Πιστωτικές κάρτες και πρόσβαση στα lounges

Να ρωτήσω κάτι που δεν το κατάλαβα ?

Με AMEX Gold έχεις πρόσβαση στο intra-Schengen lounge της Goldair ανεξάρτητα από την εταιρεία με την οποία πετάς ? Μπορεί πχ να πετάς με Aegean, economy αλλά να είσαι Blue Member και οπότε να μην έχεις πρόσβαση στο Aegean Lounge. Σε μια τέτοια περίπτωση σου δίνεται πρόσβαση στο lounge της Goldair λόγω της AMEX Gold ?

Επίσης μιλάμε για την debit Alpha Bank AmEx Gold, όχι τις χρυσές πιστωτικές AmEx, σωστά ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Ανεξαρτήτως αεροπορικής εταιρείας έχεις πρόσβαση στο Lounge γιατί έχεισ την κάρτα.
Δεν μιλάμε για αυτή την κάρτα
Bonus Premium American Express®

Αλλά για αυτή την κάρτα
Χρυσή Κάρτα American Express®
 
Thanks. Δεν αναφερόμουν στην AmEx Premium που είναι πιστωτική, αλλά στην AmEx Gold Debit που είναι χρεωστική και απευθύνεται στους πελάτες της Alpha που είναι classified ως Gold. Εάν δεν κάνω λάθος πιο πάνω έγινε αναφορά στην χρεωστική κάρτα.

Σε κάθε περίπτωση θα το επικοινωνήσω με την Goldair.
 
Ναι είναι χρεωστική. Γιαυτην μιλάμε:
 

Attachments

  • 730EFBC7-D124-478E-97BF-FD1C8D833336.jpeg
    730EFBC7-D124-478E-97BF-FD1C8D833336.jpeg
    357,2 KB · Προβολές: 2.812
Thanos-K για αυτήν ακριβώς μιλάω και εγώ. Very interesting!!
 
Αυτή είναι η κάρτα, το δοκίμασα αυτό το σκ που ταξίδεψα, ισχύει κανονικά όπως έχει προαναφερθεί μόνο για το Intra-Schengen lounge και για τον κάτοχο της κάρτας + έναν επισκέπτη.
 
Μόλις μου απάντησε η Goldair η οποία μου επιβεβαίωσε την πρόσβαση στο intra Schengen Lounge με την προαναφερόμενη χρεωστική κάρτα αλλά επίσης ανέφερε για 2 επισκέπτες + τον κάτοχο.
 
Σε μένα από τα χαρτιά που μου στέλνανε, από την εποχή της CITIBANK, μιλούσαν γιά έναν καλεσμένο ακόμα. Τώρα αν το έκαναν δύο ακόμα καλύτερα. Επίσης ισχύουν τα ίδια γιά το lounge στο Ηράκλειο, το οποίο όμως είναι στο EXTRA.
 
Καθώς η American Express αποχωρεί από την Ελλάδα και οι κάρτες American Express Gold Αlpha Bank θα αντικατασταθούν, :(
η Goldair ανακοίνωσε ότι θα μπορούμε να έχουμε free access στο lounge του αεροδρομίου εάν είμαστε κάτοχοι Αlpha Bank Gold card = Mastercard Gold Card ή Αlpha Bank Private card :great:
 
Τι στο καλό. Μόλις πήρα την χρυσή Amex κ περίμενα πως κ πως να παω με το free access στα lounges στην Αθήνα.
 
Top