ATH/LGAV Athens TRAFFIC

Παρακολουθώντας το παραπάνω βίντεο με την άφιξη και την αναχώρηση του Α300 beluga σε κάποιο σήμειο του βίντεο αναγνώρισα σταθμευμένο το Antonov μήπως γνωρίζει κανείς τον λόγο άφιξης του;

Ευχαριστώ
 
Δεν είναι και τόσο σπάνιο το An -124 στην Αθήνα για να ξέρουμε το λόγο άφιξής του ή για να είναι κάτι το εξαιρετικό. Είναι απλά άλλη μία επίσκεψή του στην Αθήνα για μεταφορά φορτίου.
 
ΕΚ2 τώρα έστριψε βόρεια της Κωνσταντινουπολης και το βλέπω να κατευθύνεται προς Αθήνα.
Τώρα είναι πάνω από την Θάσο. Medical diversion ;;;

 
Είμαι στο gate B30 και περιμένω με το smartphone στο χέρι...
 
Συγγνώμη για την ανάλυση, εάν ήξερα θα είχα προετοιμαστεί αναλόγως, πρώτη φορά που βλέπω 380 από κοντά (κι όμως)!
 

Attachments

  • DSC_0055.JPG
    DSC_0055.JPG
    210,3 KB · Προβολές: 2.574
Μου κάνει εντύπωση ότι έχει κάνει δύο diversions πρόσφατα η Emirates και ενώ η Κωνσταντινούπολη ήταν πιο κοντά επέλεξε την πιο "μακρινή" Αθήνα. Ξέρει κάποιος γιατί;

Αν η περίπτωση ήταν ιατρικό περιστατικό δεν θα έπρεπε να προσγειωθεί στο πλησιέστερο κατάλληλο ( για Α380 ) αεροδρόμιο;

Υπάρχουν ίσως τεχνικοί λόγοι; ( π.χ. μάξιμουμ επιτρεπόμενο βάρος προσγείωσης; - λίγο χλωμό δεν είναι σε μισογεμάτο από καύσιμα Α380 με ήδη 3 ώρες πτήσης; )....
 
Η ΕΚ δεν εγκρίνει την Κων/πολη σαν εναλλακτικό για τα 380 της.
 
6circles":2ayrpl9d said:
Μου κάνει εντύπωση ότι έχει κάνει δύο diversions πρόσφατα η Emirates και ενώ η Κωνσταντινούπολη ήταν πιο κοντά επέλεξε την πιο "μακρινή" Αθήνα. Ξέρει κάποιος γιατί;

risk aversion + insurance costs
 
Top