Νέα πολιτική επιλογής θέσεων

Εδώ όλες οι πληροφορίες, ερωτήσεις & φήμες για την Aegean Airlines
Άβαταρ μέλους
dtrach
Concorde-Class
Concorde-Class
Επικοινωνία:

Re: Νέα πολιτική επιλογής θέσεων

Δημοσίευσηαπό dtrach » 05 Φεβ 2018, 20:08

Πάντως μου κάνει τρελή εντύπωση η μουγκαμάρα σχετικά με το μέτρο ακόμα και σε ταξιδιωτικά sites.
0 x

Ulrike
First-Class
First-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS

Δημοσίευσηαπό Ulrike » 05 Φεβ 2018, 20:22

flesland έγραψε:

Το οποίο και light της LH είναι για μένα ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά, απίθανα φτηνό (99Ε μετ'επιστροφής), σύντομους ελεγχους και χωρίς πολλά πολλά. Αν τώρα αλλάξουν τα πλάνα σου, ε το πολύ πολύ να χάσεις 99Ε μείον τους φόρους δλδ πες 60Ε.

Αλλά μόνο σε κάποια δρομολόγια και εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα του K fare… Διαφορετικά, και το εισιτήριο light μπορεί να κοστίζει 500 Ευρώ και παραπάνω (μέχρι κοντά στα 1.000 Ευρώ σε ακριβά δρομολόγια και Y light fare…), χωρίς βαλίτσα και χωρίς επιλογή θέσεων.

Το σύστημα είναι λίγο πολύ το ίδιο με τα light της Α3. Στους φθηνούς ναύλους και όταν δεν χρειάζεσαι βαλίτσα ή δυνατότητα αλλαγής / ακύρωσης είναι φθηνά, μόλις όμως οι φθηνοί ναύλοι δεν είναι πια διαθέσιμοι, μπορείς να πληρώσεις αρκετά, χωρίς να έχεις βαλίτσα, χωρίς καμία flexibility κλπ.
1 x

Άβαταρ μέλους
jerry
Concorde-Class
Concorde-Class
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό jerry » 06 Φεβ 2018, 00:42

Στα "προνόμια" των χρυσών μελών αναφέρεται:

Προεπιλέξτε τη Standard θέση της προτίμησής σας σε πτήσεις της Aegean και της Olympic Air, οποιαδήποτε στιγμή, χωρίς χρέωση για εσάς και όσους ταξιδεύουν μαζί σας, online ή μέσω του τηλεφωνικού κέντρου της Aegean

Τουλάχιστον για μένα αυτό δε δουλεύει. Δέχτηκα ένα μήνυμα σφάλματος ότι δε μπορεί να προχωρήσει η επιλογή θέσης για την παρέα μου :rant:
0 x
-
Μην ταΐζεις το αδηφάγο κήτος!
"Οι παροικούντες αυτό το forum ΔΕΝ αποτελούν χαρακτηριστικό δείγμα κοινού. Είμαστε biased" by mrk
ΚΑΤΩ ΤΟ TRASH AREA

Άβαταρ μέλους
pilakis89
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE

Δημοσίευσηαπό pilakis89 » 07 Φεβ 2018, 18:12

Εγώ πάντως σήμερα που έκανα check in με έδειχνε από την τρίτη σειρά και πίσω όλες τις άδειες θέσεις δωρεάν .Τώρα με χρεώσεις κτλ δεν είδα τίποτα.
0 x

sth
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό sth » 07 Φεβ 2018, 18:35

Οι χρεώσεις ισχύουν για κρατήσεις από 1/2 και πτήσεις από 12/2, όπως γράφουν στη σελίδα τους. Εγώ έκανα κράτηση μετά την 1η Φεβρουαρίου και πέταξα πριν την 12η, επέλεξα κανονικά έξοδο κινδύνου χωρίς καμία χρέωση.
1 x

jimAEL
Economy-Class
Economy-Class

Δημοσίευσηαπό jimAEL » 08 Φεβ 2018, 16:07

Σε μία πτήση που την εκλεισα με μίλια τον προηγούμενο Νοέμβριο μου ζητάει να πληρώσω θέση, κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι δωρεάν;
0 x

Άβαταρ μέλους
GP707
Συντονιστής
Συντονιστής
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AOA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό GP707 » 11 Φεβ 2018, 12:58

Θεωρώ ότι με την έναρξη χρέωσης θέσεων έπρεπε να υπάρχει η δυνατότητα να επιλέγεις θέση upfront ή extra legrom και με εξαργύρωση μιλίων όπως σε όλες τις μεγάλες εταιρίες.
4 x
Γιώργος
΄΄΄΄΄__!__
\____o(''''')o____/

.........." " "

http://www.air-born.gr
http://sx-reg.air-born.gr/
http://my.flightmemory.com/GP707

Άβαταρ μέλους
flesland
Concorde-Class
Concorde-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LFPG

Δημοσίευσηαπό flesland » 12 Φεβ 2018, 20:12

Ulrike έγραψε:Αλλά μόνο σε κάποια δρομολόγια και εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα του K fare… Διαφορετικά, και το εισιτήριο light μπορεί να κοστίζει 500 Ευρώ και παραπάνω (μέχρι κοντά στα 1.000 Ευρώ σε ακριβά δρομολόγια και Y light fare…), χωρίς βαλίτσα και χωρίς επιλογή θέσεων.

Πέταξα μόλις αυτό το ΣΚ light με Swiss και LH και μπορούσα να επιλέξω όποια θέση ήθελα, ακόμα και έξοδο κινδύνου δωρεάν.
0 x

Ulrike
First-Class
First-Class

Δημοσίευσηαπό Ulrike » 12 Φεβ 2018, 20:27

Ήδη στη κράτηση του εισιτηρίου ή στο online check in; Η πληρωμή στα εισιτήρια light ισχύει για την προεπιλογή θέσεων, όχι για το Check in (εκεί όντως μπορείς να επιλέξεις κάθε θέση που είναι ακόμα διαθέσιμη).
0 x

Άβαταρ μέλους
flesland
Concorde-Class
Concorde-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LFPG

Δημοσίευσηαπό flesland » 12 Φεβ 2018, 20:48

Στο Check in. Και μάλλον κανείς δεν είχε κάνει αγορά γιατί το 95% ήταν διαθέσιμο.
0 x

Άβαταρ μέλους
jerry
Concorde-Class
Concorde-Class
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό jerry » 13 Φεβ 2018, 23:38

Indeed, στο LH group όλες οι θέσεις είναι διαθέσιμες στο checkin. Αυτό σημαίνει πως στα long-haul είναι διαθέσιμες και θέσεις που σαν προ-αγορά κάναν 100 ευρώ :!:
Αντίστοιχα, η TP αφού ανοίξει το OLCI συνεχίζει να χρεώνει εφόσον θες να αλλάξεις θέση (και εκεί καμία θέση δεν είναι free) με την υποσημείωση πως 3 ώρες πριν την πτήση όλες οι θέσεις είναι διαθέσιμες.

Είμαι περίεργος να δω στην Α3 πότε θα αρχίσουν να διορθώνουν τις κουλαμάρες που σκέφτηκαν.

Στα θετικά νέα, μπορούμε πλέον να βλέπουμε τις πληρότητες των πτήσεων καθώς και σε ποιες πτήσεις προ-αγοράζει ο κόσμος.
0 x
-
Μην ταΐζεις το αδηφάγο κήτος!
"Οι παροικούντες αυτό το forum ΔΕΝ αποτελούν χαρακτηριστικό δείγμα κοινού. Είμαστε biased" by mrk
ΚΑΤΩ ΤΟ TRASH AREA

polman
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Re: E-Check από Aegean

Δημοσίευσηαπό polman » 14 Φεβ 2018, 23:27

sth έγραψε:Να ρωτήσω, κάτω από το πίνακα με τις χρεώσεις λέει αυτό : Οι παραπάνω χρεώσεις ισχύουν για κρατήσεις από 01.02.2018 και πτήσεις από 12.02.2018.

Επειδή έψαχνα που το αναφέρει αυτό, πλέον έχει αλλάξει σε:

"Οι παραπάνω χρεώσεις ισχύουν για πτήσεις από 12.02.2018."

Δηλαδή το άλλαξαν και αυτό προς το χειρότερο. Το κομμάτι με τις κρατήσεις από 01.02.2018 εξαφανίστηκε (!)

Κανονικά, εγώ που έκλεισα πχ πριν 1 μήνα εισιτήριο για 16/2, δεν θα έπρεπε να μπορώ να έχω ελεύθερη επιλογή αφού όταν το αγόρασα δεν ίσχυε η συγκεκριμένη περίπτωση; Υπάρχει κάπου στους όρους ότι μπορούν να το αλλάξουν;

υ.γ. Εμένα προσωπικά, πάντα όταν έψαχνα εισιτήριο ξεκινούσα στον browser να γράφω el.aeg... Τέλος από μένα, flight scanner, ότι είναι πιο οικονομικό και ανάλογα προσθέτω αυτό που θέλω. Απαράδεκτη η τακτική τους, ξέπεσαν στα μάτια μου.
0 x

Angel Aviation
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): DLH
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGSA

Δημοσίευσηαπό Angel Aviation » 15 Φεβ 2018, 06:26

Και την καραμέλα να κόψουν πάλι κάποιοι θα γκρινιάζουν και θα γράψουν ότι δεν θα ξαναπετάξουν με Αιγαίου. Εντάξει σε κανέναν μας δεν αρέσει αυτή η εξέλιξη, ειδικά γιατί την πατάμε εμείς που λόγω προνομίων ή ψυχαναγκαστικου check in στις 48ωρες κ 1 δευτερόλεπτο επιλέγαμε exit row, σειρά 3-6 για business class pitch in economy, η τις περίφημες στο Α321 πολύ νιώθεις πιο άνετα και από business. Ο υπόλοιπος κόσμακης δεν ενδιαφέρεται για τη θέση του, του είναι όλες ίδιες και δεν θα πληρώσει ποτέ.
Το πιο εξοργιστικο που ειναι βεβαια κατανοητό είναι ο τρόπος που πλασάρεται, ότι πλέον είσαι ελεύθερος να επιλέξεις την αγαπημένη σου θέση . Κάτι που εμείς κάναμε και παλαιότερα ενω οι άλλοι έτσι και αλλιώς δεν έκαναν. Το ίδιο όταν η finnair ξεκίνησε το sky bistro, με την δικαιολογία ότι τώρα επιλέγεις τό φαι που θες αλλά η επιλογή=αγοράζεις. Το ίδιο όταν ξεκίνησαν premium economy θέσεις, flex ναύλοι κτλ που καποτε ήταν στάνταρτ. Συμπέρασμα; Όλοι θα συνεχίσουμε να πετάμε με οτι μας βολεύει, ανεξαρτήτως αλλαγών.
3 x

chr04
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό chr04 » 16 Φεβ 2018, 15:08

Σημερινή εμπειρία
Πτήσεις IST ATH με Turkish , ATH SKG με Aegean

Κάνω χθες check in από το site της ΤΚ. Μου δίνει επιλογή να διαλέξω οποία θέση θέλω, αλλά τις emergency,με πληρωμή. Στην Α3 μου δινει την 4Ε, χωρίς να μπορώ να επιλέξω.

Μπαίνω στην συνέχεια να κάνω check in από το site της Α3 και όλο το αεροπλάνο ήταν κατηλλημμένο εκτός από 3 4 θέσεις μεσαίες στο τέλος του.
Μπήκα αρκετές φορές από χθες μέχρι σήμερα μέχρι που πήγα στο Ατατούρκ. Εκεί ρωτάω την υπάλληλο της ΤΚ αν μπορεί να μου αλλάξει θέση στο ΑΤΗ SKG και μου λέει δεν έχει την δυνατότητα. Αλλά αν θέλω μπορεί να μου δώσει emergency exit στην πτήση της ΤΚ.

Μπαίνω που λέτε μετά στην εφαρμογή της Α3, και ως δια μαγείας έχει εμφανιστεί το μισό αεροπλάνο αδειο το ίδιο αεροπλάνο που μια ώρα πριν έδινε τις 3 4 άδειες μεσαίες θέσεις.
0 x

Άβαταρ μέλους
AEE320
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV

Δημοσίευσηαπό AEE320 » 16 Φεβ 2018, 15:19

chr04 έγραψε:Μπαίνω που λέτε μετά στην εφαρμογή της Α3, και ως δια μαγείας έχει εμφανιστεί το μισό αεροπλάνο αδειο το ίδιο αεροπλάνο που μια ώρα πριν έδινε τις 3 4 άδειες μεσαίες θέσεις.

Ποση ωρα πριν την πτηση τις ελευθερωσε?
0 x
Keep calm & Rotate!

Επιστροφή σε “Aegean Airlines”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες