LGAV satelite terminal

Νομίζω μπορείς, το satellite δεν είναι άλλος αεροσταθμός, είναι απλά κάποια gates που είναι απομακρυσμένα από αυτά του κεντρικού κτιρίου. Όπως είναι να πας π.χ. από την θύρα Α1 στην Α3, έτσι θα είναι και π.χ. από την Α1 στην Α32. Με ΠΟΛΥ παραπάνω περπάτημα όμως...
 
Οχι δεν γίνεται αυτό. Το satelite έχει στην είσοδο του έλεγχο που υποχρεωτικά θα ξαναπεράσεις.
 
Α μάλιστα... μία φορά έχω περάσει από το δορυφορικό όλη κι όλη (ερχόμενος από Λονδίνο με την Virgin το καλοκαίρι του 2001)... και έκτοτε έχουν γίνει αρκετές αναδιατάξεις όταν το ξαναδώσανε σε χρήση.
 
Πέταξα σήμερα με μετεπιβίβαση από A3 LIS σε FR CHQ και τα πράγματα είναι έτσι όπως τα έγραψε ο Thanos-K. Ευτυχώς με τους κυλιόμενους πας πολύ γρήγορα και στον έλεγχο χειραποσκευών δεν είχε καθόλου ουρά.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι αφού δεν περνάς από airside σε landside, γιατί χρειάζεται ξανά έλεγχος σε intra-Schengen ανταποκρίσεις;
 
Ηρθαμε με FR απο ΒΤS,παρκαραμε στο σατελάιτ,αλλα μας πηγαν με λεωφορειο στο κεντρικο κ βγηκαν εκει τα πραματα.Δεν εξυπηρετουνται ολες οι πτησεις της FR αποκλειστικα απο το SAT?
 
Πλέον και η Aegean χρησιμοποιεί το satellite! Δεν είναι λίγο παράξενο που μία star alliance χρησιμοποιεί το low cost terminal με την ryanair;
 
Καθόλου. Εδώ απο το Stansted πετάει η BA, Austrian, Emirates.
 
airport123":5sm08djg said:
Πλέον και η Aegean χρησιμοποιεί το satellite! Δεν είναι λίγο παράξενο που μία star alliance χρησιμοποιεί το low cost terminal με την ryanair;

Ποιά πτήση ήτανε; Και πραγματικά έγινε η επιβίβαση / αποβίβαση από πύλη του satellite terminal, ή απλά πάρκαρε το αεροπλάνο εκεί, ενώ η επιβίβαση / αποβίβαση έγινε με λεωφορεία από το κύριο terminal (κάτι που μου έτυχε κατά καιρούς, ιδιαίτερα στην άφιξη αργά το βράδυ/ αναχώρηση με τις πρώτες πρωινές πτήσεις – φαίνεται να παρκάρει εκεί κάποια αεροπλάνα την νύχτα);

Εάν όμως όντως χρησιμοποιεί κανονικά το satellite, το κύριο πρόβλημα για μένα θα ήτανε στις ανταποκρίσεις. Πουλάει ανταποκρίσεις των 40 λεπτών, που είναι λίγο εάν πρέπει να αλλάξεις από το κύριο terminal στο satellite (ή αντίστροφο), να περνάς ξανά τον έλεγχο χειραποσκευών κλπ….
 
Εγώ απλά είδα 3 αεροπλάνα της aegean σταθμευμένα σε φυσούνες του satellite την Πέμπτη 25/1 στις 09.20 και την Κυριακή 21.00 ακόμη 4 αεροπλάνα. Τώρα το που πήγαιναν και τι γίνεται με τις ανταποκρίσεις δεν ξέρω...
 
Top