LGBL/VOL Nea Aghialos (Volos)

  • Thread starter Anonymous
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Δεν νομίζω ότι θα έκανε έκπληξη σε κανέναν αν δεν έχει γίνει καμιά cost benefit analysis. Απλά το στρατιωτικό αεροδρόμιο ήταν εκεί, υπήρχαν οι σωστοί ντόπιοι πολιτικοί να το σπρώξουν κοκ.

Είναι πολύ ωραίο αεροδρόμιο, αλλά το κοινό του, πού είναι 95% τουρίστες, δεν πρόκειται να πληρώσει τις τιμές των ενοικιαζόμενων αυτοκινήτων που είναι ακριβότερες από τα αεροπορικά του. Για δημόσια συγκοινωνία μην το ψάχνουμε καλύτερα...
 
Αυτό είναι ένα γενικό πρόβλημα: Ενώ μπορείς να βρείς πάμφθηνα αεροπορικά εισητήρια, το κόστος πρόσβασης στα αεροδρόμια αυξάνει συνεχώς. Βλέπε Άραξος, Λήμνος, Νέα Αγχίαλος, Χανιά και προσεχώς Καστέλλι. Συμτπωματικά όλα αυτά είναι στρατιωτικά αεροδρόμια. Όμως Σάμος, Κώς, Καβάλα κλπ δεν είναι καλύτερα.

Ακόμα και στα Σπάτα από το σπίτι μου κοστίζει 28 ευρώ (return) με συνδυασμό ταξί-μετρό, δεν θα το έλεγα προσιτό.
 
Καραμήτρος Air":33h00vqy said:
Πρέπει να έγινε χειρότερο cost benefit analysis ακομα και απο το μετρό της Θεσσαλονίκης για αυτό το έργο...
Εκτός και αν βασίστηκαν στις εξαγγελίες του Ραλλάκη (που να ναι αυτή η ψυχή) για δημιουργία χαμπ της Hellas Airlines και αεροπορικής μεταφοράς αγροτικών προϊόντων σε όλη την Ευρώπη! :twisted:

Τις εψαξα μολις. Μυθικες εξαγγελιες. Κριμα που δεν εγιναν πραγματικοτητα τα σχεδια του και εμεινε η κινηση Βολος-Λονδινο ορφανη :mrgreen:
 
Φέτος το καλοκαίρι θα είναι περισσότερα τα δρομολόγια για το αεροδρόμιο

VOL-AMS HV563 Παρασκευή Transavia στις 04:35
VOL-BRU TB6735 Σάββατο TUIBelg στις 16:40
VOL-GVA HOP9671 Κυριακή στις 13:50
VOL-LGW LLC352 Small Planet Airlines Παρασκευή στις 14:00
VOL-MUC DE1787 oper. By airBaltic Σάββατο στις 14:00
VOL-ORY TVF1073 Σάββατο στις 19:25
VOL-TLV U81801 TUS Δευτέρα 12:45
VOL-VIE OS9024 Austrian Airlines Σάββατο στις 21:00

Πάρα πολύ καλή προσπάθεια, αν και υπολειτουργεί το αεροδρόμιο ακόμη, διερωτώμαι αν βγάζει τα λειτουργικά του έξοδα.

Keep up the good work.
:great:
 
Όλα τσάρτερ
 
Δεν είναι charters γιατί μπορείς να αγοράσεις εισιτήρια από τις ιστοσελίδες των αερπορικών. Εποχικές είναι.. :!:
 
Η Small Planet Airlines δεν προσφέρει εισιτήρια online απο Βόλο

Why can’t I find a flight from my town?
At the moment, we are selling tickets directly to passengers only from Warsaw and Katowice airports to Greece (Corfu, Rhodes, Heraklion, Zakynthos) and Bulgaria (Burgos, Varna). Please contact your local tour operators regarding other destinations.

παρόλο που οι πτήσεις εμφανίζονται στο πρόγραμμα

https://www.smallplanet.aero/en/flight- ... 01&number=
 
188 θέσεων ; δεν νομίζω τα Α320 της U2 έχουν capacity 180 ή 186 από όσο ξέρω
 
Top