Σχολη Ικαρων(Ερωτησεις)

Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιο μέλος του forum κ χρειάζομαι ορισμένες απαντήσεις για αυτό όποιος γνωρίζει ας ανταποκριθεί! Λοιπόν.. για τη σχολή ικάρων απαραίτητο είναι το B2 στα αγγλικά.. που χρησιμοποιείται κατά τη διάρκεια της φοίτησης; Ακόμη, στην ιστοσελίδα της ΣΙ, αναφέρονται κ άλλες ξένες γλώσσες εκτός απο τα αγγλικά, δηλαδή τα γερμανικά και τα γαλλικά. Είναι κ οι τρεις εξίσου υποχρεωτικές; ή σου δύναται η δυνατότητα να επιλέξεις μία από τις τρεις (όπως για παράδειγμα τα αγγλικά;;;;) ευχαριστώ..
 
#Αιθεροβάμων":fshvw128 said:
Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να κάνω κάποιες ερωτήσεις.αρχικά να ενημερώσω πως τώρα θα δώσω πανελλήνιες επομένως είμαι ακόμα σε φάση που ψάχνομαι.αρχικά το ύψος μου είναι 1.88.Μήπως υπάρχει κάποιος που έχει περάσει ο ίδιος εξετάσεις για να κριθεί αν κάνει για ιπτάμενος.Πόσο αυστηρά ελέγχουν το ύψος ;;αν είμαι 1.89 τι γίνεται;;Έπειτα κάπου διάβασα ότι ακόμα και να γίνεις δεκτός και να τελειώσεις την σχολή το ύψος σε αποκλείει απο κάποιους τύπους αεροπλάνων (έχει να κάνει σχέση νομίζω με το εκτινασομενο κάθισμα και τον χώρο για τα πόδια μέσα στο αεροπλάνο.για να μην φλυαρω και επειδή ενδιαφέρομαι για τα μαχητικά τα γρήγορα ( f16 mirrage)δεν ξέρω πως να τα χαρακτηρίσω αλλιώς γιατί δεν γνωρίζω και την ορολογία :D ξέρετε κάνεις αν το ύψος μου αποτελεί πρόβλημα ;;.Τέλος ας πούμε ότι Η βάση Έχει Χ μόρια και εγώ έχω βγάλει λιγότερα απο Χ .ωωστοσιαν κάποιοι είτε αποτυγχάνουν στα αθλήματα είτε κατά το πρώτο έτος αποχωρησουν απο την σχολή.τί γίνεται τότε ;;παίρνουν κι άλλα άτομα με χαμηλότερα μόρια
Παρακαλώ όποιος έχει προσωπική εμπειρία και είναι Ίκαρος ή έστω γνωρίζει να μου απαντήσει
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ο περιορισμός σε ύψος για το τμήμα Ιπταμένων είναι το 1,80μ Ακόμα και 1,81 να είσαι,κόπηκες.
Για τις βάσεις δεν ξέρω να σου απαντήσω.Παλιά οι υγειονομικές εξετάσεις γίνονταν πριν βγουν οι βάσεις οπότε αν είχε κοπεί ο τελευταίος καλύτερος στη βαθμολογία έπαιρναν τον πρώτο που ακολουθούσε.Τώρα δεν ξέρω να σου πω.

Katia200":fshvw128 said:
Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιο μέλος του forum κ χρειάζομαι ορισμένες απαντήσεις για αυτό όποιος γνωρίζει ας ανταποκριθεί! Λοιπόν.. για τη σχολή ικάρων απαραίτητο είναι το B2 στα αγγλικά.. που χρησιμοποιείται κατά τη διάρκεια της φοίτησης; Ακόμη, στην ιστοσελίδα της ΣΙ, αναφέρονται κ άλλες ξένες γλώσσες εκτός απο τα αγγλικά, δηλαδή τα γερμανικά και τα γαλλικά. Είναι κ οι τρεις εξίσου υποχρεωτικές; ή σου δύναται η δυνατότητα να επιλέξεις μία από τις τρεις (όπως για παράδειγμα τα αγγλικά;;;;) ευχαριστώ..

Λογικά μία από αυτές τις γλώσσες πρέπει να έχεις το πτυχίο Β2.Όχι όλες μαζί.
 
Με τις αλλες χρειαζεται να εχεις μια εξοικειωση ετσι δεν ειναι; ή ελπίζω στη σχολή να υπάρχει δυνατότητα επιλογής 1 απο τις 3 γλωσσες και οχι εκπαιδευση με την χρηση κ των τριων
 
#Αιθεροβάμων":3s6kngdf said:
Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να κάνω κάποιες ερωτήσεις.αρχικά να ενημερώσω πως τώρα θα δώσω πανελλήνιες επομένως είμαι ακόμα σε φάση που ψάχνομαι.αρχικά το ύψος μου είναι 1.88.Μήπως υπάρχει κάποιος που έχει περάσει ο ίδιος εξετάσεις για να κριθεί αν κάνει για ιπτάμενος.Πόσο αυστηρά ελέγχουν το ύψος ;;αν είμαι 1.89 τι γίνεται;;Έπειτα κάπου διάβασα ότι ακόμα και να γίνεις δεκτός και να τελειώσεις την σχολή το ύψος σε αποκλείει απο κάποιους τύπους αεροπλάνων (έχει να κάνει σχέση νομίζω με το εκτινασομενο κάθισμα και τον χώρο για τα πόδια μέσα στο αεροπλάνο.για να μην φλυαρω και επειδή ενδιαφέρομαι για τα μαχητικά τα γρήγορα ( f16 mirrage)δεν ξέρω πως να τα χαρακτηρίσω αλλιώς γιατί δεν γνωρίζω και την ορολογία :D ξέρετε κάνεις αν το ύψος μου αποτελεί πρόβλημα ;;.Τέλος ας πούμε ότι Η βάση Έχει Χ μόρια και εγώ έχω βγάλει λιγότερα απο Χ .ωωστοσιαν κάποιοι είτε αποτυγχάνουν στα αθλήματα είτε κατά το πρώτο έτος αποχωρησουν απο την σχολή.τί γίνεται τότε ;;παίρνουν κι άλλα άτομα με χαμηλότερα μόρια
Παρακαλώ όποιος έχει προσωπική εμπειρία και είναι Ίκαρος ή έστω γνωρίζει να μου απαντήσει
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπέρα φίλε μου
Ως αναφορά το ύψος σου δεν έχεις κανενα προβλημα. Καταρχάς το όριο που βάζει η ΠΑ είναι το 1,90. Τώρα... έχω γνωρίσει πιλότο στα mirage ο οποίος ήταν 1,92 και πέταγε κανονικά (δεν αναφέρω όνομα για ευνόητους λόγους). Πώς προέκυψε το 1,80 τώρα δεν ξέρω... Αν ψαξεις στο google θα δεις και μόνος σου ότι το όριο για το ύψος είναι 1,90.
 
Παιδιά όσον αφορά την όραση στο site της αναφέρει κάποια όρια (πχ μυωπία 0.25 στιγματισμός......κλπ) τι η ακριβώς γίνετε έχω μπερδευτεί
 
Φίλε Δημήτρη τα όρια είναι αυτά που αναφέρονται. Τώρα... αν έχεις καποια διαθλαστική ανωμαλία π.χ. μυωπία που είναι και η πιο συνηθισμένη μπορείς να κάνεις μια συγκεκριμένη μέθοδο laser νομίζω είναι η lasik που δεν δημιουργει flap μέσα στο μάτι και μπορείς κανονικά να πας στο τμήμα ιπταμένων. Αυτά στα λέω έχοντας πρώτα μιλήσει με γιατρό του ΓΝΑ που μου είπε αντίστοιχες περιπτώσεις ιπτάμενων που είχαν μυωπία και κάνοντας διόρθωση με laser πλέον είναι ιπτάμενοι μαχητικών.
 
pilotstefanos":3p1927ik said:
Τώρα... αν έχεις καποια διαθλαστική ανωμαλία π.χ. μυωπία που είναι και η πιο συνηθισμένη μπορείς να κάνεις μια συγκεκριμένη μέθοδο laser νομίζω είναι η lasik που δεν δημιουργει flap μέσα στο μάτι και μπορείς κανονικά να πας στο τμήμα ιπταμένων. Αυτά στα λέω έχοντας πρώτα μιλήσει με γιατρό του ΓΝΑ που μου είπε αντίστοιχες περιπτώσεις ιπτάμενων που είχαν μυωπία και κάνοντας διόρθωση με laser πλέον είναι ιπτάμενοι μαχητικών.

Δεν ισχύει.
 
Ευχάριστο πολύ για την απάντηση φυσικά έχω 0 50 στο ένα ματι (Δεν φοράω γυαλιά) .έχω ακόμα χρόνο για να αποφασίσω τις ενέργειες μ
 
Καλησπέρα στην ομάδα
Έχω δει κατά καιρούς στο forum ότι όσοι έχουν μυωπια ακόμα και μετά από επέμβαση απορριπτονται από το τμήμα ιπταμενων λόγω πιθανότητας αποκολλησης κλπ
Ήθελα να ρωτήσω καταρχάς αν αυτό ισχύει και κατά δεύτερον τι γίνεται με τα μεταγωγικα-πυροσβεστικα αεροσκάφη...
Δηλαδή κάποιος με μυωπια μπορεί να μπει στη σχολή κανονικά έχοντας κάνει επέμβαση διόρθωσης και απλά όταν αποφοιτησει να πετάει π.χ C130 η canadair κλπ και όχι μαχητικά;
 
Αν έχεις πρόβλημα όρασης δεν μπαίνεις στο τμήμα ιπταμένων.Καθόλου.
 
Top