Airport Security: αδικαιολόγητα έως ανόητα μέτρα

  • Thread starter Re
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Η λέξη ανόητα δεν αρκεί για να περιγράψει τα μέτρα. Μιλάμε για ηλιθιότητα ολκής. Δηλαδή σοβαρά ΠΟΙΟΣ είναι ο λόγος; Ο έλεγχος των χειραποσκευών είναι τουλάχιστον εξίσου καλός με των checked-in, ενώ αν θέλεις κάνεις βόμβα detonate την κάνεις και remotely ενώ είναι στο hold από το κινητό σου στην καμπίνα. Ας μη συζητήσουμε τι ΧΑΟΣ θα γίνει στα αεροδρόμια.

Εντωμεταξύ ΠΟΥ θα ελέγχουν?!?! Στο security δε γίνεται αν το security δεν είναι ανά gate (που δεν είναι πχ. ούτε στο DOH, ούτε στο DXB, ούτε στο IST). Ακόμα και αν ελέγχεις boarding pass για να αφήσεις laptop. Εγώ θα πετάω από Ντουμπάι για Αμερική, ο δίπλα φίλος μου θα πετάει για Ινδία, θα περνάει το λάπτοπ μου στη χειραποσκευή του και θα μου το δίνει μετά. Άρα πρέπει να γίνεται μόνο στο gate ή στο αεροπλάνο. Από ποιον?!? Και με ποιο authority? Και πώς?! Θα ανοίγουν τις χειραποσκευές? Θα μας ψάχνουν? Σοβαρά πρέπει να είναι ό,τι πιο γελοίο έχω ακούσει τόσα χρόνια, και το λέω εγώ που γενικώς το αυξημένο security που έχουμε τώρα δε με ενοχλεί και το θεωρώ σε γενικές γραμμές κατανοητό.
 
Καλώς ήρθατε στην Trump τάξη πραγμάτων κατά την διάρκεια της οποίας πολλά πράγματα δεν θα βγάζουν νόημα. Εύχομαι και σε ακόμη περισσότερα ανόητα μέτρα. :great:
 
menelaos":2y1isvkz said:
Ακόμα και αν ελέγχεις boarding pass για να αφήσεις laptop. Εγώ θα πετάω από Ντουμπάι για Αμερική, ο δίπλα φίλος μου θα πετάει για Ινδία, θα περνάει το λάπτοπ μου στη χειραποσκευή του και θα μου το δίνει μετά.

Και ο διπλανός σου ο μ@λ@κ@ς που ως νομοταγής πολίτης έχει αφήσει πίσω τις συσκευές του δεν θα σε "καρφώσει" στο πλήρωμα. Ενώ το πλήρωμα αν σε δει με απαγορευμένη συσκευή onboard προς την Αμερική, θα κάνει ότι δεν βλέπει; Για Σκέψου το λίγο. Σηκώνει ελληναράδικες μαγκιές και μάλιστα σε πτήση προς Αμερική; :thx:

Χωρίς να είμαι υπέρ των θεωριών συνωμοσίας, με τις συσκευές στο hold, πριν φορτωθούν θα μπορούν να έχουν πρόσβαση στα αρχεία σου. Μήπως αυτό είναι το νόημα;
 
menelaos":255pm3zi said:
Εντωμεταξύ ΠΟΥ θα ελέγχουν?!?! Στο security δε γίνεται αν το security δεν είναι ανά gate (που δεν είναι πχ. ούτε στο DOH, ούτε στο DXB, ούτε στο IST). Ακόμα και αν ελέγχεις boarding pass για να αφήσεις laptop. Εγώ θα πετάω από Ντουμπάι για Αμερική, ο δίπλα φίλος μου θα πετάει για Ινδία, θα περνάει το λάπτοπ μου στη χειραποσκευή του και θα μου το δίνει μετά..

Αυτό ακριβώς!

thanosp":255pm3zi said:
Καλώς ήρθατε στην Trump τάξη πραγμάτων κατά την διάρκεια της οποίας πολλά πράγματα δεν θα βγάζουν νόημα. Εύχομαι και σε ακόμη περισσότερα ανόητα μέτρα. :great:

Καλώς ήρθες στον πλανήτη μας Θάνο! Τα περασμένα 15 χρόνια που η γελειότητα χτύπησε κόκκινο πού ήσουν; Που έπρεπε η μωρομάνα να αποδείξει ότι το γάλα στο μπιμπερό ήταν ...δικής της παραγωγής και όχι σκόνη;

Δεν γουστάρω τον Τράμπ αλλά ο κόσμος έχει τρελλαθεί από καιρό. Δεν περίμενε τον Τράμπ .

pepper":255pm3zi said:
Και ο διπλανός σου ο μ@λ@κ@ς που ως νομοταγής πολίτης έχει αφήσει πίσω τις συσκευές του δεν θα σε "καρφώσει" στο πλήρωμα. Ενώ το πλήρωμα αν σε δει με απαγορευμένη συσκευή onboard προς την Αμερική, θα κάνει ότι δεν βλέπει; Για Σκέψου το λίγο. Σηκώνει ελληναράδικες μαγκιές και μάλιστα σε πτήση προς Αμερική; :thx;

Ξέρεις, αυτός που θα θελήσει να κάνει ζημιά, δεν θα βγάλει το λάπτοπ από την τσάντα για να δεί έργο! Δεν θα το ξέρει κανείς ότι το έχει επάνω του.

Πλάκα έχουν οι τελευταίες 14 ώρες. Όπως για τους επιβάτες, έτσι και για τα πληρώματα ισχύουν οι ίδιοι κανόνες ασφαλείας. Δεν επιτρέπεται στην αεροσυνοδό να φέρει το γιαούρτι της ή στον κυβερνήτη να αγοράσει μακιάτο πρίν τον έλεγχο. Μόνο οι υπάλληλοι duty free και καταστημάτων μπορούν να περάσουν 800 δισεκατομμύρια τόννους υγρών κάθε είδους. Νό πρόμπλεμ.

Έτσι και με τις ηλεκτρονικές συσκευές. Καθολική απαγόρευση. Μέχρι που κάποιος τους σφύριξε ότι τα εγχειρίδια και οι χάρτες έχουν αφαιρεθεί από τα αεροπλάνα και έχουν αντικατασταθεί από ταμπλέτες. Και πρωί πρωί, τα πληρώματα εξαιρέθηκαν.

Στα υγρά και αιχμηρά δεν εξαιρέθηκαν τα πληρώματα γιατί λέγανε ότι «μπορεί να κρατάει κάποιος την οικογένειά τους ομήρους για να κάνουν ζημιά.» Η αλήθεια ήταν ότι το έκαναν επειδή τους έπαιρνε. Τώρα δεν τους παίρνει και το παιδικό επιχείρημα της ομηρίας πήγε περίπατο, μόνο για τις ταμπλέτες.

Θα κάνουν τα πάντα για την ασφάλειά σας, αρκεί να μην τους κοστίσει πολύ !

Gonso
 
gonso":2mv0mc6a said:
Καλώς ήρθες στον πλανήτη μας Θάνο! Τα περασμένα 15 χρόνια που η γελειότητα χτύπησε κόκκινο πού ήσουν; Που έπρεπε η μωρομάνα να αποδείξει ότι το γάλα στο μπιμπερό ήταν ...δικής της παραγωγής και όχι σκόνη;

Δεν γουστάρω τον Τράμπ αλλά ο κόσμος έχει τρελλαθεί από καιρό. Δεν περίμενε τον Τράμπ .

Α δεν γνωρίζω, σπούδαζα! (όπως έχει πει ένας μεγάλος πατριώτης)

Ο Trump και κάθε Trump είναι μια ακόμη απόδειξη ότι:

- ο άνθρωπος δεν μαθαίνει από τα λάθη του παρελθόντος.
- αυτό που ζήσαμε τα τελευταία 15 χρόνια ήταν απλά ένα παιδικό σκετσάκι. Τα νέα (και κάθε νέο μέτρο) μέτρα μπορούν άνετα να το εξελίξουν σε περιοδεύων θίασο.

Περνάμε πλέον στην δεύτερη φάση που όλα γίνονται για το "καλλλό μας" και με την ανάλογη βοήθεια που παρέχει η χρήση των alternative facts και fake news.
 
pepper":1z6a1nd8 said:
menelaos":1z6a1nd8 said:
Ακόμα και αν ελέγχεις boarding pass για να αφήσεις laptop. Εγώ θα πετάω από Ντουμπάι για Αμερική, ο δίπλα φίλος μου θα πετάει για Ινδία, θα περνάει το λάπτοπ μου στη χειραποσκευή του και θα μου το δίνει μετά.

Και ο διπλανός σου ο μ@λ@κ@ς που ως νομοταγής πολίτης έχει αφήσει πίσω τις συσκευές του δεν θα σε "καρφώσει" στο πλήρωμα. Ενώ το πλήρωμα αν σε δει με απαγορευμένη συσκευή onboard προς την Αμερική, θα κάνει ότι δεν βλέπει; Για Σκέψου το λίγο. Σηκώνει ελληναράδικες μαγκιές και μάλιστα σε πτήση προς Αμερική; :thx:

Μα δε σου λέω τι θα κάνω εγώ για να δουλέψω στο excel! Σου λέω τι θα κάνει αυτός που θέλει να ρίξει το αεροπλάνο και (θεωρητικά, λέμε τώρα, δε θα μπορεί να το κάνει με το λαπτοπ στο hold οπότε και θα) θέλει να έχει το λάπτοπ στην καμπίνα.
 
Παιδιά, για να πέσει ένα αεροπλάνο από εκρηκτικά, θα πρέπει να φορτωθούν τα εκρηκτικά πάνω στο αεροσκάφος. Δεδομένης της ασφάλειας που υπάρχει σε αυτές τις πτήσεις, είναι σχεδόν απίθανο να συμβεί κάτι τέτοιο. Προφανώς, κάποιος λόγος υπάρχει που απαγορεύουν τα λαπτοπ, σε πτήσεις από ορισμένες χώρες. Τώρα αν ο λόγος που μας λένε είναι νηπιαγωγείου, δεν νομίζω ότι μας αφορά. Άλλωστε δεν δημιουργούν τόσο μεγάλη αναστάτωση στους επιβάτες, να μείνεις χωρίς ταμπλετ ή λάπτοπ μερικές ώρες, δεν χάθηκε και ο κόσμος, άλλωστε από τα κινητά μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα πια. Δεν είμαστε μέσα στις μυστικές υπηρεσίες για να κρίνουμε και να κατακρίνουμε.
 
Προφανώς και θα πρέπει να υπάρχουν κάποιοι λόγοι, που επεβλήθη αυτό το μέτρο, ωστόσο, ακόμα και πριν τη εφαρμογή του μέτρου, η TSA ανέφερε στην ιστοσελίδα της, ότι laptops, που δείχνουν ίχνη παραβίασης ή θραύσης, υπόκεινται σε περαιτέρω ελέγχους. Αυτός ήταν και ο λόγος, που αγόρασα νέο laptop. Το παλιό μου, είχε ραγισμένη οθόνη και σε μία πτήση μου από Αθήνα προς Λονδίνο, μου το πέρασαν από sniffer.

Τώρα, η εφαρμογή του μέτρου αυτού, φαντάζομαι, ότι θα προκαλέσει περισσότερα προβλήματα, κατά τη γνώμη μου.

α) πανάκριβες ηλεκτρονικές συσκευές και φωτογραφικές μηχανές με φακούς μέσα σε αποσκευές που -κυριολεκτικά- πετιούνται από τους εργαζομένους μέσα στα containers ή διανύουν χιλιόμετρα γεμάτα κραδασμούς επάνω σε ιμάντες μέχρι να φτάσουν στο αεροπλάνο. Ποιος αποζημιώνει σε περίπτωση βλάβης;

β) τα ίδια ευπαθή ή ακριβά αντικείμενα αποτελούν μεγάλο δέλεαρ για τυχόν «ελαφροχέρηδες» υπαλλήλους με πρόσβαση στη διαχείριση αποσκευών. Ποιος αποζημιώνει σε περίπτωση κλοπής;

και πάμε στο σημαντικότερο
γ) όλες αυτές οι συσκευές, λειτουργούν με μπαταρίες ιόντων λιθίου, κάποιες από τις οποίες έχουν αποδεδειγμένα προκαλέσει φωτιές και εκρήξεις σε καμπίνες αεροσκαφών. Πόσο αποτελεσματικό όμως θα είναι το σύστημα πυρόσβεσης στο αμπάρι;
 
pepper":3iitijyd said:
Άλλωστε δεν δημιουργούν τόσο μεγάλη αναστάτωση στους επιβάτες, να μείνεις χωρίς ταμπλετ ή λάπτοπ μερικές ώρες, δεν χάθηκε και ο κόσμος, άλλωστε από τα κινητά μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα πια.

Ναι, πες το αυτό στον εργοδότη μου που πληρώνει πεντοχίλιαρα για business εισιτήριο αν πάω αμερική για να μπορώ να δουλέψω στην πτήση. :rolleyes:

Έχει υπάρξει εβδομάδα πρόσφατα που πήγα από Ντουμπάι Σιγκαπούρη, πίσω Ντουμπάι, μετά Ντόχα, Γερμανία και μετά Ελλάδα. Όλα αυτά μέσα σε πέντε εργάσιμες μέρες. Προφανώς για να έχουν νόημα όλα αυτά τα ταξίδια έπρεπε στις πτήσεις να δουλεύω. Καλώς ή κακώς οι αεροπορικές λεφτά βγάζουν από κόσμο που πετάει για δουλειά, και αυτός ο κόσμος δεν έχει την πολυτέλεια σε κάθε πτήση να περνάει την ώρα του βλέποντας ταινίες ή παίζοντας παιχνίδια στην οθόνη. Και όχι από τα κινητά δε μπορείς να κάνεις τα πάντα. Mail να στείλεις ναι. Να ετοιμάσεις presentations και αναλύσεις πάντως δε μπορείς. ;)
 
aakunz":1g8o8kwp said:
και πάμε στο σημαντικότερο
γ) όλες αυτές οι συσκευές, λειτουργούν με μπαταρίες ιόντων λιθίου, κάποιες από τις οποίες έχουν αποδεδειγμένα προκαλέσει φωτιές και εκρήξεις σε καμπίνες αεροσκαφών. Πόσο αποτελεσματικό όμως θα είναι το σύστημα πυρόσβεσης στο αμπάρι;

Για μένα οι συγκεκριμένες μπαταρίες είναι ο νούμερο 1 κίνδυνος στην πολιτική αεροπορία αυτήν την στιγμή. Πολύ πιο πάνω από την τρομοκρατία. Μπαταρίες με μεγάλη ισχύ, αγορασμένες από το Amazon με κανένα 10άρικο, φτιαγμένες στην Κίνα υπό τις χειρότερες προδιαγραφές, με αμέτρητες τούμπες που έχουν φάει, είναι άκρως επικίνδυνες.

Εδώ, μέσα στην καμπίνα είναι και για να σβήσουν από thermal runway πρέπει να ποντιστούν σε νερό, αν βρεις τρόπο να τις πιάσεις ακόμα και με πυρίμαχα γάντια. Δεν υπάρχει περίπτωση να ελεγχθεί τέτοια πυρκαγιά στον αμπάρι.

Gonso
 
Top