Δρομολόγια Aegean

  • Thread starter mrk
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Ενταξη τα παιδια δεν ξεφυγαν και πολυ.Γραφουν για τα μελλοντικα δρομολογια της Α3. :D
Μαθαινουμε και εμεις κατι ωφελιμο.
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

romanosdelios":2umm4dpg said:
Moderators!!! Παρακαλώ την επέμβαση σας γιατί το παρά-αφοδευσαμε ετι μια φορά!!! :wall:

Σόρρυ romanosdelios, την επόμενη φορά δεν θα γράψουμε ονόματα άλλης εταιρείας, μιας που ως γνωστόν τα Νέα Δρομολόγια Aegean λειτουργούν στο κενό... :with:

sv1xv":2umm4dpg said:
Δεν τα ξέρεις τόσο καλά φαίνεται, τουλάχιστον όχι τόσο καλά όσο το marketing της Ryanair...

Θα με ενδιέφερε να μάθω παραπάνω, αν και όχι σε αυτό το thread καθώς υπάρχουν μερικές ευαισθησίες όπως φαίνεται.
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

sv1xv":15el5ruz said:
Αν και εγώ έκανα τον περασμένο μήνα αυτό που γράφεις, δηλαδή δυο επαγγελματικά ταξίδια με FR αντί Aegean λόγω βολικής ώρας ή αεροδρομίου,. Ευτυχώς ήταν κοντινά, Μάλτα και Bergamo.

Έτσι είναι. Το πιο σημαντικό σ΄ένα επαγγελματικό ταξίδι είναι οι βολικές συνδέσεις. Δεν θα φύγεις Δευτέρα πρωί για μια δουλειά στην Τετάρτη, μόνο γιατί Δευτέρα έχει απευθείας πτήση της FR για 19,90 Ευρώ…

Και ναι, υπάρχουν οι περιπτώσεις που βολεύει μια πτήση LCC (και τότε οι περισσότεροι θα την πάρουν και στα επαγγελματικά ταξίδια), με τις τυπικές συχνότητες των 2-3 πτήσεων / εβδομάδα (ιδιαίτερα στην περιφέρεια) είναι όμως σχετικά σπάνια.

Απ΄την άλλη πλευρά, εάν βλέπω π.χ. από Θεσσαλονίκη ακόμα το χειμώνα για ένα ταξίδι Ευρώπης με Α3/LH έχω 3 δυνατότητες/μέρα (2 μέσω MUC και 1 μέσω FRA), συν ενδεχομένως μέσω ATH και κάποιες μέρες κι μέσω VIE. Εκεί για μένα είναι και οι μεγαλύτερη διαφορά ανάμεσα των παραδοσιακών εταιριών με hub concept και των LCC με κυρίως P2P. Οι πρώτες σε προσφέρουν πολύ περισσότερες δυνατότητες (έστω με μετεπιβίβαση) και πιο πιθανό να βρεις βολική σύνδεση.

Εκεί η Α3 – μαζί με άλλες εταιρίες κυρίως της Star Alliance – καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες του business travel από τα LCC/P2P. Εκτός απ΄αυτά έχει βέβαια και τα δρομολόγια που είναι κυρίως P2P, ή ίσως Ευρώπη – Αθήνα – νησιά, ίδιαίτερα στα εποχιακά / τουριστικά δρομολόγια. Θεωρώ ότι ως πολιτική με τα δεδομένα της Ελληνικής αγοράς δεν είναι τόσο κακή επιλογή.

Τώρα, εάν υπάρχει αγορά κι για συνδέσεις σε Αφρική, Ασία κλπ., δεν το ξέρω.
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Καλησπέρα σε όλους. Πρώτη μου ανάρτηση εδώ.

Στο Amadeus έχουν ανέβει κάποια νέα δρομολόγια για το επόμενο καλοκαίρι:
Ζάγκρεμπ 3x - Μάλλον αναμενόμενο
Βίλνιους 2x - Αν θυμάμαι καλά είχε ανακοινωθεί και για φέτος αλλά δεν έγινε τελικά
Βασιλεία-Μυλούζ 2x - Μάλλον αναμενόμενο
Παλέρμο 2x - Είχε ανακοινωθεί και για φέτος αλλά προτιμήθηκε το Μπάρι
Τορίνο 2x - Το τελευταίο μεγάλο κενό στην Ιταλία
Μάλαγα 2x - Μάλλον η μεγαλύτερη έκπληξη. Ας ελπίσουμε να έχει μεγαλύτερη επιτυχία από την Πάλμα

Πιθανώς να μου ξέφυγε κάποιο.

Ευχάριστη εξέλιξη γενικά. Σιγά-σιγά λιγοστεύουν τα κενά στο χάρτη για την Aegean, εκτός κι αν στο μέλλον ξαναπροσπαθήσει κάποιους προορισμούς που διακόπηκαν (π.χ. Όσλο, Λιουμπλιάνα, Ρίγα, Μπολόνια).
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Πολύ καλά νέα..ελπίζω να δούμε και κανένα προς Ανατολή μεριά..την Μάλαγα εγώ πάντως την περίμενα..το είχα απορία πως δεν το είχε βάλει η Ryanair μέχρι τώρα..
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Άλλες 2 σχετικές εκπλήξεις:

Zadar 2/weekly και
Cluj Napoca 3/weekly
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Βλέπω, ότι CLJ, ZAD, ZAG, DBV, PMO, CTA, MLA, HBE, IZM, IST θα παίξουν με Q400... Θα τους φτάσουν;
:shock:
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Υποθέτω εγώ τώρα πως προορισμοί εσωτερικού την high season που είχαν δρομολογημένα Q400 θα δουν Airbus αν τα "παίρνει" το μήκος του διαδρόμου προσγείωσης. Άλλα ποια?
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

aakunz":3s5j6dqp said:
Βλέπω, ότι CLJ, ZAD, ZAG, DBV, PMO, CTA, MLA, HBE, IZM, IST θα παίξουν με Q400... Θα τους φτάσουν;
:shock:

Εδώ εμφανίζονται έως και 3 Α319, στα Q400 θα κολλήσουμε;
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Θαυμάσια νέα..φέτος ακόμα πιο νωρίς τα δρομολόγια ( βέβαια αναμένουμε την επίσημη ανακοίνωση). Στα αναμενόμενα (κατ εμέ) ήταν το Ζάγκρεμπ ( και μακάρι να μπορέσει να το κρατήσει και χειμώνα) , Κλουζ-Ναπόκα ( ως 2η μεγαλύτερη πόλη της Ρουμανίας και αρκετά μακριά από το Βουκουρέστι, Βασιλεία και Βίλνιους .Έκπληξη το Ζάνταρ ( δεν θα αφήσει αεροδρόμιο για αεροδρόμιο στην Κροατία!) , το Παλέρμο ( μιας και πετάει Κατάνια , αν και απόσταση 3 ωρών) και η Μάλαγα . Αναρωτιέμαι και ταυτόχρονα ρωτώ τους έμπειρους , αν θα σύμφερε/μπορούσε να κάνει Αθήνα-Πάλμα-Μάλαγα.

Στα μελλοντικά ή σε αυτά που δεν έχουν ανακοινωθεί θα πρόσθετα :
1) Γκντανσκ/Πολωνία
2)Αϊντχόφεν/Ολλανδία
3)Λβιβ/Ουκρανία
4)Τιμισοάρα/Ρουμανία

Άντε να δούμε και ποιοι προορισμοί θα βγουν προς ανατολάς.Υπομονή μέχρι την ανακοίνωση
 
Top