LGTS/SKG: Έργα στο intersection των διαδρόμων

Re: LGTS/SKG Thessaloniki "Makedonia"

Νομίζω μάλλον εσύ θα έχεις δίκιο, αλλά σίγουρα κάποιες πηγές δεν είναι αξιόπιστες, αφού όλο αλλάζουν τον επιτρεπόμενο αριθμό πτήσεων ανά ώρα.

Με την ευκαιρία που ρωτάς, ξέρουμε τι αλλαγές θα κάνει στο υπάρχων τέρμιναλ? Εννοώ εκτός από τις τουαλέτες, βαψίματα και το ίντερνετ. Γιατί όλες οι φωτό που έχει παρουσιάσει είναι από το νέο τέρμιαλ. Το παλιό φαίνεται σχεδόν το ίδιο. πχ στο υπάρχων τι θα γίνει επιτέλους με την κατάσταση που είναι 2500 άτομα σε μία σταλιά χώρο? Ο χώρος στις πύλες μεταξύ τους (η μία πύλη από την άλλη) και από τον έναν τοίχο μέχρι το άλλο είναι υπερβολικά στενός με αποτέλεσμα σε κάθε πτήση που έχει πάνω από 100 άτομα (πολύ σύνηθες) να μη χωράς να περάσεις για να πας στη δική σου πύλη που είναι παραδίπλα. Θα γινόταν να βάλει τους ελέγχους κάπου πιο πίσω και να δώσει περισσότερα τετραγωνικά στο χώρο αναχωρήσεων. Και με επέκταση του χώρου από τις σκάλες των πυλών που σε οδηγούν στο λεωφορείο μέχρι μέσα στην πίστα, θα βόλευε.
 
Re: LGTS/SKG Thessaloniki "Makedonia"

CaptainChris":2sc0v99c said:
Παιδια μην τρελαίνεστε και μην τρωτε παραμυθη από τα ενημερωτικα σαιτ. Δεν θα ακυρωθουν δρομολογια, το μονο που μπορει να γινει είναι να αλλαξουν λιγο οι ωρες αναχωρησης καποιες πτησης να πανε λιγο νωρίτερα και καποιες λιγο αργοτερο, αντε να συγχωνεύει και κανα δυο δρομολογια προς Αθηνα η Αιγαιου που φευγουν σε κοντινα χρονικα διαστήματα. Τα εργα αρχιζουν 30 Οκτωβριου και λενε ότι θα ολοκληρωθούν 30 Μαιου οπωσδήποτε. Η Fraport θα κανει, με την ευκαιρια της μειωμένης κινησης, κανενα εργο στο εσωτερικο του κτιριου όπως ελεγε; γιατι τιποτε δεν ακούγεται!

30 Μαϊου??!! :shock: 7 μηνες για να κανουν το κομμάτι που διασταυρωνονται οι δυο διάδρομοι?..Από τους 4-5 πηγαμε στους 7?

Επίσης δεν καταλαβαινω,γιατι δεν εχω τις απαραιτητες τεχνικες γνωσεις,πως γινεται για το διαδρομο της Μυκονου να τον αντικαταστησουν ολοκληρο σε 2 εβδομάδες και σε μας Θεσ/νικη,για το κομματι αυτο που θελει ενισχυση,να χρειαζονται 4-5 μηνες? :with:
 
Re: LGTS/SKG Thessaloniki "Makedonia"

CaptainChris":2qnsnca4 said:
Παιδια μην τρελαίνεστε και μην τρωτε παραμυθη από τα ενημερωτικα σαιτ. Δεν θα ακυρωθουν δρομολογια, το μονο που μπορει να γινει είναι να αλλαξουν λιγο οι ωρες αναχωρησης καποιες πτησης να πανε λιγο νωρίτερα και καποιες λιγο αργοτερο, αντε να συγχωνεύει και κανα δυο δρομολογια προς Αθηνα η Αιγαιου που φευγουν σε κοντινα χρονικα διαστήματα.

Ούτε εγώ δεν περιμένω μεγάλο αριθμό ακυρώσεων ή σημαντικές αλλαγές (το χειμώνα ούτως ή αλλιώς δεν μας έμειναν πολλές πτήσεις…). Όμως, εάν έχεις ανταπόκριση στα όρια του ελάχιστου χρόνου για ανταποκρίσεις και μια μικρή αλλαγή των 5-10 λεπτών μπορεί να σημαίνει ότι δεν είναι πλέον δυνατή. Και μεγάλο ποσοστό των δικών μου πτήσεων είναι τέτοιες ανταποκρίσεις. Στη χειρότερη περίπτωση, εάν πρόκειται για τη τελευταία πτήση το βράδυ / τη πρώτη το πρωί μπορεί να σημαίνει ότι πρέπει να επιστρέψεις την επόμενη μέρα / να φύγεις ήδη μια μέρα νωρίτερο, να διανυχτερεύεις στη Αθήνα κλπ. Και τα ξενοδοχεία δεν γίνονται πιο φτηνά αν τα κλείσεις τελευταία στιγμή…

Γι΄αυτό με ενοχλεί αυτή η καθυστέρηση στην ενημέρωση. Εάν πρέπει να ταξιδέψεις, θα βρεις κάποια λύση, όμως πολύ πιο εύκολο ή / και φτηνό να βρεις εναλλακτικές εάν τα ξέρεις εγκαίρως. Και τί να πιστεύουμε, εάν επίσημα δεν μας ανακοινώνουν τίποτα (σε μια στιγμή που τα έργα θα έπρεπε ήδη να έχουν αρχίσει), τότε σου μένουν μόνο διάφορες δημοσιεύσεις αμφίβολης αξιοπιστίας

Spotterakis, δεν είμαι σίγουρη εάν με τις 7 μήνες εννοούν ολόκληρο το έργο (δηλ. την πλήρη λειτουργία του νέου διαδρόμου με την επέκταση) ή τα έργα στη διασταύρωση. Όπως εγώ το κατάλαβα μέχρι τώρα, δεν τελειώνει όλο το έργο με τη διασταύρωση, αλλά και εκεί οι πληροφορίες δεν είναι πολύ σαφείς…
 
Re: LGTS/SKG Thessaloniki "Makedonia"

Μου ήρθε mail από Ryanair για αλλαγή ώρας πτήσης στις 23 Νοεμβρίου για πτήση προς Βερολίνο.
Να είναι τα προβλήματα της Ryanair η να παίζει κάτι με τα έργα;
 
Re: LGTS/SKG Thessaloniki "Makedonia"

Για πόση ώρα διαφορά σε σχέση με την προγραμματισμένη ?
 
Re: LGTS/SKG Thessaloniki "Makedonia"

Έφευγε 7:00 και την πήγαν 13:55
 
Re: LGTS/SKG Thessaloniki "Makedonia"

spotterakis":2h1atvrc said:
Επίσης δεν καταλαβαινω,γιατι δεν εχω τις απαραιτητες τεχνικες γνωσεις,πως γινεται για το διαδρομο της Μυκονου να τον αντικαταστησουν ολοκληρο σε 2 εβδομάδες και σε μας Θεσ/νικη,για το κομματι αυτο που θελει ενισχυση,να χρειαζονται 4-5 μηνες? :with:

Υποθέτω γιατί στο αεροδρόμιο Μυκόνου αλλάζουν μόνο το επιφανειακό στρώμα (άσφαλτος) ενώ στη Θεσσαλονίκη αν θυμάμαι καλά αλλάζουν ολόκληρη την υποδομή του διαδρόμου, για αυτό άλλωστε και έπεσαν πάνω και σε βόμβες στο παρελθόν.

Δες Υποέργο 3 στο ακόλουθο αρχείο.

http://www.saas.gr/sites/default/files/10_277204_4.pdf
 
Re: LGTS/SKG Thessaloniki "Makedonia"

chr04":2zfi1fmb said:
Έφευγε 7:00 και την πήγαν 13:55

Αρκετά μεγάλη διαφορά! Δεν είναι 5-10 λεπτών αλλά 7 ωρών! Σε αυτή την περίπτωση σου είπαν ότι δικαιούσαι επιστροφή χρημάτων? Βασικά σου γράφουν ποιος είναι ο λόγος αυτής της καθυστέρησης?
 
Re: LGTS/SKG Thessaloniki "Makedonia"

Στη περίπτωση της αλλαγής της ώρας δικαιούσαι επιστροφή χρημάτων, ακόμα και δωρεάν αλλαγή σε άλλη πτήση. Αν πρέπει να είσαι στο Βερολίνο το πρωί, μια πτήση το μεσημέρι δεν σε βοηθάει....

Αν και δεν ξέρω πού είναι τα όρια / πόσες ώρες πρέπει να έχει αλλάξει για να δικαιούσαι rebooking, και οι περισσότερες εταιρίες τείνουν να το περιορίσουν στις δικές τους πτήσεις.
 
Re: LGTS/SKG Thessaloniki "Makedonia"

Ακόμη κι αν φταίει το αεροδρόμιο πρέπει η αεροπορική να σου τα καλύψει τα έξοδα?
 
Top