Iδιωτικοποίηση περιφερειακών αεροδρομίων (Fraport Greece)

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Re: Iδιωτικοποίηση περιφερειακών αεροδρομίων

Να ξεκινήσω απ' το πλέον φλέγον ζήτημα. Αν δεν πέσει ΣΟΒΑΡΟ ΧΡΗΜΑ όχι τώρα αλλά χθές, κινδυνεύουμε να βάλουμε αυτογκόλ στο 1ο δευτερόλεπτο της έναρξης της σεζόν. Στη Ρόδο το α/δ είναι σε ελεεινή κατάσταση αφού είναι ουσιαστικά παρατημένο, υποθέτω και τα υπόλοιπα της σύμβασης τα ίδια θα αντιμετωπίζουν.

Στα της Fraport, παρ' ότι ήμουν, είμαι και θα είμαι υπέρμαχος της ιδιωτικοποίησης των α/δ, αν ευσταθούν αυτά που διαβάζουμε τότε μιλάμε για εγκληματικές ευθύνες. Είναι αδιανόητο να πάει το δημόσιο να εγγυηθεί για τα δάνεια των ιδιωτών, όχι βέβαια πώς δεν έχουμε ξαναδεί τέτοιες ομορφιές. Ας πάνε να εγγυηθούν οι μέτοχοι των σχημάτων ή ας μας αδειάσουν τη γωνία για να ξαναγίνει ο διαγωνισμός...
 
Re: Iδιωτικοποίηση περιφερειακών αεροδρομίων

OA702":2snc6rk9 said:
αν ευσταθούν αυτά που διαβάζουμε...
Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρουμε τι ακριβώς ευσταθεί και τι είναι παραπληροφόρηση κρατικοδίαιτων κύκλων και του συνδικαλιστικού κατεστημένου.
 
Re: Iδιωτικοποίηση περιφερειακών αεροδρομίων

ThePressProject?
:D
ThePressProject?
:D :D :D

Ωρε απελπισία οι Αλεβιζάτοι και τα παιδιά τους που περίμεναν διορισμό...
 
Re: Iδιωτικοποίηση περιφερειακών αεροδρομίων

sv1xv":3tqlmauq said:
OA702":3tqlmauq said:
αν ευσταθούν αυτά που διαβάζουμε...
Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρουμε τι ακριβώς ευσταθεί και τι είναι παραπληροφόρηση κρατικοδίαιτων κύκλων και του συνδικαλιστικού κατεστημένου.
Εύστοχη παρατήρηση, το πράγμα όσο πάει χειροτερεύει και πραγματικά σε λίγο θα πηγαίνουμε σε μάντισες και χαρτορίχτες για να έχουμε την πιο αντικειμενική εκδοχή. Του σιχαμού όλοι τους... :puke:
 
Re: Iδιωτικοποίηση περιφερειακών αεροδρομίων

Διάβασε κάποιος κάπου, έστω από πηγές, ανακοίνωση διάψευσης των δημοσιευμάτων; Διαβάζοντας την είδηση και το ρεπορτάζ δεν πέφτω και από τα σύννεφα, άσχετα που σε ορισμένους δεν ταιριάζει το the press project. Όπως αναφέρει και στο άρθρο του το TPP αφορμή ήταν ένα άρθρο από το Protagon http://www.protagon.gr/epikairotita/gia ... 4341338886.

Προηγουμένως είχε γίνει και μία έρευνα από το ίδιο το μέσο, το TPP, που σίγουρα έχει ενδιαφέρον, υπάρχει στο site του και με μία μικρή αναζήτηση τη βρίσκει ο καθένας.
 
Re: Iδιωτικοποίηση περιφερειακών αεροδρομίων

Όλα τα posts που ενέπλεκαν πολιτικές συζητήσεις διαγράφτηκαν αφού ως γνωστόν απαγορεύονται αυστηρά στο φόρουμ. Ο επόμενος που θα επαναλάβει παρόμοιο μήνυμα θα δεχτεί ban.
 
Re: Iδιωτικοποίηση περιφερειακών αεροδρομίων

Γιατί έχω την εντύπωση ότι έγινε ακριβώς το αντίθετο? :rolleyes:

Τα πολιτικά σχόλια παρέμειναν (τουλάχιστον αυτά φαίνονται σε εμένα) και υπόλοιπα σχετικά πόστ (μαζί και το δικό μου) πήγαν άπατα.
 
Re: Iδιωτικοποίηση περιφερειακών αεροδρομίων

το θέμα των ιδιωτικοποιήσεων είναι καθαρά πολιτικό... Ξεκίνησε με πολιτική απόφαση, συμπεριλήφθηκε στα προαπαιτούμενα του τρίτου μνημονίου και υλοποιείται σύμφωνα με τη σύμβαση που ψηφίστηκε στη Βουλή. Η κουβέντα περί ιδιωτικοποιήσεων είχε ξεκινήσει απο παλιά και ήταν μέσα στο πλαίσιο των αντιπαραθέσεων κομμάτων, δεξιών και αριστερών. Αρα, το να απέχει η όλη συζήτηση απο την πολιτική είναι μαλλον δύσκολο.. Αν η αντιπαράθεση, όπου συμπεριλαμβάνει και πολιτικά επιχειρήματα είναι μέσα στα πλαίσια του διαλόγου , κόσμια και μπορεί να προσφέρει στην όλη κουβέντα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Υπάρχουν βέβαια και κάποιοι που αντί να προβάλουν επιχειρήματα προσπαθούν να επιβάλλουν μια πόλωση - εσείς και εμείς - που δεν βοηθούν.
Τελευταία, είδαν το φώς της δημοσιότητας κάποια άρθρα, επώνυμα, που αμφισβητούν τη δυνατότητα της Fraport να αντλήσει τα απαιτούμενα κεφάλαια.. η έρευνά τους έδειξε οτι χρωστούν πολλά λεφτά και κατα συνέπεια δεν μπορούν να δανειστούν. Αν αυτό ευσταθεί, τότε υπάρχουν δύο σενάρια,
1)να μην "μπεί" η Fraport εγκαιρα και να συνεχίσει το Δημόσιο- όπως θα συνεχίσει με δεδομένο οτι ολο το χειμώνα δεν έγινε απολύτως καμμία συντήρηση, δεν εγκρίθηκαν καθόλου χρήματα για τίποτα - για αυτή τη σαιζόν.
2) να "μπεί" η Fraport με κάποια αλλαγή στη σύμβαση- αν αυτό μπορεί να γίνει- που να της επιτρέπει να πληρώνει με δόσεις.
Αν τα δημοσιεύματα είναι κακοπροαίρετα ή λανθασμένα, κατι που μερικοί επικαλούνται αμέσως, τότε θα περίμενα η Fraport να τους κάνει μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση κλπκλπ, όπως θα εκανα εγώ αν είχα μια εταιρεία και κάποιος με ενα δημοσίευμα, έπλητε το όνομα, αρα και την εμπορική της αξία. Οσο δεν γίνεται αυτό, εγώ δεν μπορώ παρά να υποθέσω οτι τα δημοσιεύματα- επώνυμα πάντα- είναι αληθινά και άρα έχω καθε δικαίωμα να ανησυχώ και να υποπτεύομαι !!
 
Re: Iδιωτικοποίηση περιφερειακών αεροδρομίων

Επίσημη ανακοίνωση για 15 Μαρτίου παραλαβή των α/δ απο τη Fraport...η σαιζόν σε αρκετά ξεκινάει 11 μέρες μετά !!

http://www.naftemporiki.gr/finance/stor ... erodromion
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top