Σχολη Ικαρων(Ερωτησεις)

- τι εννοειται δεν υπάρχει σχολή ικάρων πολιτικής αεροπορίας?
- τι πτυχείο αγγλικών χρειάζεται
- και πώς μπορεί η σχολή πολιτικής αεροπορίας να είναι δωρεάν? καπου διάβασα οτι πληρώνεις
 
H Σχολή Ικάρων, ανοίκει στην Πολεμική Αεροπορία. Εκπεδεύει στελέχη (ιπτάμενους και μη) για την Π.Α.
Για πτυχίο, με "Ι' αγγλικών δεν ξέρω, θέλει όμως πολύ καλό πτυχίο ελληνικών, με υψηλό βαθμό στις εξετάσεις.
Σχολές για εκπαίδευση χειριστών αεροσκαφών, υπάρχουν στην Ελλάδα και στο εξωτερικά, για όλα τα επίπεδα και όλα τα βαλάντια.

Επίσης, το "ενοείτε" γράφεται με "ε" , όταν αναφέρεται στο β' πρόσωπο πληθυντικού. Γι αυτό σου λέω, άσε τα αγγλικά και κοίτα να πιάσεις καλό βαθμό στις πανελλήνιες στα ελληνικά.

Καλή χρονιά και καλές σπουδές.
 
ναι αλλά αν κάποιος θέλει να μπει στην πολιτική αεροπορία στους ιπτάμενους πρέπει να πάει στην Π.Α?
 
Μπορείς να πας σε Ιδιωτική Σχολή για την Πολιτική Αεροπορία.Οι απόφοιτοι της Σχολής Ικάρων ορκίζονται Ανθυποσμηναγοί και κάνουν καριέρα στην Π.Α.Για να πάει κάποιος από την Π.Α στην πολιτική αεροπορία πρέπει να παραιτηθεί και να προσληφθεί από κάποια ιδιωτική εταιρεία.Απ΄ότι θυμάμαι πρέπει να περάσει μια 12ετία από την ορκωμοσία ως Ανθυποσμηναγός για να παραιτηθείς.Οπότε η μόνη λύση είναι κάποια Ιδιωτική σχολή,με το ανάλογο κόστος φυσικά.
 
Και πείτε ότι πάω σε ιδιωτική σχολή τι πτυχίο αγγλικών πρέπει να έχω?
Μπορώ από ΕΠΑ.Λ εάν δώσω πανελλαδικές και βγάλω καλό βαθμό να πάω σε αυτή την σχολή?
και δηλαδή το κόστος που κυμαίνετε? δλδ δημόσια σχολή δεν υπάρχει για Π.Α?
 
Το ελάχιστο είναι το Lower, από κει και πέρα όσο πιο πολλά τόσο πιο καλά.

Δημόσια σχολή πιλότων ΔΕΝ υπάρχει.

Το κόστος κυμαίνεται σε πολλές , πολλές χιλιάδες € (από 50.000 και πάνω ανάλογα με τα πτυχία , τις ώρες πτήσεις κλπ κλπ κλπ). Υπάρχει και σχετικό thread στο forum.

Μεγάλο κουμπαρά να έχεις κι όλα γίνονται.
 
Καλησπέρα.. Ισχύει πως η βασική εκπαίδευση στη σχολή Ικάρων είναι η πιο δυσκολη απο όλες τις αλλες βασικές των στρατιωτικών σχολών ; και αν ναι γιατί;
 
Ερωτηση σχετικα με την Ικαρων

Καλησπερα σε ολους στο φορουμ. Με λενε Αρη και ειμαι 19. Θα ξαναδωσω πανελληνιες του χρονου για την σχολη ικαρων, ιπταμενους, και ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα περι αυτου. Ισχυει οτι υπαρχουν κι αλλα θεματα με την ιδια ερωτηση απλα ειναι πριν 5-10 χρονια και υποθετω θα εχουν αλλαξει πολλα σε αυτο το διαστημα οποτε παμε αλλη μια.

Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον ενδιαφερθει να απαντησεις στις ερωτησεις μου.

1) Πως ειναι η ζωη την 4ετια των σπουδων στην σχολη Ικαρων;

2) Παιρνουν ακομα καποιο μηνιαίο χρηματικο ποσο τα παιδια που σπουδαζουν εκει;

3) Αφου τελειωσει καποιος την σχολη και αποφασισει να συνεχισει τις σπουδες του στον τομέα της αεροποριας αυτο σημαινει πως παυει να μπορει να πεταει;

4) Οσοι τελειωσουν την σχολη τι εισοδημα εχουν και σε ποιες περιοχες της χωρας μας μπορουν να παρουν μεταθεσεις;

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας. Peace
 
Καλησπέρα ειμαι 18.Ενδιαφερομαι για την Ικαρων.Εχω τη συνηθεια να τρωω τα νυχια μου .Αποτελει αιτιο απορριψης απο την Ικαρων η απο οποιαδηποτε αλλη στρατιωτικη σχολη;
 
Re: Ερωτηση σχετικα με την Ικαρων

Zaris":veezvl37 said:
1) Πως ειναι η ζωη την 4ετια των σπουδων στην σχολη Ικαρων;

2) Παιρνουν ακομα καποιο μηνιαίο χρηματικο ποσο τα παιδια που σπουδαζουν εκει;

3) Αφου τελειωσει καποιος την σχολη και αποφασισει να συνεχισει τις σπουδες του στον τομέα της αεροποριας αυτο σημαινει πως παυει να μπορει να πεταει;

4) Οσοι τελειωσουν την σχολη τι εισοδημα εχουν και σε ποιες περιοχες της χωρας μας μπορουν να παρουν μεταθεσεις;

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας. Peace

1)Διάβασμα,διάβασμα,διάβασμα και στρατιωτική εκπαίδευση.Δεν είναι σαν τα πολιτικά πανεπιστήμια.
2)Δε νομίζω να κόπηκε το επίδομα,αλλά δεν το ξέρω σίγουρα.
3)Αυτό φίλε δεν το κατάλαβα όπως το διατύπωσες.Αν τελειώσεις τη σχολή ή θα γίνεις πιλότος,άρα θα πετάς,εφόσον έχεις μπει στο τμήμα ιπταμένων,ή θα γίνεις μηχανικός εφόσον έχεις μπει στη ΣΜΑ.Αν έχεις αποτύχει για διάφορους λόγους να γίνεις πιλότος μπορεί να σε κάνουν ελεγκτή εναέριας κυκλοφορίας.
4)Ανάλογα σε ποιο τύπο αεροσκάφους θα πας.Αν π.χ πας στα F-16 έχουν βάσεις σε πολλές πόλεις (Κρήτη,Άραξος,Αγχίαλος,Ανδραβίδα).Αν πας στο Μ2000 μόνο στην Τανάγρα έχει.

SteveDel":veezvl37 said:
Καλησπέρα ειμαι 18.Ενδιαφερομαι για την Ικαρων.Εχω τη συνηθεια να τρωω τα νυχια μου .Αποτελει αιτιο απορριψης απο την Ικαρων η απο οποιαδηποτε αλλη στρατιωτικη σχολη;

Αυτό φίλε μου δεν το ξέρω.Αλλά σε αυτή την ηλικία θα πρέπει να κάνεις προσπάθεια να το κόψεις το συνήθειο,είτε αφορά τη Σ.Ι είτε όχι.Δεν ξέρω αν μαρτυρά κάποια διαταραχή που θα τη βρουν στις εξετάσεις,ή είναι απλώς μια κακιά συνήθεια.
 
Top