Aegean Cabin Crew

Εδώ όλες οι συζητήσεις σχετικά με το Ιπτάμενο Προσωπικό - Αεροσυνοδοί
candidate
Tourist
Tourist
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEG
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): THES

Re: Συζητήσεις Ιπτάμενων Συνοδών

Δημοσίευσηαπό candidate » 29 Απρ 2016, 18:59

koubaki έγραψε:καλησπέρα,
ξεκινάω πρακτική τη δευτέρα για τη θέση της αεροσυνοδού στην AEGEAN ήθελα να ρωτήσω: 1ον) σε ποιο πόσο ανέρχεται ο μισθός μιας αεροσυνοδού, 2ον) πόσες ώρες την ημέρα δουλεύει και 3ον) πόσα ρεπό δικαιούται τη βδομάδα ;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

580 και 5ευρω κάθε ώρα πτήσης. Υπολογιζε από 850-1100. Αναλόγως,αν είσαι Θεσσαλονίκη Αθήνα, κάνεις το οκταωρο σου και φεύγεις. Γενικότερα παίζουν διάφοροι παράγοντες που δε μπορείς να ξέρεις ακριβώς τι ώρα θα επιστρέψεις. Πχ μια καταιγίδα πάνω από το αεροδρόμιο όπου βρίσκεσαι θα σε αναγκάσει να παραμείνεις υπομονετικά πάνω στο αεροπλάνο χωρίς να πληρώθεις. Το 5ευρω είναι για κάθε ώρα πτήσης. Όσον αφορά τα ρεπό, καλή ερώτηση. Εργάζεσαι σκληρά. Το χειρότερο είναι ότι πριζεσαι ολόκληρη από τις πιέσεις .Δε χωράς στα ρούχα σου. Βγάζεις σπιρια στο σώμα σου .Έχει ζόρι.το λογικό είναι 5 2 .Αλλά τυχαίνει και 10 συνεχόμενες μέρες να εργάζεσαι. Κάποια από αυτές τις ημέρες είσαι stand by .Σπίτι σου αλλά αν σε καλέσουν πρέπει σε μια ώρα να είσαι Βενιζέλος. Από έξω φαίνεται μια καθαρή δουλειά με κύρος...τι θα κάνεις όμως αν ένα πρωί σου πούνε κυρία μου η εταιρεία κρίνει απαραίτητο να μετεγκαστασταθειτε για 3 μήνες Ηράκλειο ή σε άλλη βάση, ενώ το σπίτι σου είναι στην Αθήνα. Όταν λέω σπίτι εννοώ αυτό που νοικιάζεις γιατί οι περισσότεροι /ες είμαστε εκτός Αθηνών. Θα πρέπει να νοικιάσεις δεύτερο σπίτι για αυτούς τους μήνες. Θα πρέπει να κόψεις το λαιμουδακι σου για χάρη της εταιρείας σου. Άξιζει;;
Αυτό που θέλω να πω επίσης και κλείνω, ας συμορφωθουνε πολλές cabin crew senior διότι αν είσαι επιτυχουσα ο ψυχολογικος πόλεμος που δέχεσαι είναι το κάτι άλλο. Αν γνωρίζεις καλά την αγγλική άνοιξε τα φτερά σου για κάποια μεγάλη αραβική. Δουλεύεις σκληρά αλλά αμοιβεσαι.
1 x

Xrysalia
Tourist
Tourist
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EGLL

Re: Aegean Cabin Crew

Δημοσίευσηαπό Xrysalia » 04 Μάιος 2016, 21:32

Θα ήθελα να κάνω απλά μια διευκρίνηση για την ερώτηση των ρεπό γενικότερα, όχι όσον αφορά την Aegean καθώς δεν έχω καμιά εικόνα για το συμβόλαιο που παρέχει, δε γνωρίζω κανέναν που να δουλεύει εκεί οπότε δε μπορώ να έχω άποψη πόσο μάλλον να συμμετέχω στην απάντηση των ερωτήσεων.
Η EASA όμως που είναι υπέυθυνη για τους πτητικούς κανονισμούς και όλες τις προδιαγραφές έχει κανόνες οι οποίοι πρέπει να τηρούνται με θρησκευτική ευλάβεια καθώς ο φάκελος σου ελέγχεται και φαίνονται τα πάντα (Πόσες ώρες πέταξες μέσα στο μήνα, πόσα πρωινά έκανες, πόσα σκέλη μέσα στη μέρα, τι rest είχες πριν κλπ κλπ )Δεν μπορείς λοιπόν να δουλέψεις πάνω απο 6 συνεχόμενες μέρες ή αν και εφόσον το θέλεις εσύ και μια έβδομη, αλλά οπωσδήποτε ΠΡΕΠΕΙ να έχεις δυο συνεχόμενα ρεπό ανά 14 ημέρες. Επίσης έχεις δυο ώρες προκειμένουν να παρουσιαστείς στο αεροδρόμιο. Αυτά ως απλά παραδείγματα στο τι μπορεί να ισχύει ή όχι. Φυσικά οι κανονισμοί είναι πάρα πολλοί στο τι επιτρέπεται και τι όχι και μάλιστα άλλαξαν κάποια πράγματα και σχετικά πρόσφατα. Με λίγα λόγια καμιά εταιρία δε θα σου επιβάλλει να δουλέψεις σε σημείο πέραν απο το νόμιμα προβλεπόμενο είτε αυτη είναι η Aegean είτε η American είτε η Κάτω Ραχούλα Airlines.
Απο κει και πέρα, αγαπητέ/ή candidate, ναι το επάγγελμα είναι απαιτητικό όμως δεν είναι ούτε πυρηνική φυσική ούτε αυτοάνοσο νόσημα. Προσωπικά τουλάχιστον δεν έχω παρουσιάσει καμιά αλλεργία στα χρόνια που ασχολούμαι. Ούτε μπαλόνια γινόμαστε, ούτε φλύκταινες βγάζουμε απο το κακό μας. Είμαι της άποψης πως η τύχη ευνοεί τους τολμηρούς, πόσο μάλλον τώρα που οι επιλογές δεν είναι και πολλές. Δε γίνεται να ζούμε με το "αν" και "μήπως". Δε χρειάζεται να παραπληροφορούμε και να αποκαρδιώνουμε παιδιά που θέλουν ν'ασχοληθούν και απλά ρωτάνε για να μάθουν περισσότερα πράγματα. Όπως επίσης και δεν είναι σωστό να τους στρέφουμε σε "αραβικές" χώρες που σε αποζημειώνουν όπως λες. Αν μιλάς απο προσωπική πείρα, χαίρομαι που η εμπειρία σου ήταν τελείως διαφορετική απο τη δική μου. Αν όχι, λίγη προσοχή κατά την ταπεινή μου γνώμη στο τι λέμε και στο τι προτάσεις δίνουμε.
Φιλικά
0 x

Martina
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό Martina » 07 Μάιος 2016, 02:19

pepper έγραψε:
Σωστό αυτό. Είναι και το θέμα της ηλικίας ένα ζήτημα, απ' ό,τι διαβάζω εδώ, μπορεί να μην αναφέρουν όριο ηλικίας, αλλά εξακολουθούν να προσλαμβάνουν κάτω των 30 ετών.

Κατω των 25 βασικά ...
0 x

Ntinp
Tourist
Tourist
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): Aeg
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): Eleu

Δημοσίευσηαπό Ntinp » 09 Μάιος 2016, 00:44

Γεια σας!! Με καλεσαν για συνεντευξη στις 12/5 στις 10:30.. Ηθελα να ρωτησω ποση ωρα περιπου διαρκει η ολη διαδικασια...γιατι δουλευω το μεσημερι...και δεν ξερω πως θα το κανω με την δουλεια μου...υπαρχει καποιος που γνωριζει;;;; ευχαριστω πολυ!!!
0 x

Mariaaa
Tourist
Tourist
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): Age
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): Athe

Re: Aegean Cabin Crewσ

Δημοσίευσηαπό Mariaaa » 10 Μάιος 2016, 15:07

Βγήκε καινουρια προκήρυξη για αεροσυνοδούς με βάση την Αθήνα.
Εμενα βεβαια με κάλεσαν για συνέντευξη την πεμπτη στις 10:30 το πρωι.στο ενημερωτικό email που μου έστειλαν μου είπαν οτι θα πραγματοποιηθούν προσωπικές συνεντεύξεις την παρασκευη.
Το αν περαςες στο επόμενο στάδιο της συνέντευξης στο λένε απευθείας ή σε ενημερώνουν αργότερα ;
0 x

Άβαταρ μέλους
GP707
Συντονιστής
Συντονιστής
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AOA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό GP707 » 10 Μάιος 2016, 19:31

Πριν ρωτήσετε το οτιδήποτε, διαβάστε το παρόν θέμα και ειδικά τα μηνύματα του 2016 γιατί υπάρχουν ήδη οι περισσότερες απαντήσεις.
0 x
Γιώργος
΄΄΄΄΄__!__
\____o(''''')o____/

.........." " "

http://www.air-born.gr
http://sx-reg.air-born.gr/
http://my.flightmemory.com/GP707

maria_papako
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό maria_papako » 11 Ιαν 2017, 11:16

Καλημέρα σας και καλή χρονιά! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει, πότε λήγει η προθεσμία υποβολής βιογραφικών για ιπτάμενες συνοδούς την οποία έχει εξαγγείλει η Aegean. Δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο στην ιστοσελίδα τους, έχω υποθέσει πως θα λήγει στις 31 Ιανουαρίου όπως και τις υπόλοιπες χρονιές, αν όμως κάποιος έχει οποιαδήποτε διαφορετική πληροφορία, παρακαλώ να με ενημερώσει. Ευχαριστώ πολύ :)
0 x

SpyVsl
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό SpyVsl » 11 Ιαν 2017, 22:16

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε σένα! Η προθεσμία έχει λήξει, δεδομένου ότι έχουν ήδη γίνει οι κλήσεις για τα interviews. Εύχομαι να σε βοήθησα!
0 x

maria_papako
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό maria_papako » 11 Ιαν 2017, 23:55

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Απ' ότι είδα εχουν εξαγγείλει νέα προκύρηξη η οποία καταχωρήθηκε στις 7 Ιανουαρίου...
0 x

SpyVsl
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό SpyVsl » 12 Ιαν 2017, 20:36

Χαίρομαι πολύ και εύχομαι καλή τύχη σε όποια εταιρεία κι αν κάνεις αίτηση! :P
0 x

christosd
Tourist
Tourist
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): RJA

Δημοσίευσηαπό christosd » 12 Ιαν 2017, 21:01

Καλησπερα σας, ενδιαφερομαι για την θεση του ιπταμενου φροντιστη.Θα ηθελα να ρωτησω αν προσλαμβανει η Aegean ανδρες γενικα η προτιμαει να παιρνει ελαχιστο αριθμο ανδρων.Επισης γνωριζω μονο πολυ καλα Αγγλικα δυστυχως δεν ξερω δευτερη γλωσσα αρα σα να λεμε να μη ελπιζω και πολλα; Τελος θα ηθελα να ρωτησω τι να προσεξω σε τυχον κληση μου σε συνεντευξη και γενικα συμβουλες οι οποιες θα μου φανουν χρησιμες εμενα η σε οποιον/οια παει στη συνεντευξη
ΥΓ. Συγνωμη για το μηνυμα/δοκιμιο που εγραψα

Καλη επιτυχια σε οσους πανε !!
0 x

Άβαταρ μέλους
GP707
Συντονιστής
Συντονιστής
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AOA
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό GP707 » 13 Ιαν 2017, 12:03

Παίρνει και άντρες αλλά περιορισμένο αριθμό.
0 x
Γιώργος
΄΄΄΄΄__!__
\____o(''''')o____/

.........." " "

http://www.air-born.gr
http://sx-reg.air-born.gr/
http://my.flightmemory.com/GP707

Άβαταρ μέλους
jerry
Concorde-Class
Concorde-Class
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό jerry » 13 Ιαν 2017, 12:46

Υπάρχει και σχετικό προωθητικό παιχνίδι, όποιος πετύχει άντρα φροντιστή σε πτήση κερδίζει 500 μίλια επιβράβευσης. Στην Olympic Air τα μίλια είναι happy, τα διπλά δηλ. 1000.
0 x
-
Μην ταΐζεις το αδηφάγο κήτος!
"Οι παροικούντες αυτό το forum ΔΕΝ αποτελούν χαρακτηριστικό δείγμα κοινού. Είμαστε biased" by mrk
ΚΑΤΩ ΤΟ TRASH AREA

Άβαταρ μέλους
payneful_tales
First-Class
First-Class

Δημοσίευσηαπό payneful_tales » 14 Ιαν 2017, 18:13

η προχτεσινή Α3669 είχε άρρεν μέλος στο πλήρωμα καμπίνας. οι επιβάτες έτριβαν τα μάτια τους. ήταν πολύ ευγενικός με τους κάφρους επιβάτες.
0 x

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC

Δημοσίευσηαπό aakunz » 16 Ιαν 2017, 15:22

Έχω μία απορία «τεχνικής» φύσεως και θα ήθελα να με διαφωτίσει κάποιος από τα πληρώματα:
Όπως είναι γνωστό, η Α3 πετάει στο Ιράν, που αποτελεί ένα προορισμό με ιδιαίτερες απαιτήσεις ως προς το ντύσιμο των επισκεπτών, κυρίως των γυναικών. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, οι στολές των πληρωμάτων της Α3 δεν προβλέπουν παντελόνι για τις γυναίκες και είναι γενικά πολύ «γενναιόδωρες» στην ανάδειξη της σιλουέτας τους. Εφ' όσον το αεροπλάνο της Α3 θεωρείται κατά κάποιον τρόπο «ελληνικό έδαφος», φαντάζομαι, ότι οι αρχές δεν έχουν κανένα δικαίωμα να επιβάλουν στα «κορίτσια» το hijab, εφ' όσον δε βγαίνουν από το αεροπλάνο. Τι γίνεται όμως στην περίπτωση, που κάτι πάει στραβά (κάποια βλάβη, που θα καθηλώσει το αεροπλάνο και θα χρειαστεί διανυκτέρευση); Υπάρχει κάποια πρόβλεψη για αυτό το ενδεχόμενο; Επίσης, υπάρχει κάποιου είδους ενδυματολογική «κάλυψη», εν όσω το αεροπλάνο βρίσκεται στο έδαφος και μπαινοβγαίνει το προσωπικό εδάφους;
0 x

Επιστροφή σε “Ιπτάμενο Προσωπικό - Αεροσυνοδοί”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης