Aegean Cabin Crew

Εδώ όλες οι συζητήσεις σχετικά με το Ιπτάμενο Προσωπικό - Αεροσυνοδοί
marzou
Tourist
Tourist

Re: Aegean Cabin Crew

Δημοσίευσηαπό marzou » 05 Μαρ 2018, 14:18

Γεια σε ολους, ειμαι καινουρια στο forum και χαιρομαι που το ανακαλυψα! πολυ καιρο τωρα σκεφτομαι να ασχοληθω με το επαγγελμα της αεροσυνοδου αλλα τωρα πηρα τη μεγαλη αποφαση! ειμαι απο θεσσαλονικη κι απο οσο διαβασα το OD της aegean εχει ηδη γινει..
υπαρχει καποια που να ξερει απο εμπειρια αν θα ανοιξει θεση ξανα πριν το καλοκαιρι? υπαρχει μια για αθηνα αλλα δε με βολευει..
οπως και για την ellinair διαβασα οτι εγιναν οι συνεντευξεις τον προηγουμενο μηνα.. υπαρχει καμια πιθανοτητα??? ευχαριστω!
0 x

Magdazi
Tourist
Tourist
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGYS
x 1

Δημοσίευσηαπό Magdazi » 07 Μαρ 2018, 01:53

Καλησπέρα! Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει ας απαντήσει! Υπάρχει δυνατότητα δεύτερης ευκαιρίας αν κοπεις στην πρώτη φαση; Με λίγα λόγια υπάρχει κάποιο άτομο που να κόπηκε στη πρώτη φάση και όταν ξαναέστειλε βιογραφικό να το καλεσαν; αν υπάρχει κάποια τέτοιου είδους εμπειρία απο κάποιον ας απαντήσει παρακαλώ! Ευχαριστώ πολύ!
0 x

Loveflights
Tourist
Tourist
x 2

Δημοσίευσηαπό Loveflights » 10 Μαρ 2018, 13:17

ΓΙΑ ΝΑ κοπεις στην πρώτη φάση πάει να. Πει οτι δεν τηρούσες τα τυπικα προσόντα "ύψος, βάρος, γλώσσες"... Αρα γτ να σε ξανακαλεσουν??

Εγώ επειδη εχω περάσει και από τις δύο συνεντεύξεις ένα έχω να πω.. Ή πρέπει να είσαι θεά ή πρέπει να έχεις καλό μέσο. Και ειναι λογικό. Είναι ενα επάγγελμα με κύρος και αίγλη.
Μόλις έμπαινες μέσα σου έκαναν στα ελληνικά τρεις ερωτήσεις. Αν έχεις πρόβλημα υγείας, αν εχεις τατουαζ η μυωπία. Αν απαντούσες ναι, σε έκοβαν. Εγώ αυτό πιστεύω.. Τωρα δεν ξέρω.. Πάντως ήταν σαν να είχαν πάρει τις αποφάσεις τους πριν καν γίνει η δεύτερη συνέντευξη. Και όταν σε καλούσαν απλα σου έκαναν μια τυπική ερώτηση στα αγγλικά του τύπου πες αυτή τη φράση ή γτ να σε επιλέξουμε. Αν τους αρεσες βέβαια. Διαφορετικά σε ρωτούσαν άσχετα ή σε προβαλλαν.πολλα κοριτσακια έβγαιναν εξω με. Κλαμματα.
1 x

CHRISTOS55
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAT
x 81

Δημοσίευσηαπό CHRISTOS55 » 10 Μαρ 2018, 15:41

Οι περισσότερες εταιρείες κρατάνε αρχείο με τα ονόματα όσων έχουν συνεργαστεί μαζί τους, τους έχουν εξετάσει, τους έχουν απορρίψει και για ποιό λόγο ή στα υπ' όψιν για μελλοντική πρόσκληση. Φυσικά υπάρχουν και άτομα που εμφανίζονται στον χώρο για πρώτη φορά ή κάποιοι που έχουν βελτιώσει τα προσόντα τους. Η απασχόληση-εξειδίκευση για την εκτέλεση των καθηκόντων της Ιπταμένης Συνοδού ή του Ιπτάμενου Φροντιστή δεν είναι επάγγελμα. Δεν κάνει κάποιος ιδιαίτερες σπουδές σε κάποιο ΤΕΙ ή Πανεπιστήμιο. Είναι μια εξειδίκευση που την κάνει κάθε εταιρεία σύμφωνα με τις δικές της απαιτήσεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι πηγαίνοντας σε μια άλλη εταιρεία θα σας δεχθούν με ανοιχτές αγκάλες. Θα υποστείτε και στην νέα εταιρεία την ίδια εκπαίδευση. Απλά θα ληφθεί υπ' όψιν η προηγούμενή σας εμπειρία στην επιλογή. Δεν είναι μια συνηθισμένη εργασία και για τον λόγο αυτό υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις που στις περισσότερες φορές δεν είναι δυνατόν να περιγραφούν. Απαιτούνται πέραν των τυπικών και σωματικών προσόντων και ιδιαίτερες ικανότητες που θα φανούν με την εξέταση. Κάποια άτομα δεν έχουν μπει ποτέ σε α/φος και στην πρώτη ανατάραξη πανικοβάλλονται (φωνάζουν: αχ, ωχ, μαμά μου, θεέ μου, αλλάχ μου κλπ.) φαντάζεστε τι θα πει και τι θα κάνει ο επιβάτης? Δεν προσπαθώ να σας φοβίσω ή να σας πανικοβάλω. Πρέπει να έχετε το γνώθει σ' αυτόν για να ασχοληθείτε ή να διεκδικήσετε αυτή την θέση. Είναι δύσκολο να αντιληφθείτε γιατί επιλέχθηκε η Αμαλία και όχι η Ελισάβετ. Το βασικότερο όλων, δεν είστε μέσα στο α/φος για να σερβίρετε. Υπάρχουν και εταιρείες ή δρομολόγια που δεν γίνεται σέρβις και όμως οι Αεροσυνοδοί- Φροντιστές επιβαίνουν στο α/φος.
0 x

Loveflights
Tourist
Tourist
x 2

Δημοσίευσηαπό Loveflights » 11 Μαρ 2018, 15:28

Πλέον υπάρχουν σχολες αεροσυνοδων.
Ασχολίαστο αυτό με το πως κρίνουν την ημέρα της εξέτασης.
0 x

Αντάρτης Φαντωμάς
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό Αντάρτης Φαντωμάς » 22 Μαρ 2018, 04:08

Καλησπέρα σε όλες και όλους.Εμένα με έχουν καλέσει 2 φορές και τις 2 με έκοψαν στην πρώτη φάση.Ο λόγος που πιστεύω δεν έχει σημασία ποιός είναι.Γνωρίζω διάφορες αεροσυνοδούς που δουλεύουν στην Aegean και όχι σαν φίλες.Μέσο χρειάζεται σίγουρα γιατί στην Ελλάδα ζούμε.Το "άτομα απορρίπτονται και προσλαμβάνονται για λόγους που δεν περιγράφονται" δεν το δέχομαι γιατί δεν είναι επιστήμη να σερβίρεις στον "αέρα" παρά μόνο μια συνήθεια.Κομψοί και ευγενικοί μπορούν να είναι όλοι οι άνθρωποι.Το διαγώνισμα που έβαλαν και τις 2 φορές είναι απλό χωρίς πολλές παγίδες.απλά οι ερωτήσεις επαναλαμβάνονται με άλλο τρόπο.Το επικό είναι πως είχε και ερωτήσεις με το "ποια είναι η άποψη σου αν δεις εξωγήινους".Εδώ βλέπω την νοοτροπία της χώρας να έχει περάσει σε όλα τα επαγγέλματα οι εξωγήινοι τι να πουν; :wall: Έχω στείλει και άλλες 3εις φορές στις προκυρήξεις και δεν με κάλεσαν.Ο λόγος είναι πως έχουν το ίδιο email μου , κινητό και στοιχεία.Γι αυτό αλλάξτε email και στοιχεία κάθε φορά που αποστέλλεται σε αυτούς.Η τελευταία προκύρηξη ήταν μέσα στην εβδομάδα που πέρασε;
0 x

Άβαταρ μέλους
AirNewZealand
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ANZ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 80

Δημοσίευσηαπό AirNewZealand » 22 Μαρ 2018, 08:45

Δεν διαφωνώ γενικά ότι μπορεί να έχει παίξει μέσο σε κάποιες περιπτώσεις. Όμως δύσκολα θα είχε μέσο για να προσληφθεί η μεγάλη πλειοψηφία του προσωπικού καμπίνας στην εταιρία. Και σε κάθε περίπτωση, και μέσον να είχαν κάποιες/κάποιοι που προσλήφθηκαν, αν επί το έργον δεν τραβάνε, η εταιρία δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα για να τις/τους κρατήσει.

Επίσης ο όρος εξωγήινος κάλλιστα θα μπορούσε να είναι κεκαλυμμένη ερώτηση όπου εξωγήινος = πελάτης που αποφασίζει να γδυθεί τσιτσίδι εν ώρα πτήσης ή πελάτης που δεν μιλάει γρι αγγλικά ή ελληνικά ή κάποια άλλη διαδεδομένη γλώσσα και θέλουν να δουν ποια θα ήταν η αντίδρασή σου. Ή μπορεί ακόμα να είναι και ερώτηση "παγίδα" για να δουν πως αντιδράς σε κουλές/άκυρες ερωτήσεις/καταστάσεις.

Εάν η άποψή σου για αυτό το επάγγελμα είναι ότι

Αντάρτης Φαντωμάς έγραψε:...δεν είναι επιστήμη να σερβίρεις στον "αέρα" παρά μόνο μια συνήθεια...

και αυτό το πέρασες και στο προσωπικό επιλογής, τότε μάλλον ορθά δε σε επιλέγουν.
4 x
Aircraft flown : AR1/AT4/AT7/D28/M11/M83/M90/SH3/S20/100/142
CRJ/CR9/DH4/DH8/ER4/ERD/E75/E90
AB3/AB6/313/318/319/320/321/343/346
717/727/732/733/734/73G/738/742/744/748/757/763/77W

MyFlightMemory Statistics

Άβαταρ μέλους
GP707
Συντονιστής
Συντονιστής
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AOA
x 349
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό GP707 » 22 Μαρ 2018, 12:29

Σωστότατος ο AirNewZealand και στα 3 σκέλη!!!
Οι "σερβιτόρες" και οι "σερβιτόροι" θα σου σώσουν τη ζωή σε ενδεχόμενο ατύχημα, αν έχουν κάνει σωστή εκπαίδευση και την έχουν βγάλει εις πέρας. Υπάρχουν και άτομα που περνάνε τη συνέντευξη αλλά κόβονται στην εκπαίδευση. Και μόνο από αυτή τη φράση (και κατ επέκταση τη νοοτροπία), δεν κάνεις για αυτή τη δουλειά.

Οι ερωτήσεις, ακόμα και οι κουλές, είναι μέρος ενός συνόλου ερωτήσεων που έχουν βγει από άτομα που γνωρίζουν από ψυχολογία και αποσκοπούν στο να δουν αντιδράσεις ή αντίστοιχα "κουλές" απαντήσεις.

Τέλος, φυσικά αν έχεις μέσον βοηθάει, όπως παντού στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα. Αλλά μέσον έχει ένα μικρό ποσοστό ή άντε ένα μεγαλύτερο. Όχι όμως πχ ότι οι μισοί (ή παραπάνω) μπαίνουν με μέσον.
2 x
Γιώργος
΄΄΄΄΄__!__
\____o(''''')o____/

.........." " "

http://www.air-born.gr
http://sx-reg.air-born.gr/
http://my.flightmemory.com/GP707

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC
x 427

Δημοσίευσηαπό aakunz » 22 Μαρ 2018, 12:41

Αντάρτης Φαντωμάς έγραψε:Το επικό είναι πως είχε και ερωτήσεις με το "ποια είναι η άποψη σου αν δεις εξωγήινους".

Εικάζω ότι το τεστ ήταν στα αγγλικά και ο όρος ήταν "alien" και όχι "extraterrestrial", ε;
1 x

Αντάρτης Φαντωμάς
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό Αντάρτης Φαντωμάς » 22 Μαρ 2018, 15:34

Λάθος, λάθος και λάθος αγαπητές/οί.Σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης επικρατεί το ένστικτο της επιβίωσης.Μιλάμε για ηλικίες 19-26 (επί το πλείστον) και όση εκπαίδευση αν έχουν το πιθανότερο είναι να το χάσουν οι περισσότερες /οι.Δεν είναι και ομάδα ειδικών δυνάμεων.Οι ερωτήσεις είναι ψυχομετρικού τύπου..δεν είναι δύσκολο να το καταλάβουμε.Τοποθετημένες/οι υπήρχαν,υπάρχουν και θα υπάρχουν.Μικρός ή μεγάλος ο βαθμός δεν έχει σημασία εφόσον δεν υπάρχει αξιοκρατία. :wink: Επίσης, στην ερώτηση για τους εξωγήινους αν τις θεωρεί η εταιρία "κεκαλυμμένες" υπονοώντας τους πελάτες της είναι τουλάχιστον αντιεπαγγελματικό.Από τους πελάτες της ζει κυρίως μία επιχείρηση,ναι από τους "εξωγήινους"της.Εκτός και αν είναι δική σας ικασία.Το αν υπάρχει εξωγήινη ζωή είναι μια άλλη κουβέντα και για λίγους.Δηλαδή που γνωρίζουν τα βασικά της Παιδείας. :great: Το διαγώνισμα ήταν στα ελληνικά.Τέλος πολύ "εξωγήινα" απαντήσατε στο σχόλιο μου.Καμία και κανένας στην ερώτηση που έκανα στο τέλος. :lol: :lol: :lol: Σας ευχαριστώ και τις-ους τρεις!!! :lol: :lol: :lol:
0 x

Άβαταρ μέλους
Καραμήτρος Air
Business-Class
Business-Class
x 321

Δημοσίευσηαπό Καραμήτρος Air » 22 Μαρ 2018, 16:05

Αντάρτης Φαντωμάς έγραψε:Λάθος, λάθος και λάθος αγαπητές/οί.Σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης επικρατεί το ένστικτο της επιβίωσης.Μιλάμε για ηλικίες 19-26 (επί το πλείστον) και όση εκπαίδευση αν έχουν το πιθανότερο είναι να το χάσουν οι περισσότερες /οι.Δεν είναι και ομάδα ειδικών δυνάμεων.

Άστο καλύτερα τότε το επάγγελμα αυτό φίλε μου, δεν είναι απαραίτητο να το ασκούν όλοι και κυρίως δεν θα έπρεπε να το ασκούν όλοι!
Βρες κάτι άλλο εξίσου ή και περισσότερο fabulous να απασχοληθείς.
4 x

Αντάρτης Φαντωμάς
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό Αντάρτης Φαντωμάς » 23 Μαρ 2018, 02:01

Μέχρι εκεί μπορείτε να απαντήσετε.Δεν είμαστε φίλοι.Το αρχικό ερώτημα μου δεν απαντήθηκε και δικαίωμα μου είναι να επιλέξω το επάγγελμα που επιθυμώ. 8)
0 x

Άβαταρ μέλους
AirNewZealand
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ANZ
x 80

Δημοσίευσηαπό AirNewZealand » 24 Μαρ 2018, 11:55

Αν από το σχόλιο μου περί κεκαλυμμένων ερωτήσεων εσύ κατάλαβες αυτό

Αντάρτης Φαντωμάς έγραψε:...στην ερώτηση για τους εξωγήινους αν τις θεωρεί η εταιρία "κεκαλυμμένες" υπονοώντας τους πελάτες της είναι τουλάχιστον αντιεπαγγελματικό

τότε είναι φανερό ότι πάσχεις από έλλειψη αυτών
Αντάρτης Φαντωμάς έγραψε:...Δηλαδή που γνωρίζουν τα βασικά της Παιδείας

αλλιώς θα ήξερες έννοιες όπως παραβολή και παρομοίωση. Όταν λοιπόν σε ρωτάει πως θα αντιδρούσες αν έβλεπες εξωγήινο, είναι σαν να σε ρωτάει πως θα αντιδρούσες αν είχες μια δύσκολη/παράξενη κατάσταση. Δεν υπονοεί ότι βλέπει τους πελάτες της σαν εξωγήινους.

Η εταιρία μπορεί να διακρίνει αυτό που θέλει, κάνοντας όποια ερώτηση θέλει. Δεν θα ρωτήσει εσένα. Αν είσαι μάγκας, πάρε τη θέση του Δ/ντη Ανθρ. Δυναμικού και βγάλε ότι ερωτηματολόγιο θέλεις. Αν σου έκανε την ερώτηση για τους εξωγήινους και εσύ έκανες αυτό :roll: πήρε την απάντηση της και από μέσα της έκανε :lol:

Επίσης, αυτός/ή που έχει επιλέξει το επάγγελμα που επιθυμεί και δε σηκώνει μύγα στο σπαθί του...δεν κάθεται να ασχοληθεί με προκηρύξεις. Βομβαρδίζει την εταιρία με βιογραφικά, κάνει τα κατάλληλα κονέ για να δικτυωθεί και να μπει πλαγίως αν του κλείνουν την πόρτα και δεν ασχολείται με "προκηρύξεις" και πότε βγάινουν.
Τελευταία επεξεργασία από AirNewZealand σε 24 Μαρ 2018, 12:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
2 x
Aircraft flown : AR1/AT4/AT7/D28/M11/M83/M90/SH3/S20/100/142
CRJ/CR9/DH4/DH8/ER4/ERD/E75/E90
AB3/AB6/313/318/319/320/321/343/346
717/727/732/733/734/73G/738/742/744/748/757/763/77W

MyFlightMemory Statistics

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC
x 427

Δημοσίευσηαπό aakunz » 24 Μαρ 2018, 11:57

Το τελευταίο πράγμα που χρειαζόμαστε σε αυτό το φόρουμ, είναι ένα ακόμα troll.
2 x

Αντάρτης Φαντωμάς
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό Αντάρτης Φαντωμάς » 24 Μαρ 2018, 15:42

Το "ορθόδοξο" στην χώρα αυτή είναι να γίνετε το κονέ.Μόνοι σας το ομολογείτε.Τι να πω πραγματικά.. διαφορετικοί κόσμοι.Ναι στα βιογραφικά σημειώματα σύμφωνοι.Αυτό κάνω και κάνουν κι όλοι.Αλλά και πάλι δεν απαντάτε στην αρχική μου ερώτηση.Δεν ήρθα να τρολλάρω αλλά να ενημερωθώ(;). Στην ερώτηση με τους εξωγήινους προφανώς κατάλαβα πως οι εξωγήινοι αντικατοπτρίζουν μία διαφορετική, νέα ή ακόμα και παράξενη κατάσταση.Το σχόλιο με τους εξωγήινους είναι απλά ένα αστείο σχόλιο και δεν περίμενα να πάρει τόση έκταση.Πρέπει να σας κέντρισε τόσο έντονα.Με λίγα λόγια πάλι δεν με καταλάβατε και πάλι με κρίνετε. :lol: Το να "περάσει κάποιος πλαγίως την πόρτα της εταιρίας" δεν είναι αξιοκρατικό.Έτσι δεν έχει νόημα και ο διαγωνισμός και οι αγγελίες και όλοι οι τρόποι πρόσληψης.Διαβάστε προσεκτικά τι ρωτώ και αν μπορείτε(;) απαντήστε στην αρχική μου ερώτηση.Δηλαδή προσπαθείστε ,αν είναι δυνατό πάντα, να δείτε το δέντρο και όχι το δάσος.Στο αρχικό μου σχόλιο διατύπωσα την προσωπική μου άποψη (όπως όλοι δημοκρατικά) και στη συνέχεια έκανα μία (1) ερώτηση. Και δεν απαντήθηκε η ερώτηση μου και κάποιοι κρίνετε την άποψη μου.Δεκτό αλλά μηδέν (0) εις το πηλίκο :great:
0 x

Επιστροφή σε “Ιπτάμενο Προσωπικό - Αεροσυνοδοί”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες