειρηματίες και τους ακριβοθώρητους υπερπελάτες. Σίγουρα υπάρχει περιθώριο για βελτίωση αλλά κατά την άποψή μου οι μέχρι στιγμής κινήσεις είναι στη σωστή κατεύθυνση.
 
Πάντως, ακόμα και αν σας πουν, ότι δεν έχει διαθεσιμότητα για αναβάθμιση, μπορείτε να τους ζητήσετε να σας βάλουν σε λίστα αναμονής για τη μπίζνες, διατηρώντας την επιβεβαιωμένη θέση σας στην οικονομική. Συνήθως, επιβεβαιώνεται, αφού η εταιρεία βλέπει πόσες πιθανότητες υπάρχουν να μείνει η θέση αδιάθετη στο τέλος και αναλόγως αποφασίζει, προκειμένου να ικανοποιηθεί το αίτημα του επιβάτη και να αυξήσει έτσι τις πιθανότητες προτίμησης της Α3 και στο μέλλον. Φυσικά, αν οι ενδείξεις είναι ότι τελικά θα πουληθεί η θέση, το αίτημα απορρίπτεται.

Και ναι, συμφωνώ, ότι το νέο Miles+Bonus ήταν ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση, για «ξεσκαρτάρισμα» των επιβατών που κάποτε βρέθηκαν με χρυσή κάρτα και εξακολουθούσαν να απολαμβάνουν τα αντίστοιχα προνόμια, ακόμα και όταν πετούσαν πλέον εντελώς περιστασιακά.
 
Και ιδιαίτερα των επιβατών που ποτέ δεν είδαν αεροπλάνο της Α3, αλλά απλά την χρησιμοποιούσαν για το εύκολο Star Alliance Gold.

Συμφωνώ ότι οι αλλαγές ήτανε στην σωστή κατεύθυνση. Αν και κάποια στιγμή θα έπρεπε να λύσουν προβλήματα όπως τη «προσωρινή» μη διαθεσιμότητα αναβάθμισης σε πτήσεις ΟΑ – ιδιαίτερα τώρα που αυτό αφορά όλο και περισσότερες πτήσεις, όπως και τις περιπτώσεις ανταποκρίσεων εσωτερικού – εξωτερικού (αν και έχω μια πτήση SKG-ATH-BRU, στην οποία μπορούσα να αναβαθμίσω και τα δύο σκέλη - μάλλον γιατί εκεί το σκέλος εσωτερικού έχει τον αριθμό Α3).
 
Award εισιτήρια

1. Πόσα είναι τα διαθέσιμα εισιτήρια ανά πτήση της Aegean με εξαργύρωση μιλίων της miles & bonus κάρτας, στην οικονομική και πόσα στη διακεκριμένη θέση;
2. Εξαρτώνται από τον τύπο ή την πληρότητα του αεροπλάνου ;
3. Το ίδιο ισχύει και στις λοιπές εταιρίες της star alliance;
4. Υπάρχει τρόπος να δω τη διαθεσιμότητα των award εισιτηρίων στις άλλες εταιρίες της star alliance ή μπορεί αυτό να γίνεται μόνο μέσω του τηλεφωνικού κέντρου της Aegean ;
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση σας.
 
Ούτε και εγώ έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με τα κουπόνια αναβάθμισης θέσης φέτος που είμαι gold.
Κρατούσα τα δύο κουπόνια όταν ήμουν silver για ταξίδι στο Λονδίνο και δεν υπήρχε διαθέσιμο στην μία διαδρομή , με αποτέλεσμα να το χάσω γιατί μετά από το συγκεκριμένο ταξίδι , έγινα gold.
 
Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει. Δεν έχω εκδώσει ποτέ εισιτήριο με την χρήση κάρτας, έχω όμως αρκετούς πόντους από άλλες αγορές. Είναι δυνατή η έκδοση εισιτηρίου μόνο με την χρήση πόντων και καθόλου μετρητών; Σας ευχαριστώ.
 
Re: Award εισιτήρια

σταυρος":2ph73hm4 said:
1. Πόσα είναι τα διαθέσιμα εισιτήρια ανά πτήση της Aegean με εξαργύρωση μιλίων της miles & bonus κάρτας, στην οικονομική και πόσα στη διακεκριμένη θέση;
2. Εξαρτώνται από τον τύπο ή την πληρότητα του αεροπλάνου ;
3. Το ίδιο ισχύει και στις λοιπές εταιρίες της star alliance;
4. Υπάρχει τρόπος να δω τη διαθεσιμότητα των award εισιτηρίων στις άλλες εταιρίες της star alliance ή μπορεί αυτό να γίνεται μόνο μέσω του τηλεφωνικού κέντρου της Aegean ;
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση σας.

1. Γύρω στο 2,5% των θέσεων στην Οικονομική // Συνήθως μέχρι δύο θέσεις στη Business.
2. Ναι. Όσο πιο μεγάλο το αεροπλάνο, τόσο πιο μεγάλη η αναλογία. Η αεροπορική διατηρεί το δικαίωμα να μην διαθέτει δωρεάν θέσεις σε ημερομηνίες με υψηλή ζήτηση, όπως σε περιόδους εορτών.
3. Όχι ακριβώς. Άλλες αεροπορικές διαθέτουν τα anytime awards με εξαργύρωση περισσότερων μιλίων (π.χ. σου δίνουν εγγύηση, ότι θα σου δώσουν θέση, εάν κάψεις περισσότερα μίλια).
4. Υπάρχουν κάποια availability tools στο διαδίκτυο, αλλά οι περισσότερες αεροπορικές, αποκρύπτουν τις αντίστοιχες διαθεσιμότητες ή διαθέτουν θέσεις on-request. Μιλάς με Aegean ή την αεροπορική.
 
CHRISTOS55":b22u5qvq said:
Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει. Δεν έχω εκδώσει ποτέ εισιτήριο με την χρήση κάρτας, έχω όμως αρκετούς πόντους από άλλες αγορές. Είναι δυνατή η έκδοση εισιτηρίου μόνο με την χρήση πόντων και καθόλου μετρητών; Σας ευχαριστώ.

Αυτό δεν γίνεται, με τα μίλια σου θα πληρώσεις το ναύλο, αλλά τους φόρους τους πληρώνεις πάντα με χρήματα.
 
Έχω ένα ταξίδι για Παρίσι και ζήτησα upgrade με χρήση κουπονιών. Για το πήγαινε μου είπαν πως θα με βάλουν σε λίστα αναμονής (κλασικά!) ενώ για την επιστροφή μου είπαν πως δεν διατίθεται λίστα αναμονής (λόγω βραδινής πτήσης Παρασκευής ίσως;).

Το ερώτημα είναι, υπάρχει περίπτωση αυτό να αλλάξει; Να συνεχίσω να παίρνω τηλέφωνο ή δεν έχει νόημα;
 
Πάντως ούτε η προκράτηση θέσης ισχύει σε πτήσεις εσωτερικού με την ίδια δικαιολογία που λένε και για την αναβάθμιση θέσης, δηλαδή ότι δεν ισχύει σε πτήσεις με κωδικό ΟΑ***. Εντάξει, καταντάει ενοχλητικό αυτό. Όπου βολεύει ισχύουν οι silver και gold και όπου δεν βολεύει, όχι!
 
Top