AIA επεκτάσεις

Re: AIA master plans

CHRISTOS55":3ngz1luv said:
Φίλε airport, εγώ δεν είδα πουθενά νέο σταθμό παρά μόνο μια γέφυρα που συνδέει το κυρίως κτίριο με τον δορυφορικό σταθμό και τίποτα ιδιαίτερο. Δηλαδή την υπόγεια σύνδεση την έκαναν υπέργεια.

Συγγνώμη αλλά εγώ τόσο καιρό που κατεβαίνω για planespotting και φωτογραφίες δεν την έχω δει. Μήπως κάτι σε αυτό που αναφέρεις (με έντονα γράμματα) δεν είναι έτσι;
 
Re: AIA master plans

CHRISTOS55":1m0rhsae said:
Φίλε airport, εγώ δεν είδα πουθενά νέο σταθμό παρά μόνο μια γέφυρα που συνδέει το κυρίως κτίριο με τον δορυφορικό σταθμό και τίποτα ιδιαίτερο. Δηλαδή την υπόγεια σύνδεση την έκαναν υπέργεια.

Για το LGAV μιλαμε παντα, ετσι;

:D
 
Re: AIA master plans

Φίλε Πάνο. Απάντησα στον airport123 όσον αφορά το επισυναπτόμενο video ο οποίος διόρθωσε το λάθος του. Δεν τα διάβασες όλα προφανώς και τα έντονα γράμματα δεν τα έβαλα εγώ.
 
Re: AIA master plans

To πλήρες capacity του αεροδρομίου είναι 26 εκατ. και τα σχέδια για νέο terminal θα "ενεργοποιηθούν" μόλις θα απομένει 10% περιθώριο μέχρι τα 26 εκατ. επιβάτες (δηλαδή στα 23,4 εκατ+, τότε ξεκινάνε τα περαιτέρω).
 
Re: AIA master plans

Ακούγεται πολύ λογικό και οικονομικά ρεαλιστικό.

Αν και στην Ελλάδα αυτής της χρονικής περιόδου, ίσως και να μην ασχοληθούν πριν η κίνηση φτάσει το 110%.

Όχι απόλυτα λόγω οικονομικών δυσκολιών, όσο λόγω πρόβλεψης και φόβου επαναμείωσης στο μέλλον/σταθερότητας της κίνησης κτλπ.
 
Re: AIA master plans

Δεν πιστεύω ότι θα καθυστερήσουν τα έργα. Mην ξεχνάς ότι μιλάμε για ιδιωτική εταιρεία με πολύ μεγάλη κερδοφορία, που ήδη έχει προχωρήσει σε μεγάλες αναβαθμίσεις του σταθμού (πχ μόλις ολοκληρώθηκε η ανακαίνιση του χώρου στις αναχωρήσεις σένγκεν). Καμία σχέση με ΥΠΑ και περιφεριακά.
 
Re: AIA master plans

Διαβάζω από το δημοσίευμα:

Οι επιβάτες του νέου τερματικού σταθμού δεν θα αισθανθούν οποιαδήποτε επιπλέον επιβάρυνση στην εμπειρία τους. Ο νέος τερματικός σταθμός θα προσφέρει όλες τις ανέσεις των άλλων δύο υφισταμένων.

Κοίτα που είχαμε ήδη δύο αεροσταθμούς και με την ενεργοποίηση του Δορυφορικού θα γίνουν τρεις. :?
 
Re: AIA master plans

Γενικα το άρθρο λεει "θα" για κατι που γινεται εδω και δυο μήνες σχεδον.
 
Re: AIA master plans

Τους αμέσως προσεχείς μήνες, ενδεχομένως, πριν το τέλος του Φθινοπώρου, αναμένεται να ολοκληρωθεί το οικονομικό κλείσιμο της επέκτασης για 20 έτη, έως το 2046, της σύμβασης παραχώρησης του Διεθνούς Αεροδρομίου Αθηνών (ΔΑΑ).

Παράλληλα, σύμφωνα με τη σύμβαση παραχώρησης, όταν η επιβατική κίνηση του ΔΑΑ διαμορφωθεί στο 90% των 26 εκατομμυρίων επιβατών, τότε θα μπουν μπροστά τα σχέδια για την επέκταση του κτηρίου προς τη βόρεια πλευρά.

Ξέρουμε που ακριβώς εννοεί προς τη βόρεια πλευρά;
 
Top