TUS Airways

Οικονομική κρίση, σίγουρα για μια νέα εταιρεία παίζει σημαντικό ρόλο η οικονομία, το maintenance είναι χαμηλό για τα fokker, έπειτα έχουν χαμηλότερες τιμές για ενοικίαση από ότι σε άλλους τύπους.
 
Καλα αυτη η νοοτροπια ειναι τελειως μπακαλιστικη. Δηλαδη οτι πιο φθηνο ειναι και πιο καλο. Επειδη ετυχε να ειμαι σε μια καινουρια αεροπορικη εταιρια μολις που ξεκινησε τον Ιανουαριο του 2016 και ειχαμε συναντησεις και συναντησεις για το τι αεροπλανα θα παρουμε. Και ειμασταν μεταξυ του 777F και 747-8F. Ειναι ολοκληρη επιστημη το τι αεροπλανο θα διαλεξεις ειδικα αν εισαι σταρταπ. Στην δικη μας περιπτωση παραγκειλαμε 20 747-8F αντι για του 777 και ο λογος δεν ειναι μονο το κοστος της αρχικης αποκτησης ουτε το maintenance διοτι αυτα ειναι συμβασεις με τις αεροπορικες βιομηχανιες ειδικα οταν περνεις καινουρια αεροπλανα. Το θεμα ειναι το αρχικο κερδος του operation το οποιο εχει να κανει με yields και κατα ποσο το αεροπλανο θα μπορει να ανταπεξελθει οσο πιο κοντα σε αυτο που εχει κατασκευαστει να κανει. Επισης παιζει ρολο και σε τι τιμη θα μπορεις να βρεις ανταλακτικα (οσο πιο σπανιο αεροπλανο τοσο πιο ακρβα! μονοπωλειο λεγεται). Τελος παντων αυτοι ξερουν ποιος ειμαι εγω να πω την αποψη μου.
 
Λιγο οff... Δε θυμαμαι καμμια startup να πηρε περσι Β747-8F... Και 20 κομματια μαλιστα.. Τον Οκτωβριο η UPS πηρε 14+14.. Βαγγελη, μας τα μπερδευεις...
 
Από 2 Μαρτίου ξεκινά το δρομολόγιο Χάιφα – Αθήνα Πέμπτη & Κυριακή
U8220 09:00-11:30
U8221 12:15-14:30 από €198 με επιστροφή +€20 βαλίτσα
Από 24 Ιουνίου ξεκινά Λάρνακα – Κάρπαθο Τετάρτη & Σάββατο από €222
Επίσης ξεκινά Λάρνακα – Κεφαλονιά Τρίτη & Σάββατο από €237
Επίσης ξεκινά Λάρνακα – Μυτιλήνη Τρίτη & Σάββατο από €218
Επίσης ξεκινά Λάρνακα – Σάμο Τρίτη & Σάββατο από €234
Επίσης ξεκινά Λάρνακα – Σκιάθο Τρίτη & Σάββατο από €238
Κω και Ρόδο θα κάνει και από Λάρνακα και από Χάιφα

http://tusairways.com/flights-schedule- ... 2016-2017/

μέχρι τώρα Saab2000
SE-KXK του 1995
SE-LTU του 1999
 
Τα F-100 τελικά πότε με το καλό;
 
Με το καλο, λένε , μέχρι τον Iούνιο το αργότερο θα πετάνε.
Ακούγεται ότι πρόκειται για τα MSN 11417 και 11427.
 
Fokker 100 cn 11417 5B- Tus Airways air-test at WOE 23may17, PH-reg prior delivery ex PH-AQG

Προκειται για τα 2-ITUC (cn 11417) και το 2-ITUD (cn 11427). Και τα δυο ειναι της Jet Midwest Group LLC.

"Destined for TUS Airways at Larnaca, Cyprus for flight expansion to seven Greek Islands: Skiathos, Karpathos, Kefalonia, Mytilini, Kos, Samos and Rhodes, starting 240617."

πηγη: airnieuws.nl
 
Εδω και μια φωτο του PH-AQG αμεσως μετα απο μια δοκιμαστικη πτηση πριν μερικες μερες.
 
AirNamibia":1xi39oak said:
[...]

μέχρι τώρα Saab2000
SE-KXK του 1995
SE-LTU του 1999


Στις 9 του μηνα προστεθηκε ενα 3ο διλιτρο στον στολο.. Εχει καποιος στοιχεια;
 
Top