Airspace Traffic monitoring

Περιεργο divert και holding...αυτη την ωρα...
https://www.flightradar24.com/TRA1861/d6cea89
UPDATE
Βγηκε απο το holding , πεταει εδω και πολυ ωρα σταθερα στα 20000ft και εβαλε ανατολικη πορεία...μαλλον επιστρεφει στην Μυτιληνη!
12:45LT προσγειωθηκε στην Μυτιληνη...

Μίλησα με άνθρωπο του αεροδρομίου της Μυτιληνης ο οποίος μου έλυσε την απορία...η πτηση ειχε αρχικο προορισμο την Σκιαθο (LGSK) και μετεφερε τουριστες απο Αμστερνταμ με τελικο προορισμο την Σκιαθο και την Μυτιληνη.Οταν εφτασε πανω απο Σκιαθο λογω βρεγμενου και ολισθηρού διαδρόμου εκανε divert προς Μυτιληνη οπου και κατεβασε τους επιβατες για Μυτιληνη.Επειτα πεταξε για δευτερη φορα για την Σκιαθο ,οπου παλι λογω καιρου μπηκε κατευθειαν στο holding του SKP VOR και επειτα ξανα divert προς Μυτιληνη...οπου φανταζομαι θα κατεβασε τους επιβατες που ηταν για Σκιαθο...επειδη στο τελος μετα απο 1 ωρα πεταξε απο LGMT για EHAM!!!
Οι μετεωρολογικες συνθηκες στην Σκιαθο ηταν :
LGSK 180850Z 02012G22KT 7000 -RA FEW020 SCT030 16/11 Q1016
LGSK 180750Z 04012G22KT 8000 -RA FEW020 SCT030 16/11 Q1016
LGSK 180650Z 03014G24KT 7000 -RA FEW020 SCT030 16/12 Q1015
 
Αυτή την ώρα βλέπω στο flightradar B77W (A7-BAB) της Qatar πάνω από τον Ατλαντικό στα 34000 πόδια προερχόμενο από Αθήνα προς Sao Paulo.. Έχει κάποια σχέση με τον αποκλεισμό του Qatar? Γνωρίζει κάποιος κάτι;
 
Μήπως έγινε οτι και την τελευταία φορά πιυ ήρθε από το Los Angeles δηλαδή αλλαγή πληρώματος.
 
Ναι έχει σχέση με το κλείσιμο του εναέριου χώρου για αεροσκάφη με νηολόγιο A7. Η συγκεκριμένη πτήση δεν μπορεί πλέον να πετάξει πάνω από την Αφρική οπότε λογικά πρέπει να κάνει κάπου στάση για ανεφοδιασμό καυσίμων. Έτσι πέρασε από Αθήνα.

Εδώ το flight route της πτήσης της 5 Ιουνίου με flight time κοντά 14 ώρες:
Και εδώ το δρομολόγιο που αναγκαστικά έπρεπε να πάρει σήμερα:
 

Attachments

  • Screenshot_20170606-230516.png
    Screenshot_20170606-230516.png
    327,7 KB · Προβολές: 1.871
  • Screenshot_20170606-230535.png
    Screenshot_20170606-230535.png
    508,2 KB · Προβολές: 1.871
Και η αυριανή πτήση για Sao Paulo μέσω Αθήνας θα γίνει...
 
Είδα πρόσφατα ότι το FR24 σε προτρέπει να κατεβάσεις το καινούριο του application (σε Iphone). Σε αντίθεση με πριν όμως, δεν είναι update αλλά πρέπει να απεγκαταστήσεις το ήδη υπάρχον και να εγκαταστήσεις το εντελώς νέο app, είτε τη δωρεάν έκδοση, είτε την επί πληρωμή. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν χάνεις τις ήδη υπάρχουσες υπηρεσίες του παλιού app τις οποίες έχεις ήδη πληρώσει!
Αν κατάλαβα από τα συμφραζόμενα, ουσιαστικά το πληρώνεις από την αρχή και χάνεις ότι είχες πληρώσει ως τώρα.
Έχει κατεβάσει κάποιος το νέο app να μας ενημερώσει;
 
Το είδα κι εγώ σε Android αλλά δεν ασχολήθηκα.Ελπίζω να μην πρέπει να αγοράσουμε ξανά τις έξτρα εφαρμογές και να μη γίνει υποχρεωτική η μετάβαση στο νέο app
 
Έχει πάνω απο 2 μήνες τουλαχιστον που μου έβγαλε κάτι τέτοιο εμένα, (σε iP), ζήτησε να κατεβάσω νεα εφαρμογή, να διαγράψω την παλιά, αλλά επίσης δεν μου ζήτησε να ξαναπληρώσω τίποτα. Είμαι silver. Απλά δεν ξέρω αν μιλάμε για την ίδια ενημέρωση ή αν μας προέκυψε και άλλη τελευταία..
 
Από την στιγμή που είσαι silver πληρώνεις κάτι αυτομάτως, φίλε YCNZ (1,49 $/μήνα ή 9,99 $/έτος) ;)

Από όσα κατάλαβα, η παλιά εκδοχή δεν παίρνει πλέον updates, αλλά εξακολουθεί να λειτουργεί. Τώρα μέχρι πότε, μόνο οι του fr24 γνωρίζουν. Από την στιγμή που περνάς στην νέα εφαρμογή, χάνεις ότι είχες αγοράσει με την παλιά, μιας και το σύστημα αλλάζει σε συνδρομητικό. Υπάρχει και η basic έκδοση χωρίς συνδρομή. Τι περιέχει κάθε πακέτο υπάρχει εδώ: https://www.flightradar24.com/premium

Στο android μπορούσες να εγκαταστήσεις την νέα έκδοση ως νέα εφαρμογή αφήνωντας και την παλιά στο κινητό σου. Η παλιά εκδοχή δεν υπάρχει όμως άλλο στο google play store, οπότε από εκεί αναγκαστικά πρέπει να πας στην νέα.
 
Άρα συμφέρει να κρατήσεις την παλιά έκδοση αφού η νέα basic έχει μόνο το live flight tracking. Όλα τα άλλα που έχω αγοράσει (a/c details, σχήματα τύπων αεροσκαφών, κινήσεις αεροδρομίων κλπ) τα χάνεις και για να τα έχεις πρέπει να πληρώνεις συνδρομή!

Πήρε και το flightdiary η FR24 και πλέον είναι https://my.flightradar24.com/
 
Top