Μεταφορά μαθητών με αεροσκάφη στην Αθήνα λόγω απεργίας ΠΝΟ

  • Thread starter mrk
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Διαβάζουμε το ίδιο δελτίου; Γιατί εγώ διαβάζω με μεγάλα γράμματα ότι «Η AEGEAN μεταφέρει δωρεάν 1000 μαθητές από την Κρήτη». Την πρόταση που γράφεις σχετικά με τους φόρους αεροδρομίου την έχω αναφέρει ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο. Με άλλα λόγια, εσύ (=αεροπορική εταιρεία )μεταφέρεις δωρεάν τους μαθητές κι εγώ (=κράτος) σε απαλλάσσω από τους φόρους που θα έπρεπε να πληρώσεις για την μεταφορά των μαθητών.
 
Δηλαδή αυτό που θέλω να καταλάβω εγώ Άκη είναι.
Εγώ σαν αεροπορική και εσύ σαν κράτος που με απαλλασεις από τους φόρους,εγώ(αεροπορική εταιρεία)δεν θα πάρω κάποιο χρήμα από το κράτος για να πληρώσω τα καύσιμα κλπ ή θα τα πληρώσω από την τσέπη μου;;;


Το ίδιο Δελτίο Τύπου διαβάσαμε μην ανησυχείς απλώς εγώ στα μαύρα,πλάγια,υπογραμμισμενα γράμματα αναφέρω τα λόγια σου.
 
Οι φόροι αεροδρομίων είναι εν μέρει κρατικό χρήμα, αφού το Ελευθέριος Βενιζέλος είναι κοινοπραξία ιδιωτικού και δημοσίου τομέα.
 
στη συγκεκριμένη περίπτωση, αφού οι μαθητές μεταφέρθηκαν απο Χανιά & Ηράκλειο προς Αθήνα, οι φόροι είναι στην αναχώρηση, άρα αφορούν 100% κρατικά αεροδρόμια.
 
aris320":gmr343uk said:
Εγώ σαν αεροπορική και εσύ σαν κράτος που με απαλλασεις από τους φόρους,εγώ(αεροπορική εταιρεία)δεν θα πάρω κάποιο χρήμα από το κράτος για να πληρώσω τα καύσιμα κλπ ή θα τα πληρώσω από την τσέπη μου;;;
Από την στιγμή που η εταιρεία μεταφέρει τους μαθητές δωρεάν, ναι η εταιρεία πληρώνει τα έξοδα από την τσέπη της (εκτός από τους φόρους αεροδρομίου, διότι το κράτους τους απαλλάσσει).
 
Top