Cobalt Air

  • Thread starter mxnk
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Αυτό έχει κινητήρες CFM αντίθετα με το άλλο Α319 και το Α320, που έχουν ΙΑΕ.

Η πολυτυπία έχει κόστος σε μια τόσο μικρή εταιρεία...
 
Αυτό τον μήνα είναι να παραλάβει κι ένα Α321, πρώην EI‑FSU msn 1843. Το αεροσκάφος είναι για την ώρα στην Ολλανδία.
 
Καλημέρα, χωρίς να είμαι γνώστης νομίζω ότι δεν έχουν και πολύ καλό utilization, ίσως λόγω λίγων προορισμών/κίνησης. Τί το θέλουν το εξτρα α/φ; Και για να γίνω πιο σαφής, τα 3 α/φ έχουν κατά μέσο όρο 4 πτήσεις ανά ημέρα, είτε είναι LCA-ATH-LCA-CHQ-LCA είτε LCA-ATH-LCA-STN-LCA. Κάνω κάπου λάθος;
 
Οι προορισμοί της εταιρίας δεν ειναι μόνο οι ATH, CHQ και STN αλλά και οι HER, SKG, MAN, CDG και 10 του μήνα και το BHX, οπότε ναι τα χρειάζονται.
 
Ίσως να μην το έθεσα σωστά πριν. Γνωρίζω τους προορισμούς της εταιρείας. Απλά αυτούς τους ανέφερα σαν παράδειγμα. Δηλαδή ένα αεροσκάφος να κάνει 1 δρομολόγιο προς UK/France + 1 προς Ελλάδα είναι λογικό. Αλλά ένα αεροσκάφος να κάνει 2 ελληνικούς προορισμούς από 1 φορά τον καθένα μου φαίνεται κάπως "λίγο".

Πιο συγκεκριμένα εχθές:
-Το 5B-DCR έκανε LCA-SKG-LCA-ATH-LCA
-Το 5B-DCU έκανε LCA-ATH-LCA-ATH-LCA
-Το 5B-DCV έκανε LCA-STN-LCA

Φιλικά
Γιάννης
 
Η ίδια η εταιρία έχει πει οτι σύντομα θα πρεσθέση και άλλους προορισμούς εκτός και εντός Ευρώπης.
 
Akis":s6q0rcps said:
Αυτό τον μήνα είναι να παραλάβει κι ένα Α321, πρώην EI‑FSU msn 1843. Το αεροσκάφος είναι για την ώρα στην Ολλανδία.

Μου ειπαν ότι δεν θα το παραλάβει,ότι δηλαδή ακυρώθηκε οι παραγγελία για το 321 λόγω ζητήματος ασφαλείας που προέκυψε.
Αντ'αυτού θα παραλάβει ένα 320.
 
aakunz":1goix52n said:
Το "Cobalt" είναι το brand name. Η εταιρεία είναι καταγεγραμμένη στα μητρώα ως "Cobalt New Age Airlines Group Ltd." Το είχε αναφέρει ο mxnk στην αρχή του topic.

...και μολις προσγειώθηκε στην Αθηνα η προγραμματισμένη πτηση, καλώντας "Apollo 736". Φήμες λενε οτι το δεύτερο δεκαπενθήμερο Δεκεμβρίου θα ξανααλλαξει callsign σε "Agriokyklamino" :twisted:
 
Top