Airspace Traffic monitoring

Υπάρχει κάποιος νόμος/διάταξη/φιρμάνι που να το απαγορεύει αυτό;
Εάν ήταν έτσι, τα διάφορα στρατιωτικά που κατεβαίνουν κατά καιρούς στο Ελ. Βενιζέλος θα πήγαιναν στην Ελευσίνα.
Εφόσον ήταν το πιο βολικό για την πρόσβαση στον τελικό προορισμό των επιβαινόντων, γιατί να μην χρησιμοποιηθεί το πλησιέστερο αεροδρόμιο;
 
AirNewZealand":3569stun said:
Υπάρχει κάποιος νόμος/διάταξη/φιρμάνι που να το απαγορεύει αυτό;
Από όσο ξέρω όχι, και αυτά ρυθμίζονται κατά περίπτωση με diplomatic clearance σε συνεργασία ΥΠΑ-ΥΠΕΞ. Εκτός αν έχει ιδιοτροπίες στο καύσιμο (π.χ. θέλει αυστηρά JP8 και όχι JET-A1) ή κάποιες ιδιαίτερες εξυπηρετήσεις στο έδαφος.

Στην εποχή μου μάλιστα η Αλεξανδρούπολη ήταν και στρατιωτικό και είχαμε εκεί τον 23 ΛΑΣ.
 
Σας ευχαριστώ και τους δύο.

Επομένως δεν είναι αναγκαίο αν το αεροδρομίο ειναι πολιτικό ή στρατιωτικό ή και τα δυο για να προσγειωθεί ενα στρατιωτικό αεροσκάφος και να αποβιβαστούν εκει οι επιβαίνοντες με σκοπό την λιγότερο χρονοβόρα διαδρομή που θέλουν να διανύσουν αρκεί να έχει γίνει κατάλληλη συνεννόηση με τους αρμοδίους.


Και αλλη μια ερώτηση μια και ο giorgosk είπε οτι εχει να κάνει με την άσκηση του ΝΑΤΟ στην Ρουμανία τι δουλειά εχει στην Αλεξανδρούπολη και πχ δεν πήγε κάπου στην Βουλγαρία που είναι πιο κοντά στην Ρουμανία;
 
sv1xv":tjnfv78l said:
Στην εποχή μου μάλιστα η Αλεξανδρούπολη ήταν και στρατιωτικό και είχαμε εκεί τον 23 ΛΑΣ.

στα "σχεδια" ακομη ειναι "μεσα" ως στρατιωτικο ασχετα αν σπανια (απο οτι βλεπουμε) γινεται στην πραξη και δεν εχει (πλεον) την 23 ΛΑΣ
 
Έχουμε κάποιου είδους emergency στην πτήση Αθήνα - Κύθηρα ΟΑ 056 ??
 

Attachments

  • Kythira.jpg
    Kythira.jpg
    98,8 KB · Προβολές: 1.986
Πως μπρούμε να δούμε το playback της σημερινής πτήσης της Egypt Air από JFK για Cairo. Νομίζω πρέπει να είναι η πτήση 689.
 
γνωριζει κανεις γιατι οι πτησεις της Α3 αυτη την ωρα απο κεφαλονια και κερκυρα για αθηνα πετανε νοτια της καλαματας;;
 
Πιθανόν λόγω κακοκαιρίας θα πήγαν νοτιότερα.
 
πολυ go-around αυτη τη στιγμη στο PVK.... η GQ181 απο LGKF μετα απο 3 go around πανω απο το Μεγανησι συνεχισε για LGKR ενω η QS1130 απο Πράγα ακόμη κανει κυκλους κοντα στο αεροδρόμιο .... Ενα C-27 της ΠΑ εκανε 2 κυκλους κ εφυγε.... τι να συμβαινει?????? ο καιρος ειναι καλος....
 
Top