RYANAIR:Θέματα καριέρας.

Εδώ όλες οι συζητήσεις σχετικά με το Ιπτάμενο Προσωπικό - Αεροσυνοδοί
Κορινα27
Tourist
Tourist

Re: RYANAIR:Θέματα καριέρας.

Δημοσίευσηαπό Κορινα27 » 05 Ιούλ 2017, 15:19

Καλησπέρα για να παει μια κοπέλα στις ημέρες καριέρας πρεπει να εχει τελειωσει καποια σχολη ;εγω εχω πτυχιο αγγλικών αλλα δεν εχω τελειωσει καποια σχολη ουτε εχω προϋπηρεσία πανω στο θεμα ειμαι πτυχιούχος του εκπα αν μπορει να απαντήσει καποιος που ξερει σας ευχαριστω !!
0 x

Άβαταρ μέλους
astronautofemotion
Business-Class
Business-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS

Δημοσίευσηαπό astronautofemotion » 05 Ιούλ 2017, 21:07

Εάν έχεις τελειώσει λύκειο, κι έχεις ένα lower είσαι εντάξει. Λεφτά θέλει, πτυχία δεν θέλει.
0 x
<< Δεν θα πεθάνουμε ποτέ εμείς Μάκη μου >>
Σπύρος Δημητρίου

Youtube Channel https://www.youtube.com/channel/UCGtHBk ... prrh5B4sog

kekakoy
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό kekakoy » 10 Ιούλ 2017, 11:42

Καλησπερα.Γνωριζει καποιος πως μπορουμε να μαθουμε τις ημερομηνιες για τα training;
0 x

work-to-pay-to-work
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό work-to-pay-to-work » 23 Νοέμ 2017, 21:59

Ειχα στειλει βιογραφικο στη Ryanair και υστερα απο 2 απορριψεις για την ιδια ημερομηνια (6/12) με την αιτιολογια οτι δεν ταιριαζω στο προφιλ που ζητανε, μου ηρθε ημεηλ -εκπληξη οτι ... ταιριαζω στο προφιλ που ζητανε και τελος παντων να απαντησω εαν θα παραστω στο Event αυτο. Το θεμα ειναι οτι τωρα το σκεφτομαι πιο σοβαρα εαν πρεπει να παω, διοτι ουτε ειμαι διατεθειμενος να δωσω 3 χιλιαρικα για την εκπαιδευση, που δεν εχω(!) ουτως η αλλως να διαθεσω , επιπλεον δεν εχω διαβατηριο (καλα αυτο το βγαζω εαν με επαιρναν για εκπαιδευση χωρις λεφτα - λολ). Τελος παντων το ποσταρισμα αποσκοπει απλα στο οτι θελω να πω οτι καποιοι μπορει να μην εχουν στη διαθεση τους 3 χιλιαρικα και να ειναι καταλληλοι γι' αυτη τη δουλεια, γιατι η ραηναιρ δεν φτιαχνει μια αλλη δικλειδα ασφαλειας ωστε να προστατευσει τα συμφεροντα της? Π.χ μπορουσε στο συμβολαιο να σου λεει οτι αν τα παρατησεις σε λιγοτερο απο 1 χρονο πρεπει να επιστρεψεις τα 3 χιλιαρικα που ξοδεψε για να σε εκπαιδευσει. θα ηταν legit. Θα μου πειτε τι λεω, απλα το θετω, διοτι εγω δεν εχει νοημα να παω να περασω συνεντευξη αφους ειμαι αφραγκος .Εισαι αφραγκος επειδη δεν εχεις δουλεια κι οταν ανοιγεται μια πορτα μια μικρη πιθανοτητα να βρεις δεν μπορεις να την ανοιξεις ακριβως επειδη δεν σου βρισκονται 3 χιλιαρικα. Δηλαδη ειναι γελοιο αυτο, σουρεαλ :mrgreen:
0 x

pepper
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό pepper » 23 Νοέμ 2017, 22:20

Γιατί όμως να κάνεις αίτηση αφού ήξερες από πριν ότι δεν μπορείς να πληρώσεις την εκπαίδευσή σου; Υπάρχουν ενα σωρό εταιρείες στην Ευρώπη που σε εκπαιδεύουν δωρεάν για να εργαστείς για αυτές, μια στοιχειώδη έρευνα εργασίας να κάνεις τις βρίσκεις. Η κυνική απάντηση είναι, αυτό προσφέρει η Ryanair και σε όποιον αρέσει, σε όποιον δεν αρέσει δεν κάνει αίτηση. Αφού υπάρχουν άνθρωποι που πληρώνουν για να εργαστούν, εδώ σε άλλους χώρους εργάζονται ουσιαστικά δωρεάν αφού εργάζονται και δεν πληρώνονται. :) Ψάξε άλλες εταιρείες.
0 x

work-to-pay-to-work
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό work-to-pay-to-work » 23 Νοέμ 2017, 22:47

Αυτο το ηξερα και το ανεμενα ως απαντηση. Απλα θεωρω οτι ειναι σουρεαλ ολο αυτο. Ειναι σαν να απευθυνεσαι σε ανεργους ή καποιους που κυνηγανε κατι αλλο ,αλλα μονο σε αυτους που εχουν 3 χιλιαρικα στην ακρη. Αυτο ειναι λαθος για 2 λογους. 1ον αποκλειεις κοινωνικα ατομα που δεν εχουν λεφτα στην ακρη και μαλιστα τα πιο φτωχα, σε πιο δυσκολη θεση (εμπεριεχεται ενα ταξικο κριτηριο δηλαδη) 2ον αποκλειωντας βασει ενος πλαφον, διοτι περι αυτου προκειται , σου λεει "αν δεν εχεις τρια χιλιαρικα στην ακρη, αστο", επι της ουσιας η ιδια η εταιρια βλαπτει τον εαυτο της, διοτι δεν την ενδιαφερει ποιος ειναι πραγματικα ο καταλληλοτερος για τη θεση, ποιος μπορει να αντεξει να κανει αυτη τη δουλεια με ολη αυτη τη πιεση και τις συνθηκες. Αποκλειει ευθυς εξαρχης ατομα που μπορει να μην εχουν 3χιλ στην ακρη, αλλα θα μπορουσαν να ειναι υπερ- καταλληλοι και να βγουν αλφαδια . Εμενα το βιογραφικο μου υπερπληρει τις προυποθεσεις πιστευω και λεω ΕΑΝ , επαναλαμβανω ΕΑΝ , μου πουνε "σε δεχομαστε , ελα για τρεηνινγκ" θα τους τρολαρω. Θα τους πω πως δεν εχω φραγκο , να δω τι θα πουν. Εαν θελουν καποιον πολυ και ειναι καταλληλος, βασει λογικης οφειλουν να φτιαξουν ενα αλλο scheme για να εξασφαλιστουν οτι δεν θα επενδυσουν σε κουτσο αλογο. Αν δεν το κανουν, σημαινει οτι οι τυποι ειναι εκτος τοπου και χρονου και τους αξιζει η φημη που εχουν.
0 x

Άβαταρ μέλους
sv1xv
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BAW
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGEL
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sv1xv » 24 Νοέμ 2017, 03:33

work-to-pay-to-work έγραψε:ΕΑΝ , μου πουνε "σε δεχομαστε , ελα για τρεηνινγκ" θα τους τρολαρω. Θα τους πω πως δεν εχω φραγκο , να δω τι θα πουν.
Λόγω συγκυρίας αν το πεις ευγενικά και με μια λογικοφανή δικαιολογία, υπάρχει μια πιθανότητα στις 500 να πιάσει η μπλόφα.
0 x

Άβαταρ μέλους
Cross
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class

Δημοσίευσηαπό Cross » 24 Νοέμ 2017, 12:28

Το πόσο της εκπαίδευσης μπορεί να παρακρατηθεί από τον μισθό του εργαζομένου σε μηνιαίες δόσεις με την έναρξη της εργασίας. Δεν είναι απαραίτητο να πληρωθεί προκαταβολικά.
0 x
CONCORDE: ENGINEERED TO BE THE BEST, FLEW ABOVE THE REST.

jetfly2008
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS

Δημοσίευσηαπό jetfly2008 » 24 Νοέμ 2017, 13:13

Όπως πολύ σωστά αναφέρει ο Cross μπορείς να πληρώσεις μόνο το τέλος των 500€ που αφορά την εγγραφή και 700 ευρώ για τη διαμονή, ενώ το υπόλοιπο ποσό της εκπαίδευσης (περίπου 3000€) να παρακρατείται και να αποπληρώνεται από τον μισθό σου μετά την πρόσληψή σου.
Άρα, δύνεται η δυνατότητα και σε αυτούς που δεν έχουν το συνολικό ποσό, αλλά ένα μέρος αυτού, να παρακολουθήσουν την εκπαίδευση και να προσληφθούν.

http://www.crewlink.ie/el/%cf%84%ce%b5%ce%bb%ce%b7/
0 x

pepper
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό pepper » 24 Νοέμ 2017, 16:49

work-to-pay-to-work έγραψε:1ον αποκλειεις κοινωνικα ατομα που δεν εχουν λεφτα στην ακρη και μαλιστα τα πιο φτωχα, σε πιο δυσκολη θεση (εμπεριεχεται ενα ταξικο κριτηριο δηλαδη) 2ον αποκλειωντας βασει ενος πλαφον, διοτι περι αυτου προκειται , σου λεει "αν δεν εχεις τρια χιλιαρικα στην ακρη, αστο", επι της ουσιας η ιδια η εταιρια βλαπτει τον εαυτο της.

Εάν δεν σου αρέσει η πολιτική της εταιρείας, δεν πας στην συγκεκριμένη εταιρεία να εργαστείς, αυτό ισχύει για όλα τα επαγγέλματα. Δεν μπαίνεις σε μια εταιρεία για να προσαρμοστεί ο εργοδότης στα χούγια του υπαλλήλου, ο υπάλληλος οφείλει να προσαρμοστεί στις πολιτικές του εργοδότη. Αν δεν σου αρέσει, δεν πας. Αυτό ισχύει και για τις εταιρείες που δεν προσλαμβάνουν άνω των 25 ή άνω των 30, αλλά τι να κάνουμε that's life, πάντα υπάρχει κάποιος χαμένος. Επίσης αυτές οι εταιρείες λαμβάνουν τόσα πολλά βιογραφικά που πάντα μπορούν να καλύψουν τις θέσεις όπως εκείνες θέλουν, δεν έχουν πρόβλημα να βρουν προσωπικό. Γι' αυτό σου λέω απευθυνόμαστε σε εταιρείες που ταιριάζουν σε εμάς και εμείς σε αυτές. Άλλωστε αφού μπορείς να πληρώσεις σε δόσεις, δεν υπάρχει θέμα.

Για να σε προλάβω, δεν έχω καμία σχέση με την Ryanair, δεν έχω ταξιδέψει ποτέ μαζί τους.

Αυτά.
0 x

skyisthelimit
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό skyisthelimit » 12 Ιαν 2018, 20:49

Πριν 2 μέρες μου ήρθε email από την crew link οτι πλέον θα υπάρχει κάποιου είδους βασικός μισθός και όχι μόνο πληρωμή ανά ώρα πτήσης.Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει πόσα λεφτά δίνουν ? Να πω οτι ζήτησα διευκρινίσεις αλλά η υπεύθυνη απλά μου προώθησε το ίδιο email.
0 x

Άβαταρ μέλους
Danai93
Tourist
Tourist
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ANA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LATH

Δημοσίευσηαπό Danai93 » 12 Ιαν 2018, 22:23

Αν η Ryanair άρχισε να δίνει βασικό μισθό, είναι ένα τεράστιο βήμα. Από την άλλη τα θέματα με τη συγκεκριμένη εταιρεία είναι πολλά. Δεν είναι μόνο το ότι πρέπει να πληρώσεις από την τσέπη σου την εκπαίδευση αλλά και τη διαμονή στη χώρα που θα γίνει η εκπαίδευση. Είναι και το ότι γενικά δεν εξελίσσεται κάποιος εύκολα σε αυτή την εταιρεία. Λένε ότι και καλά σου δίνουν συμβόλαιο Ryanair μετά από ένα χρόνο, αλλά πάντα πάει ανάλογα με τη βάση και τις ανάγκες της βάσης. Στις βάσεις του νότου είναι πολύ δύσκολο να αποκτήσει κάποιος συμβόλαιο Ryanair. Στη Μαδρίτη πχ υπάρχουν άτομα που είναι 7-8 χρόνια στην εταιρεία και δεν έχουν δει συμβόλαιο Ryanair ούτε με τα κυαλια. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα πάρα πολλά άτομα να παραιτουνται πριν καν λήξει το πρώτο συμβόλαιο που υπογράφουν. Γ'ιαυτό άλλωστε κάνει όλη την ώρα assessment days. Υπάρχει μεγάλη έλλειψη προσωπικού. Ένας άλλος λόγος που η Ryanair δεν είναι υπόδειγμα αεροπορικής είναι ότι βάζει τα sales πάνω από το safety. Πιέζουν όλη την ώρα τα παιδιά που δουλεύουν για να πουλάνε όλο και περισσότερο αδιαφορώντας για την ασφάλεια των επιβατών. Ακόμα και απειλές έχουν δεχτεί άτομα που δεν έφτασαν το στόχο των πωλήσεων όπως ότι θα πάρουν μεταθέσεις σε βάσεις του βορρά ενώ φυσικά ποτέ δε ζήτησαν καμία μετάθεση. Αυτά τα λίγα για τη "νούμερο ένα" εταιρεία της Ευρώπης. :roll:
2 x
My soul is in the sky

work-to-pay-to-work
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό work-to-pay-to-work » 15 Ιαν 2018, 10:33

Ευχαριστω για προηγουμενες απαντησεις, ηταν ολες ενδιαφερουσες :) .
Πλεον, δεδομενου οτι τη Πεμπτη εχει assessment day στην Αθηνα, με προβληματιζει το θεμα της ΒΑΣΗΣ.
Να θεωρησω αυτονοητο το εξωτερικο? Οι 100 που παιρνει τωρα, εχουν πιθανοτητες για Ελλαδα? :roll:
0 x

Επιστροφή σε “Ιπτάμενο Προσωπικό - Αεροσυνοδοί”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: jojo53 και 1 επισκέπτης