Ταξιδιωτικά έγγραφα

Αναζήτηση πτήσεων και πληροφοριών ταξιδιού, προσφορές αεροπορικών κτλ.
Άβαταρ μέλους
neptune
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EGTC

Re: Ταξιδιωτικά έγγραφα

Δημοσίευσηαπό neptune » 05 Απρ 2016, 22:56

Έχω την εντύπωση ότι η διεύθυνση παραμονής είναι από τα στοιχεία για τα οποία υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής/ενημέρωσης μετά την έκδοση της ESTA. Νομίζω είναι καλύτερα να κάνεις τη διόρθωση για να αποφύγεις την ταλαιπωρία, όπως στην περίπτωση που περιγράφει ο/η AGV.
0 x

Άβαταρ μέλους
ithermos
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGSA

Δημοσίευσηαπό ithermos » 17 Οκτ 2016, 01:57

Καλησπέρα, σχεδιάζουμε με ένα φίλο να πάμε Λονδίνο τον Φεβρουάριο και κοιτάζουμε μήπως βολεύει κάποιο connection να κάτσουμε 1 μέρα και σε άλλη πόλη. Βρήκα την Pegasus να δίνει LGW ή STN-SAW-ATH με 65Ε και συνολική διάρκεια ταξιδιού 25 ώρες.Από όσο ξέρω οι Έλληνες μπορούν να πάνε στην Τουρκία μόνο με ταυτότητα,τί ισχύει όμως για εμάς που θα πάμε από Λονδίνο; Αλλάζει κάτι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
0 x

Άβαταρ μέλους
thanosp
First-Class
First-Class
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό thanosp » 17 Οκτ 2016, 18:30

anast12 έγραψε:Σε περίπου ένα μήνα θα ταξιδέψω από Αθήνα για Λονδίνο με την Turkish Airlines με ενδιάμεση στάση στη Κωνσταντινούπολη και επιστροφη ακριβώς με τον ιδιο τρόπο. Μπορώ να ταξιδέψω με τη νέου τύπου αστυνομική ταυτότητα (με τυπωμένους λατινικούς χαρακτήρες) ή χρειάζεται διαβατήριο; Η απορία μου απλά υπάρχει λόγω της ενδιάμεσης στάσης.... ευχαριστώ!!

Akis έγραψε:Ακόμη κι ο τελικός σου προορισμός να ήταν η Τουρκία δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Η είσοδος στην Τουρκία για Έλληνες πολίτες είναι εφικτή μόνο με ταυτότητα.

Η απάντηση στην προηγούμενη σελίδα. Δεν αλλάζει απολύτως τίποτα.
0 x
Mind is like a parachute, it's better when it's open.
Statistics: http://my.flightmemory.com/thanosp

Άβαταρ μέλους
sv1xv
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BAW
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGEL
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sv1xv » 17 Οκτ 2016, 22:30

Συνήθως στην Κων/πολη όταν έρχεσαι από Ευρώπη περνάς αμέσως από το αεροπλάνο στις αναχωρήσεις, και φυσικά χωρίς έλεγχο διαβατηρίου. Σε κάποιες περιπτώσεις (αφίξεις από Ασία, Αφρική) περνάς και από έλεγχο ασφαλείας στο transit στο ισόγειο πάλι χωρίς διαβατήριο, απλώς είναι χρονοβόρο.
0 x

Άβαταρ μέλους
ithermos
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGSA

Δημοσίευσηαπό ithermos » 17 Οκτ 2016, 22:36

Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Το διάβασα αυτό στη προηγούμενη σελίδα απλά δεν ήμουν σίγουρος αφού σε εκείνη την περίπτωση παρέμενες στο αεροδρόμιο ενώ εγώ θέλω να το εκμεταλευτώ για να παω στην πόλη.
0 x

bill4ras
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό bill4ras » 24 Οκτ 2016, 00:44

Καλησπερα. Σκοπευω να ταξιδεψω οδικως μεχρι το αεροδρομιο σκοπιων και απο εκει να πεταξω για Γερμανια (νυρεμβεργη), και τελος απο εκει με λεοφωρειο για πραγα . Εχω στη κατοχη μου μονο ταυτοτητα νεου τυπου. Θα εχω κανενα θεμα στο αεροδρομιο στα σκοπια η γενικα στο ταξιδι μου; Ευχαριστω.
0 x

Άβαταρ μέλους
ale3
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV

Δημοσίευσηαπό ale3 » 16 Μαρ 2017, 23:37

καλησπέρα στην παρέα! Πριν 2 μήνες μου κλέψαν το πορτοφόλι στην Ιταλία και μαζί και την ταυτότητα. Αύριο φεύγω για Σόφια και έχω κάνει πριν μέρες τσεκ ιν με τον προηγούμενο αριθμό ταυτότητας, ενώ έχω καινούργια. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:
0 x

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC

Δημοσίευσηαπό aakunz » 17 Μαρ 2017, 09:39

Πετάς με Ryanair ή Aegean; Η Ryanair επιτρέπει να αλλάξεις τα στοιχεία σου μετά το check-in. Αν κολλήσεις κάπου, μπες στο chat τους και ζήτησέ τους να κάνουν αυτοί τη διόρθωση ή να σου ακυρώσουν το check-in και να το ξανακάνεις.

Στην Aegean θα πρέπει να πάρεις το call centre για να σου σβήσουν τη γραμμή SSR με τα DOCS μέσα από την κράτηση. Ακολούθως, ξαναμπαίνεις στο check-in, το οποίο δε βλέπει πια τα παλιά DOCS μέσα στην κράτηση και σου ζητάει να περάσεις εκ νέου. Σε κάθε περίπτωση, μπορούν να σου το κάνουν κι από το γκισέ.
0 x

Άβαταρ μέλους
ale3
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV

Δημοσίευσηαπό ale3 » 20 Μαρ 2017, 10:17

Ευχαριστώ aakunz για την απάντηση αλλά εκείνη την ώρα ήμουν ήδη στη Σόφια :) Ευτυχώς! Το ταξίδι έγινε με την Ryanair. Ευτυχώς δεν είχα κάνει check in για την επιστροφή. Έτσι μπήκα στο myRyanair να αλλάξω τα στοιχεία της ταυτότητας μου , ώστε να κάνω την επιστροφή με την σωστή ταυτότητα. Αμ ...δε! Δεν μου τα άλλαξε! Προφανώς επειδή το πρώτο check in είχε γίνει με τα παλιά στοιχεία. Έτσι σκέφτηκα να κάνω το check in ως απλός επισκέπτης και εκεί να βάλω τα καινούργια στοιχεία! Έτσι και έκανα....και προς μεγάλη μου έκπληξη όταν έκανα ξανά όλα τα boarding επανεκτύπωση, είδα ότι είχε αλλάξει ο αριθμός και στο πρώτο check in :banana: :banana: :banana: Μεγάλη ανακούφιση γιατί δεν είχα καθόλου χρόνο μπροστά μου. Οπότε αν τύχει σε κάποιον το ίδιο , ελπίζω να τον έχω βοηθήσει. Βέβαια δεν είμαι σίγουρος 100% αν θα λειτουργήσει. Σ' εμένα έγινε πάντως
0 x

Άβαταρ μέλους
jerry
Concorde-Class
Concorde-Class
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό jerry » 20 Μαρ 2017, 10:23

Προσωπικά έχω ταξιδέψει με διαβατήριο ενώ στο checkin της Ryan είχα δηλώσει ταυτότητα και δε συνέβη απολύτως τίποτα. Επίσης έχω ταξιδέψει έχοντας βάλει λάθος αριθμό στο checkin. Νομίζω πως απλά τους νοιάζει αν έχεις έγγραφο EU ή όχι.
0 x
-
Μην ταΐζεις το αδηφάγο κήτος!
"Οι παροικούντες αυτό το forum ΔΕΝ αποτελούν χαρακτηριστικό δείγμα κοινού. Είμαστε biased" by mrk
ΚΑΤΩ ΤΟ TRASH AREA

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC

Δημοσίευσηαπό aakunz » 20 Μαρ 2017, 13:34

Μια λεπτομέρεια, που μου είχε διαφύγει.

Αν το έγγραφο είναι από χώρα εκτός Ε.Ε., ή η εθνικότητα του επιβάτη τον υποχρεώνει να έχει βίζα, τότε η κάρτα επιβίβασης βγαίνει με μία ελαφρώς διαφορετική μορφή. Ο επιβάτης, θα πρέπει να απευθυνθεί στο ελεγκτήριο εισιτηρίων της FR στο αεροδρόμιο αναχώρησης, για να ελεγχθούν τα έγγραφά του. Εάν είναι ΟΚ, η κάρτα επιβίβασης θα πρέπει να σφραγιστεί για να είναι έγκυρη για επιβίβαση.
0 x

Επιστροφή σε “Αναζήτηση πτήσεων, πληροφοριών & προσφορές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες