Βάσεις της Ryanair σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη

  • Thread starter OA701
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Είναι όντως νέα..
 
Απο 1η Ιουλιου ξεκιναει Θεσσαλονικη-Βουδαπεστη 2xweekly
 
Αντί να βάλει OTP,PRG,MAD,KRK,EDI,LIS,VLC,CTA,PMO,DUB, πάει κ βάζει BUD που ήδη υπαρχει ενώ τοχε ξαναβάλει και μετά το απέσυρε με την W6.. :mad:
 
Πριν ένα μήνα που ταξίδεψε συγγενικό μου πρόσωπο για BUD οι πτήσεις και στα δύο σκέλη ήταν γεμάτες. Όταν είχα ταξιδέψει SKG-BUD με FR πριν κάποια χρόνια πάλι γεμάτες ήταν οι πτήσεις, άρα η FR βλέπει κάποια προοπτική, βέβαια δε ξέρω αν θα είναι seasonal. Βόλτα λίγοι έλληνες πάνω, φοιτητές κτλ καθώς οι τιμές είναι προσιτές, διακοπές οι Ούγγροι εδώ.
Πέρα από αυτά, είμαι σίγουρος πως κάθε αεροπορική προτιμάει να έχει καλές πληρότητες σε κοντινές πτήσεις παρά μακρινές, πχ MAD. Βέβαια εδώ PRG, OTP νομίζω ότι παίζει και στο μέλλον. Αρκετοί έλληνες ταξιδεύουν για διακοπες προς αυτές τις χώρες και το αντίστροφα...
 
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί καμία εταιρία δεν ενδιαφέρεται να βάλει πτήσεις από SKG σε SOF. Οι συνδέσεις με ΚΤΕΛ ή τρένο είναι χάλια, και να πετάς εκεί μέσω ATH ή ακόμα και VIE ή IST δεν κάνει νόημα…
 
Διότι είναι πάρα πολύ κοντά (152 μίλια flight distance, μόλις λίγο παραπάνω από Αθήνα προς Άραξο)και γιατί το business traffic μεταξύ τους είναι μάλλον αμελητέο.Περισσότερο σοβαρή θα έβλέπα μια σύνδεση SKG-TIA, αλλά ούτε αυτό νομίζω θα πραγματοποιηθεί.Τώρα να πας Σόφια μέσω Βιέννης με ξεπερνάει...Καλύτερα πάρε ταξί.
 
Ulrike":2zxftj6d said:
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί καμία εταιρία δεν ενδιαφέρεται να βάλει πτήσεις από SKG σε SOF. Οι συνδέσεις με ΚΤΕΛ ή τρένο είναι χάλια, και να πετάς εκεί μέσω ATH ή ακόμα και VIE ή IST δεν κάνει νόημα…

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάει κάποιος από Θεσσαλονίκη στην Σόφια με αεροπλάνο.
Οι Βούλγαροι πολύ σύντομα θα έχουν ολοκληρώσει και την εθνική οδό τους και πλέον ο χρόνος θα πέσει περίπου στις 3 ώρες. Βάλε και ότι δεν υπάρχει τελωνείο πλέον και καθυστερήσεις, βάλε και ότι για τους περισσότερους συμφέρει να φουλάρουν και το αμάξι με βενζίνη στα 1,1€ στην διαδρομή, το αμάξι είναι η προτιμότερη επιλογή
 
teris3":fldtlvci said:
Ulrike":fldtlvci said:
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί καμία εταιρία δεν ενδιαφέρεται να βάλει πτήσεις από SKG σε SOF. Οι συνδέσεις με ΚΤΕΛ ή τρένο είναι χάλια, και να πετάς εκεί μέσω ATH ή ακόμα και VIE ή IST δεν κάνει νόημα…

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάει κάποιος από Θεσσαλονίκη στην Σόφια με αεροπλάνο.
Οι Βούλγαροι πολύ σύντομα θα έχουν ολοκληρώσει και την εθνική οδό τους και πλέον ο χρόνος θα πέσει περίπου στις 3 ώρες. Βάλε και ότι δεν υπάρχει τελωνείο πλέον και καθυστερήσεις, βάλε και ότι για τους περισσότερους συμφέρει να φουλάρουν και το αμάξι με βενζίνη στα 1,1€ στην διαδρομή, το αμάξι είναι η προτιμότερη επιλογή

Μέχρι και πριν 1 χρόνο που έκανες παράκαμψη από Πετρίτσι και δεν είχε ολοκληρωθεί ο δρόμος από Θεσσαλονίκη για τα σύνορα σίγουρα ναι. Τελωνείο δε περνάς ακριβώς, αλλά πολλές φορές έχει τεράστιες ουρές που φτάνουν ακόμα και ώρες αναμονής και από τις δυο πλευρές. Μη ξεχνάμε την ελάχιστη εβδομαδιαία βινιέτα 8 ευρώ και τα διόδια προς το παρόν είναι πάνε έλα στα 4,8ευρώ ενώ σύντομα θα γίνουν και δεύτερα και θα πάμε στα 9,6ευρώ... Θα συμφωνούσα για τη Σόφια, καθώς υπάρχει αρκετή ελληνική δραστηριότητα ειδικά από βορειοελλαδίτες (φοιτητές, έδρες επιχειρήσεων κ.α.) αλλά και χιλιάδες Βούλγαροι έρχονται Θεσσαλονίκη όλο το χρόνο. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι οικονομικά εφικτό με 737 ενώ πχ η Astra με ATR θα μπορούσε να το δοκιμάσει. Ίσως τα νούμερα δε βγαίνουν αν και είναι μόλις 50χλμ πιο κοντά από την Αθήνα (250 αντί για 299).
 
STAVROS_ATH":a7tb08pm said:
Διότι είναι πάρα πολύ κοντά (152 μίλια flight distance, μόλις λίγο παραπάνω από Αθήνα προς Άραξο)και γιατί το business traffic μεταξύ τους είναι μάλλον αμελητέο.Περισσότερο σοβαρή θα έβλέπα μια σύνδεση SKG-TIA, αλλά ούτε αυτό νομίζω θα πραγματοποιηθεί.Τώρα να πας Σόφια μέσω Βιέννης με ξεπερνάει...Καλύτερα πάρε ταξί.

SKG-TIA είχε βάλει η OA ένα διάστημα,με τα Q-400, αλλά το σταμάτησε...Παντως η αληθεια ειναι οτι Σοφια ολοι πάνε με αμάξι ή λεωφορεία..και τα λεωφορεία απο Βουλγαρια προς Θεσ/νικη ειναι πολυ καλυτερα σε τιμές και παροχες..Και μπορει η Σοφια να μην τους βγαινει οικονομικώς αλλα Ρουμανια και άλλες πόλεις σε Κ. και Αν.Ευρώπη θα τους έβγαιναν...
 
Re: Γενικές ερωτήσεις για πτήσεις με ryanair

Νέο παγκόσμιο ρεκόρ της Ryanair : Χρειάστηκε να μεταβώ ASAP Θεσσαλονίκη - Αθήνα - Θεσσαλονίκη για επαγγελματικούς λόγους χωρίς απαραίτητα να πρέπει να είμαι είμαι πρωί - πρωί στην Αθήνα, απλά η απόφαση οριστικοποιήθηκε στις 22:00 της προηγούμενης. Το τρένο έβγαινε κανένα 90ρι, το αυτοκίνητο ξέρετε (Αν και θέλω να δω επιτέλους την ΠΑΘΕ καρακομπλέ). η Aegean 145 στις ώρες που ήθελα και η Ryanούλα 156+290 !! Έχετε ξανακούσει τιμή πτήσης 290 € διάρκειας 45 min όχι business άνευ αποσκευών ! ΣΗΜΕΙΩΣΗ Η FLEX ΚΟΣΤΙΖΕ 374 !!!!!!!!! ΜΜΜΜΜ ΑΑΑ ΥΥΥΥΥ ΡΡΡΡΡ ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
 
Top