Medical Class 1

Καλησπέρα θέλω να κάνω μια ερώτηση έχω 2 βαθμους μυοπία και 2 βαθμούς αστιγματισμο στο ενα ματι ή το αντιθετο δεν θυμαμαι ακριβως εξαιτιας βλεφαροπτωσης...Το αλλο δεν εχει τιποτα. Θα εχω καποιο προβλήμα? Επίσης έχω δει οτι στην Αγγλια μπορω να κανω ενα medical test flight ωστε να κρινει ο ΑΜΕ αν μπορω να πεταξω και να παρω το medical class 1 ακομα και αν εχω πχ 7 μυοπια αλλα δεν θετω σε κνδυνο τη ζωη των επιβατων. Ξερετε αν υπαρχει κατι παρομοιο στην Ελλαδα? Ειμαι διατεθιμενος να παω αγγλια μονο και μονο για το class 1.

Επισης γνωριζει κανεις τι γινεται με την αμβλυοπια? ( Δεν εχω εγω ).

Ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Παιδιά εγώ θέλω να κάνω μια ερώτηση. Η σχολή που θέλω να πάω γράφει στα requirements ότι ο υποψήφιος πρέπει να έχει medical class 1 without restrictions.
Το να έχεις μυωπία και να χρειάζεται να φοράς γυαλιά είναι κάτι το οποίο αναγράφεται στους περιορισμούς; αυτή τη στιγμή έχω 2.5 μυωπία, ο οφθαλμίατρος τελευταία φορά μου είχε πει ότι με γυαλιά η όραση είναι τέλεια, και για αυτό ρώτησα. Θα γράφει στα restrictions ότι έχω μυωπία ή εφόσον περάσω τα τεστ και με τα γυαλιά δεν υπάρχει θέμα;
 
Ναι,είναι κάτι που αναγράφεται στους περιορισμούς.Πιο συγκεκριμένα,ο περιορισμός αυτός ονομάζεται VDL. (Wear corrective lenses and carry a spare set of spectacles.)
 
Μιας και το άρθρο είναι παλιό (2012) θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο.
Μπορώ να βγάλω το medical 1 για πρώτη φορά στην Θεσσαλονίκη, έτσι;
Ξέρει κανείς το ακριβές του κόστος; κάτι για 600 ευρώ λέει η πρώτη ανάρτηση. Ισχύει ακόμη;
 
Πιο λίγο κοστίζει να έρθεις αεροπορικώς από τη συμπρωτεύουσα και να το κάνεις εδώ σε διάστημα 4 ωρών στο Κ'Α'Ι. :D
 
Ναι και εγώ κάτι τέτοιο κατάλαβα :p
Κοίταξε μένω Κατερίνη. Πόσες ώρες θέλουν οι εξετάσεις; μετά μπορούν να μου το ταχυδρομήσουν;
Μπορώ να κλείσω ραντεβού μαζί τους just in case;
 
Αν αναφέρεσαι στο ΚΑΙ, Για ραντεβού δεν γνωρίζω. Πάρτους ένα τηλέφωνο καλού κακού. Η διαδικασία πάντως έχει ως εξής.

πας το πρωί νωρίς νωρίς και τελειώνεις το μεσημέρι. (εγώ είχα πάει 07.30 και έφυγα κατά τις 12.30).
Σου δίνουν χαρτί με τους γιατρούς και πας από τον έναν στον άλλον. Είναι γρήγορη διαδικασία,τα ψυχομετρικά θα σου πάρουν λίγη ώρα παραπάνω και παίρνεις το χαρτί την ίδια μέρα.
 
alexchar":1wle72u6 said:
Μιας και το άρθρο είναι παλιό (2012) θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο.
Μπορώ να βγάλω το medical 1 για πρώτη φορά στην Θεσσαλονίκη, έτσι;
Ξέρει κανείς το ακριβές του κόστος; κάτι για 600 ευρώ λέει η πρώτη ανάρτηση. Ισχύει ακόμη;
Στη Θεσσαλονίκη μπορείς να το κάνεις στο κέντρο αεροπορικής ιατρικής το οποίο είναι κάπου στη Καλαμαριά. Το κόστος είναι περί τα 350 ευρώ νομίζω αλλά μπορείς να ρωτήσεις. Αθήνα στο ΚΑΙ κοστίζει 150 ευρώ οπότε συμφέρει εκεί περισσότερο ακόμα και με τα μεταφορικά. Η ανανέωση στη Θεσσαλονίκη είναι επίσης ακριβότερη.
 
Top