Eπιλογή σχολής

Σχολες

Γεια σας! :D :D
Ειμαι καινουργιος στο forum και ειμαι 16 ετων ειμαι μαθητης της πρωτης λυκειου και θελω να γινω πολιτικος πιλοτος.Θα ηθελα να μαθω αν υπαρχουν δημοσιες σχολες για να γινεις πιλοτος . Επισης εχω μαθει οτι υπαρχουν ιδιωτικες σχολες οι οποιες ειναι ακριβες αλλα αν δεν υπαρχουν δημοσιες θα παω σε ιδιωτικη σχολη.
Αν παω σε ιδιωτικη σχολη χρειαζεται να εχω καποιο πτυχιο?
:banana: :banana: :D :D :cool:
 
Re: Σχολες

Καλησπέρα φίλε μου, καλωσόρισες στην ομάδα μας
Δυστυχώς, όπως έχει γραφθεί πολλές φορές στο φορουμ( μπορεις να το τσεκάρεις στην αναζήτηση) δεν υπάρχουν δημόσιες σχολές.
Οπότε ναι για να γίνεις πιλότος στην πολιτική αεροπορία πρέπει να πας σε ιδιωτική σχολή ( υπολογισε ελάχιστο κόστος 55000 ευρώ)
Δεν χρειάζεται να έχεις κάποιο πτυχίο για να πας σε ιδιωτική σχολή ούτε για να προσληφθείς από εταιρία( βέβαια στις εταιρίες θεωρείται προσόν). Τώρα αν δεν μπορείς να βρεις εξ αρχής το ποσό που απαιτείται για τη σχολή μπορείς να αποκτήσεις ένα πτυχίο και να δουλέψεις για να βρεις τα λεφτά
Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Οπότε όχι δεν χρειαζεται κάποιο πτυχίο.
 
Re: Σχολες

Ευχαριστω πολυ!
Εχω αλλη μια ερωτηση. Παιζει ρολο το αν εισαι καλος μαθητης στο σχολειο?
 
Στη σχολή απόσο ξέρω δεν υπάρχει θέμα αρκεί να έχεις να δώσεις τα λεφτά και να τους δείξεις το απολυτήριο λυκείου( με όποιον βαθμό). Βέβαια μετά στη σχολή αν δεν πετύχεις τις απαιτούμενες επιδόσεις σε κόβουν (προφανέστατα).
Ούτε στις αεροπορικές απ΄ότι βλέπω παίζει ρόλο το πόσο καλός είσαι στα μαθήματα στο σχολείο, σαν κριτήριο πρόσληψης εννοώ. Δεν αναφέρεται δηλαδή πουθενά ότι θα προτιμηθούν αυτοί με μεγαλύτερο βαθμό απολυτηρίου.
Παρόλα αυτά εγώ, υποκειμενικά μιλώντας, πιστεύω ότι καλό θα είναι να έχεις σχετικά καλούς βαθμούς και στο απολυτήριο.
Πιστεύω ότι έστω και λίγο το λαμβάνουν και αυτό υπ΄όψιν τους. Αυτό βέβαια όπως προείπα είναι το τι πιστεύω εγώ. Δεν ξέρω αν ισχύει κι όλας. Αν κάποιος ξέρει σίγουρα ας το πει να διαφωτίσει και εμένα.
 
pilotstefanos":2ppz1c16 said:
Στη σχολή απόσο ξέρω δεν υπάρχει θέμα αρκεί να έχεις να δώσεις τα λεφτά και να τους δείξεις το απολυτήριο λυκείου( με όποιον βαθμό). Βέβαια μετά στη σχολή αν δεν πετύχεις τις απαιτούμενες επιδόσεις σε κόβουν (προφανέστατα).
Ούτε στις αεροπορικές απ΄ότι βλέπω παίζει ρόλο το πόσο καλός είσαι στα μαθήματα στο σχολείο, σαν κριτήριο πρόσληψης εννοώ. Δεν αναφέρεται δηλαδή πουθενά ότι θα προτιμηθούν αυτοί με μεγαλύτερο βαθμό απολυτηρίου.
Παρόλα αυτά εγώ, υποκειμενικά μιλώντας, πιστεύω ότι καλό θα είναι να έχεις σχετικά καλούς βαθμούς και στο απολυτήριο.
Πιστεύω ότι έστω και λίγο το λαμβάνουν και αυτό υπ΄όψιν τους. Αυτό βέβαια όπως προείπα είναι το τι πιστεύω εγώ. Δεν ξέρω αν ισχύει κι όλας. Αν κάποιος ξέρει σίγουρα ας το πει να διαφωτίσει και εμένα.

Ευχαριστώ πολύ! :D ;)
 
Τίποτα να είσαι καλά φίλε μου
 
Απολυτήριο Λυκείου δε θα ζητήσει κανείς. Αν όμως κάποιος είναι πολύ αδύναμος μαθητής τι εικόνα δείχνει αν γεμίσει ανορθογραφίες μια αίτηση που θα του δώσουν να γράψει ενδεχομένως ή χαρτιά εξετάσεων κλπ. Επίσης πως θα είναι ο προφορικός του λόγος και η γενική παρουσία του; Ακόμα περισσότερο τι θα καταλάβει και με τι σύστημα και πειθαρχία θα κάτσει να διαβάσει τα μαθήματα της σχολής; Για να μην παρεξηγηθώ μπορεί η γνώση πχ Ιστορίας ή αρχαίων να μην έχουν την ίδια βαρύτητα στη δουλειά του ιπτάμενου με την αντίληψη στη φυσική ή τα μαθηματικά αλλά ένας άνθρωπος που δεν κατανόησε και έμαθε το κείμενο θεωρητικών μαθημάτων πως θα μάθει τα αντίστοιχα θεωρητικά της σχολής χειριστών; Το επάγγελμα του χειριστή φίλοι μου ανοίγει. Είναι όμως πολλοί συνάδελφοι από σχολές που αδυνατούν να εργαστούν λόγω χαμηλού επιπέδου. Και αυτούς δεν τους βοήθησε η σχολή τους και σίγουρα δε βοήθησαν και αυτοί τον εαυτό τους, αν καταλαβαίνετε τι εννοώ.
 
Την καλησπερα μου στο φορουμ.Ειμαι 33 και εδω και αρκετο διαστημα ειμαι σε αναζητηση σχολης,ωστε να μπορεσω να αποκτησω το ATPL integrated.
Βλεπω να καταληγω στην skies aviation λογω και του οικονομικου αλλα και τοποθεσιας.
Αλλα εκτος αυτων, γνωριζει καποιος καποια αποτελεσματα αυτης της σχολης, διοτι μου φαινεται σχετικα καινουρια στο χωρο.
Καθως επισης, υπαρχει καποια τραπεζα που να βοηθαει σε τετοιυ ειδους σπουδες?(εχω βρει στη πειραιως ενα δανειο γνωσεων οπως το λεν και λεει πως δινει εως και 4 χρονια περιοδο χαριτος , αλλα ακομα δεν εχω βγαλει ακρη)
Σας ευχαριστω για την οποιαδηποτε απαντηση.
 
Αναφορικά με το δάνειο από την Πειραιώς, μπορώ να σου πω από πρώτο χέρι, ότι χορηγούν δάνεια, καθώς πήρα ο ίδιος πρόσφατα για να ολοκληρώσω IR/MEP/CPL .

Οι όροι του δανείου και το ποσό που μπορούν να χορηγήσουν, από όσο κατάλαβα, διαφέρουν από περίπτωση σε περίπτωση (ανάλογα με το εισόδημα, τα περιουσιακά στοιχεία κλπ), οπότε θα είναι καλύτερα να πας να ρωτήσεις ο ίδιος σε κάποιο κατάστημα.
 
Καλησπέρα σε όλους!

Πιθανότατα η επιλογή θα είναι μόνο εξωτερικό, ωστόσο το ζήτημα το δικό μου τώρα είναι:

Ποια σχολή θα επιλέγατε FAS vs Global??
Και τους λόγους για τους οποίους επιλέγετε ή δεν επιλέγετε την κάθε μια
 
Top