Συντριβή US-Babgla στο ΚΤΜ

AirFlightTravels

First-Class-Member
Εγγραφή
29/04/2008
Μηνύματα
668
Likes
293
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
ΕΗΕΗ
Καλημέρα.
Δυστυχώς το 2018 δε φαίνεται να συνεχίζει την ασφαλή χρονιά σε αεροπορικά ατυχήματα του 2017

Συντριβή Bombardier Dash 8 Q400 στο Κατμαντού στο Νεπάλ. Υπάρχουν πολλές εικόνες online. Διαβάζω για χαμηλή ορατότητα και αστάθεια στη προσγείωση. Σύμφωνα με τον εκπρόσωπο του αεροδρομίου το αεροπλάνο ξέφυγε από την πορεία του στην προσγείωση και έπεσε σε διπλανό γήπεδο.

Στο Νεπαλ δυστυχώς κάθε 1-2 χρόνια γίνεται ένα σοβαρό περιστατικό κυρίως όταν υπάρχει κακός καιρός σε συνδυασμό με την ορεινή μορφολογία.

Λινκ:

http://www.bbc.co.uk/news/amp/world-asia-43369179

ΥΓ έχω πετάξει εκεί το 2015...
 
Registration : S2-ΑGU.
 
nikosoik":3vde9xzn said:
ΥΓ έχω πετάξει εκεί το 2015...
Οπότε θα μπορείς να μας πείς κάτι και για τα ραδιοβοηθήματα εκεί. Έχω την εντύπωση ότι είναι 3-4 δεκαετίες πίσω και δεν έχουν ILS.
 
Νομίζω έχουν μόνο VOR/DME, θυμάμαι διάβαζα για το ατύχημα της ΤΚ όταν ήμουν εκεί. Γενικά το πρωί ο καιρός είναι κλειστός όπως και μετά το μεσημέρι γίνεται χαμός με ανοδικά. Πολλές πτήσεις όπως και η δική μας είχε καθυστερήσει να φύγει για ΚΤΜ γιατί δεν υπήρχε ορατότητα.
Πέρα από αυτό το αεροδρόμιο είναι πάνω σε λόφο στην κοιλάδα του Κατμαντού που είναι ψηλά 1350μ. και έχει βουνά από την βόρεια μεριά.
Δύσκολο αεροδρόμιο γενικά...
 
Εχει και RNAV app. Ενημερωτικά σε πολλα αεροδρομια με high terrain δεν ειναι εφικτο η εγκατασταση ILS.
 
Top