Ταξιδιωτικά έγγραφα

Σε περίπου ένα μήνα θα ταξιδέψω από Αθήνα για Λονδίνο με την Turkish Airlines με ενδιάμεση στάση στη Κωνσταντινούπολη και επιστροφη ακριβώς με τον ιδιο τρόπο. Μπορώ να ταξιδέψω με τη νέου τύπου αστυνομική ταυτότητα (με τυπωμένους λατινικούς χαρακτήρες) ή χρειάζεται διαβατήριο; Η απορία μου απλά υπάρχει λόγω της ενδιάμεσης στάσης.... ευχαριστώ!!
 
Ακόμη κι ο τελικός σου προορισμός να ήταν η Τουρκία δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Η είσοδος στην Τουρκία για Έλληνες πολίτες είναι εφικτή μόνο με ταυτότητα.
 
Έκανα αίτηση για μία ESTA, αλλά εκ παραδρομής, αντί για στοιχεία διεύθυνσης ΗΠΑ, έβαλα "in transit", δηλαδή, ότι δε θα μείνω στις ΗΠΑ, αλλά θα συνεχίσω προς τρίτη χώρα, ενώ ο σκοπός είναι η ολιγοήμερη παραμονή στις ΗΠΑ. Πιστεύετε ότι θα υπάρξει πρόβλημα στην επιβίβαση ή την άφιξη, από τη στιγμή που τα σωστά στοιχεία βρίσκονται μέσα στην κράτηση;
 
Δεν νομίζω τίποτε σπουδαίο, εκτός από το ότι για παράλειψη διεύθυνσης (επειδή δεν γνώριζα το ξενοδοχείο που θα μείνω) έμεινα στον έλεγχο της Νέας Υόρκης για πάνω από 2 ώρες (το γκισέ έκλεισε με εμένα και όλοι οι επιβάτες του τζάμπο εξυπηρετήθηκαν από τα διπλανά). Τελικά η γιαγιάκα υπάλληλος του ελέγχου συμβιβάστηκε να βάλω εικονική διεύθυνση και η υπόθεση έκλεισε.
 
Έχω την εντύπωση ότι η διεύθυνση παραμονής είναι από τα στοιχεία για τα οποία υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής/ενημέρωσης μετά την έκδοση της ESTA. Νομίζω είναι καλύτερα να κάνεις τη διόρθωση για να αποφύγεις την ταλαιπωρία, όπως στην περίπτωση που περιγράφει ο/η AGV.
 
Καλησπέρα, σχεδιάζουμε με ένα φίλο να πάμε Λονδίνο τον Φεβρουάριο και κοιτάζουμε μήπως βολεύει κάποιο connection να κάτσουμε 1 μέρα και σε άλλη πόλη. Βρήκα την Pegasus να δίνει LGW ή STN-SAW-ATH με 65Ε και συνολική διάρκεια ταξιδιού 25 ώρες.Από όσο ξέρω οι Έλληνες μπορούν να πάνε στην Τουρκία μόνο με ταυτότητα,τί ισχύει όμως για εμάς που θα πάμε από Λονδίνο; Αλλάζει κάτι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
anast12":1vsf0nml said:
Σε περίπου ένα μήνα θα ταξιδέψω από Αθήνα για Λονδίνο με την Turkish Airlines με ενδιάμεση στάση στη Κωνσταντινούπολη και επιστροφη ακριβώς με τον ιδιο τρόπο. Μπορώ να ταξιδέψω με τη νέου τύπου αστυνομική ταυτότητα (με τυπωμένους λατινικούς χαρακτήρες) ή χρειάζεται διαβατήριο; Η απορία μου απλά υπάρχει λόγω της ενδιάμεσης στάσης.... ευχαριστώ!!

Akis":1vsf0nml said:
Ακόμη κι ο τελικός σου προορισμός να ήταν η Τουρκία δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Η είσοδος στην Τουρκία για Έλληνες πολίτες είναι εφικτή μόνο με ταυτότητα.

Η απάντηση στην προηγούμενη σελίδα. Δεν αλλάζει απολύτως τίποτα.
 
Συνήθως στην Κων/πολη όταν έρχεσαι από Ευρώπη περνάς αμέσως από το αεροπλάνο στις αναχωρήσεις, και φυσικά χωρίς έλεγχο διαβατηρίου. Σε κάποιες περιπτώσεις (αφίξεις από Ασία, Αφρική) περνάς και από έλεγχο ασφαλείας στο transit στο ισόγειο πάλι χωρίς διαβατήριο, απλώς είναι χρονοβόρο.
 
Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Το διάβασα αυτό στη προηγούμενη σελίδα απλά δεν ήμουν σίγουρος αφού σε εκείνη την περίπτωση παρέμενες στο αεροδρόμιο ενώ εγώ θέλω να το εκμεταλευτώ για να παω στην πόλη.
 
Top