Ελεγκτής Εναέριας Κυκλοφορίας (ΕΕΚ)

Καλημέρα παιδιά
Σήμερα έπεσε στα χέρια μου κατάλογος της ΥΠΑ με τα εγκεκριμένα κέντρα που μπορούν να δώσουν το πιστοποιητικό υγείας Γ κατηγορίας.

http://www.ypa.gr/userfiles/0c07dd55-9a ... 6_23GR.pdf

Έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία με το ΚΑΙ Θεσσαλονίκης, μου είπαν ότι και εκείνοι μπορούν να βγάλουν Medical class 3. Το ίδιο επίσης μου επιβεβαίωσε και το ΚΑΙ Αθηνών.
 
Αλήθεια? Ακουγόταν ότι για εμας επειδή είναι η πρώτη φορά πρέπει να πας υποχρεωτικά στην Αθήνα, αλλά μετά όταν ξαναπερνάς εξετάσεις πας όπου θες. Πού να βρίσκαμε όμως κάποιον απ την ΥΠΑ να μας απαντήσει υπεύθυνα..? :rolleyes:
 
gigi":2w6ec2wp said:
Έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία με το ΚΑΙ Θεσσαλονίκης, μου είπαν ότι και εκείνοι μπορούν να βγάλουν Medical class 3. Το ίδιο επίσης μου επιβεβαίωσε και το ΚΑΙ Αθηνών.

Σύμφωνα με την προκήρυξη για το διορισμό θα χρειαστεί να κατατεθούν:
"...
β) Πιστοποιητικό Υγείας Γ΄ Κατηγορίας.
Το πιστοποιητικό αυτό χορηγείται σύμφωνα με τις διατάξεις του Β.δ 890/1962 «Περί Υγειονομικής εξετάσεως
Ιπταμένων Πολιτικής Αεροπορίας», του Β.δ 636/1972 και Π.δ 304/1996."

Μπορεί να ακούγεται αστείο, αλλά το παραπάνω Πιστοποιητικό Γ΄κατηγορίας είναι διαφορετικό από το Medical Class 3.
Οπότε για να μη βρεθείτε προ -γραφειοκρατικής- εκπλήξεως καλό είναι να πάτε σε Κ.Α.Ι. που εκδίδει το εγκεκριμένο -σύμφωνα με την ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ - πιστοποιητικό. Ακόμα καλύτερα περιμένετε να δείτε που θα σας "στέλνει" η επιστολή που θα παραλάβετε. (φιλική συμβουλή)
 
medical class 3 και Πιστοποιητικο Γ ειναι το ιδιο.
 
Ξεκίνησαν οι τηλεφωνικές κλήσεις από την ΥΠΑ για διασταυρωση των στοιχείων επικοινωνίας των διοριστέων. Μέχρι τα τέλη της επόμενης εβδομάδας αναμένεται να εχουν ταχυδρομηθει και οι σχετικές συστημένες επιστολές. Αυτη τη φορα η Υπηρεσία μάλλον θα ζητησει από τους διοριστέους και κάποια από τα εγγραφα που τις άλλες φορές αναζητούσε αυτεπάγγελτα (πχ πρώτα πτυχία, μεταπτυχιακά κοκ) .
 
Τίτλοι σπουδών, πιστοποιητικά γλωσσών και δεξιοτήτων δεν αναζητούνται από καμιά υπηρεσία αυτεπάγγελτα.
 
Παιδιά, αν έρθει σε κανέναν επιστολή, μπορεί να ενημερώσει?
Ευχαριστώ!
 
angelaki μου ηρθε εμενα σημερα (Αθήνα), ομως ελειπα και βρηκα ειδοποιητηριο.
 
Για τους νεαρους (μεχρι 25 ετων) που ενδιαφερονται για το επαγγελμα κ ταυτοχρονα για μια ευκαιρια να εργαστουν στο εξωτερικο
http://atco.eurocontrol.int/
 
asthen":30w2wsgd said:
angelaki μου ηρθε εμενα σημερα (Αθήνα), ομως ελειπα και βρηκα ειδοποιητηριο.

Είσαι σίγουρος ότι η ειδοποίηση που βρήκες είναι από την ΥΠΑ? Γιατί σε εμένα δεν ήρθε ούτε σήμερα (επαρχία).
Αν όντως πήρες την επιστολή, μπορείς να μας πεις τι ζητάει μηπως κερδίσουμε λίγο χρόνο?
 
Top