Συντριβή A320 germanwings στη νότια Γαλλία

Κάτι το οποίο δεν γνώριζα, είναι ότι στην αμέσως προηγούμενη πτήση DUS-BCN, για κάποιο διάστημα που απουσίασε ο κυβερνήτης από τον θάλαμο διακυβέρνησης (περίπου 4 λεπτά), ο συγκυβερνήτης 'έπαιξε' αρκετές φορές με τον επιλογέα ύψους, κατεβάζοντάς τον μέχρι και τα 100 ft, και ξανά πάνω. Τα 'παιχνίδια' αυτά σταμάτησαν λίγο πριν την επανείσοδο του κυβερνήτη στον θάλαμο (σελίδα 23 στο report). Φαίνεται να έκανε 'προπόνηση'....
 
sutter":2pyfz044 said:
Αν τελικά πρόκειται για ηθελημένη ενέργεια, αναλογιστείτε την τύχη των επιβατών των προηγουμένων πτήσεων του συγκεκριμένου συγκυβερνήτη, ειδικά αυτών που προσγειώθηκαν στη Βαρκελώνη το πρωί της ίδιας μέρας. Χωρίς να είμαι ειδικός, εκτιμώ ότι τέτοιες αποφάσεις τις έχεις ήδη πάρει πριν πιάσεις τα χειριστήρια τη μοιραία μέρα, οπότε ίσως η ζωή τους να οφείλεται στο οτι ο κυβερνήτης δεν είχε χρειαστεί τουαλέτα στο πρώτο σκέλος της πτήσης...

Ο φίλος μας ο sutter είχε κάνει τη σωστή πρόβλεψη....
 
...το οποίο υπάρχει δύο post παραπάνω;!
 
flesland":1u8j5mr9 said:
Η λεπτομέρεια είναι ότι η πόρτα είναι θωρακισμένη. Δεν ανοίγει ούτε με πυροσβεστήρες, ούτε με τρόλεϊ- πολιορκητικούς κριούς. Δεν ανοίγει στα 8 λεπτά που μεσολάβησαν γιατί έχει πιστοποιηθεί να μην ανοίγει με οτιδήποτε είναι μέσα στην καμπίνα. .....

Εχω μια απορία.
Υπαρχουν μέσα στα αεροπλάνα πυροσβεστήρες CO2 ?
(Μη γελάσετε οι κατέχοντες... Γνωριζω τι σημανει χρήση CO2 σε κλειστο χώρο)
Ρωτώ γιατί αν υπάρχουν τέτοιοι πυροσβεστηρες μεσα στο αεροπλάνο, θα σας έλεγα εγω πόση ώρα χρειάζεται για να παραβιαστεί η θωρακισμένη πόρτα......
 
Φιλε Leon εχεις παρει φορα σε ολα τα ποστ ε;

Στο αεροπλανο υπαρχουν Halons οχι πυροσβεστηρες, που απομονωνουν το οξυγονο.
 
Βασικά υπάρχει τρόπος να ανοίξει η πόρτα που δυστυχώς δεν την ήξερε ο κυβερνήτης. Σε περίπτωση αποσυμπίεσης η πόρτα αυτόματα ξεκλειδώνει ώστε να μην υπάρχει διαφορικό πίεσης μέσα στο αεροπλάνο. Στα 8 λεπτά θα μπορούσε με το πυροσβεστήρα να σπάσει κανα παραθυρο.
 
Επισης υπαρχει και ενας κωδικος, που τον ξερουν ολα τα πληρωματα ιδιος για το Airbus και το Boeing, που ανοιγει την πορτα μετα απο λιγα δευτερολεπτα απο την εισοδο του. Αυτο υπαρχει για την περιπτωση που και οι δυο πιλοτοι ειναι αναισθητοι και δεν αποκρινονται στις κλησεις του πληρωματος.
 
Top