LGTS/SKG: Έργα στο intersection των διαδρόμων

Αυτή την ώρα είμαι στο αεροδρόμιο και δουλεύουν κανονικότατα.
 
Εχουμε εικονα τί επικρατει απο το πρωί στο αεροδρομιο; Ρωαταω γιατι σημερα το πρωι θα αναχωρουσαν και καμια δεκαρια χριστυγεννιατικα τσαρτερ + τις προγραμματισμενες πτησεις.
 
Δεν ξέρω που να το γράψω,για τον λόγο αυτό αν είναι λάθος ας μεταφερθεί,για την ώρα το γράφω εδώ μιας και έχει να κάνει μάλλον με τα έργα.

Η SAS τις τελευταίες ημέρες πάει Καβάλα και αυτή. Όπως τώρα βλέπω το δρομολόγιο από Κοπεγχάγη (SK781) εκτελείται μια από Καβάλα,μια από Θεσσαλονίκη.
 
Συγγνώμη αν είμαι offtopic αλλά πως δικαιολογείται μόνο η πτήση της SAS να κάνει divert προς Καβάλα και πτήσεις άλλων εταιριών να προσγειώνονται κανονικά; Επειδή μόλις προσγειωθήκαμε στην Καβάλα το γεγονός ότι θα έκανε divert στην Καβάλα ήταν γνωστό από την στιγμή που μπήκαμε στο αεροπλανο... Είναι νόμιμο αυτό; Δεν θα πρέπει να αποζημιώσουν για όλη αυτήν την ταλαιπωρία;
 
Δεν είναι μόνο η SAS που εκτρέπεται στην Καβάλα, αλλά έχουνε εκτραπεί και εκτελούν από εκεί τις πτήσεις τους με την ακόλουθη σειρά η Eurowings,Germanwings,Easy Jet,Wizzair και τώρα μάλλον η SAS.
 
Στους επιβάτες των εταιριών (εκτός SAS) ήταν γνωστό ότι θα γίνουν οι πτήσεις τους diverted - έχει ανακοινωθεί και στα sites τους. Η διαφορά με τις Aegean, Ellinair, Ryan κλπ ποια είναι;
 
aris320 η Germanwings δεν αποφάσισε να χρησιμοποιεί το αεροδρόμιο της Καβάλας (τουλάχιστον όχι ακόμη). Έχεις κάποια πληροφορία εσύ; Η SAS έχει βγάλει ανακοίνωση;

Οι λόγοι που αποφασίζουν κάποιες εταιρίες να πετούν από Καβάλα κι άλλες συνεχίζουν να χρησιμοποιούν το Μακεδονία έχει αναλυθεί σε προηγούμενες σελίδες. Οι εταιρίες που ανέφερες ως επί το πλείστον, κάνουν δρομολόγια εσωτερικού. Εγώ σαν επιβάτης αν μου έλεγαν να πάω Καβάλα (ακόμη και με δικά τους έξοδα μετακίνησης) θα ζητούσα επιστροφή χρημάτων. Δύσκολα θα δεχόμουν να ταλαιπωρηθώ +3 ώρες για μια απόσταση που με το τραίνο, το κτελ ή το πλοίο θα πήγαινα πιο γρήγορα... εκτός βέβαια από Κρήτη ή κάποια μακρινά νησιά... Για τη Ραιαναιρ δεν ξέρω. Και μένα μου φαίνεται παράξενο να βλέπει άλλες χαμηλού κόστους να την κάνουν κι αυτή να εμπιστεύεται το Μακεδονία...

Η δική μου απορία είναι η εξής : Όλα πηγαίνουν καλά μέχρι στιγμής με τον καιρό και δεν (ξανά) είχαμε προβλήματα, όπως γύρω στις 20 Νοεμβρίου, έτσι δεν είναι; Για ποιο λόγο η SAS το αποφασίζει τώρα μετά από 1+ μήνα;
 
Η SAS πετάει τώρα συστηματικά Καβάλα, ή μόνο αυτές τις μέρες / κάποιες πτήσεις :?: Και πότε ενημέρωσε τους επιβάτες;

Και η Eurowings/Germanwings τις πρώτες μέρες μετά την έναρξη των έργων πετούσε Καβάλα, χωρίς καμία ανακοίνωση (συνέχισε μάλιστα να πουλάει Θεσσαλονίκη), πριν εξαφανίστηκαν οι πτήσεις για Θεσσαλονίκη από το σύστημα και στη θέση τους ήρθαν οι πτήσεις για Καβάλα. Ανακοίνωση στην ιστοσελίδα της μέχρι σήμερα δεν βρήκα, δεν γνωρίζω πότε / πώς ενημέρωσε τους επιβάτες της που είχαν ήδη κλείσει Θεσσαλονίκη.

Για μένα, μια τέτοια συμπεριφορά είναι απαράδεκτη. Δικαίωμά τους να αλλάζουν τις πτήσεις σε Καβάλα, αλλά θα έπρεπε να ενημερώσουν τους επιβάτες (και δε μπορώ να πιστέψω ότι παίρνουν μια τέτοια απόφαση από τη μία μέρα στην άλλη...). Γιατί πολλοί από τους επιβάτες εάν το ήξεραν μάλλον θα έκλειναν με άλλη εταιρία που συνεχίζει να πετάει Θεσσαλονίκη.

Δεν είμαι νομικός, αλλά όπως έγραψα και άλλες φορές, θεωρώ ότι τα έργα δεν είναι έκτακτα γεγονότα ή ανώτερη βία. Ήτανε γνωστά εδώ και μήνες, όπως επίσης ήτανε γνωστές οι προδιαγραφές του προσωρινού διαδρόμου. Εκτός ίσως σε περιπτώσεις που λόγω πρόγνωσης καιρού και ενδεχομένων προβλημάτων αλλάζουν κάποιες πτήσεις τελευταία στιγμή (δεν γνωρίζω εάν αυτό ισχύει για τις σημερινές πτήσεις της SAS), δεν αποκλείω να οφείλουν κάποια αποζημίωση.

Είχα αρκετές πτήσεις (όλες OS ή A3), και εκτός από την πολύωρη καθυστέρηση εκείνη τη Κυριακή τέλος Νοεμβρίου και κάποιων μικρών καθυστερήσεων λόγω των περιορισμών στα σλοτς κλπ. μέχρι σήμερα δεν είχα προβλήματα. Βέβαια δεν είχαμε κάποια κακοκαιρία. Για φανταστείτε να μας έρθουν χιόνι και βοριάδες όπως το είχαμε φέτος τον Ιανουάριο..
 
Άρα μπορούμε να ζητήσουμε αποζημίωση με βάση αυτές τις συνθήκες; Από ότι καταλαβαίνω η εταιρία θα επικαλεστεί συνθήκες του αεροδρομίου ή θέμα ασφαλείας - αυτό είναι το story που μας λένε εδώ. Δικαιολογείται όμως αποζημίωση σε αυτήν την περίπτωση θεωρώντας ότι στο τελικό μας προορισμό θα φτάσουμε με πάνω από 3 ώρες καθυστέρηση;
 
airport123":i3r2q4rj said:
aris320 η Germanwings δεν αποφάσισε να χρησιμοποιεί το αεροδρόμιο της Καβάλας (τουλάχιστον όχι ακόμη). Έχεις κάποια πληροφορία εσύ; Η SAS έχει βγάλει ανακοίνωση;

Δεν έχω κάποια πληροφορία σχετικά με την Germanwings, αλλά εγώ δεν είπα ότι το χρησιμοποιεί, απλώς όπως και αυτή έτσι και όλες οι άλλες που προανέφερα, έχουνε εκτραπεί στην Καβάλα γιατί έτσι αποφασίστηκε από αυτές τις εταιρείες.
Ούτε και η SAS ανακοίνωσε κάτι, μένει όμως να το δούμε, παραθέτω όμως τι είπα παραπάνω.
aris320":i3r2q4rj said:
Δεν είναι μόνο η SAS που εκτρέπεται στην Καβάλα, αλλά έχουνε εκτραπεί και εκτελούν από εκεί τις πτήσεις τους με την ακόλουθη σειρά η Eurowings,Germanwings,Easy Jet,Wizzair και τώρα μάλλον η SAS.

Όπως είπες και εσύ τα υπόλοιπα τα έχουμε πει λίγες σελίδες ποιο πίσω.
 
Top