Swiss International

  • Thread starter Anonymous
  • Ημερομηνία δημιουργίας
πολύ πιθανό να ενεργοποιείται μια τύπου pax list που να εχει τις απαραίτητες πληροφορίες για το οποιοι επιβάτες είναι Light η όχι.
είτε μέσω του farebasis (?) , Να μπαίνει κάποιο αυτόματο SSR/OSI (?) κάποιο ρεμαρκ ? Σίγουρα θα υπάρχει τρόπος.
Παρόμοιος (όχι ίδιος) είναι και ο τρόπος που ξέρουν τα πληρώματα για τα special meal. (Μέσω λίστας επιβατών που αφορά μόνο special meal)
Πάνω κάτω με αυτό το τρόπο και οι της EW γνωριζουν ποιοι έχουν πληρώσει φουλ πακέτο με γεύμα.
 
Η Swiss ανανέωσε και εμπλούτισε το Menu a la carte (παραμένει πανάκριβο) που προσφέρει στις μακρινές πτήσεις.

Japanese Meal CHF 49.00 €43
Gourmet Meal CHF 49.00 €43
Prime Beef Burger CHF 29.00 €25
Healthy Choice (ψάρι) CHF 29.00 €25
Vegetarian Choice CHF 39.00 €34
Swiss Traditional Meal CHF 39.00 €34
Toscana Red wine CHF 18.00 €16

https://www.swiss.com/de/en/book/swiss- ... rte-dining
 
Από 1 Μαρτίου αρχίζει η πτήση για KIX
ZRH-KIX LX158 13:00-09:05+1 A340 1,3,5,7
Άντε και για ICN :idea:

Από 29 Μαρτίου αρχίζει η πτήση για IAD
ZRH-IAD LX70 13:45-17:00 A330 D

Η διαμόρφωση των Α330 & Α340 έχουν 8 First, 45-47 Business, 164-183Economy.
 
Το 2018 ο ανταγωνισμός στη Γενεύη ήταν σκληρός κι η easyJet αλώνιζε ανενόχλητη. Τότε η Swiss αποφάσισε να αμυνθεί και κάπως έτσι προχώρησε στο μοντέλο buy on board στην οικονομική θέση σε όλες τις πτήσεις από/προς Γενεύη, με εξαίρεση τη Ζυρίχη και τη Νέα Υόρκη.

Προχθές ανακοινώθηκε ότι από την άνοιξη του 2021 το buy on board θα επεκταθεί σε όλες τις πτήσεις μικρών/μεσαίων αποστάσεων. Παρά ταύτα, σε ένδειξη ελβετικής φιλοξενίας, η εταιρεία θα προσφέρει ένα μπουκαλάκι νερό σε όλους τους επιβάτες.
 
Το μέτρο θα επεκταθεί σε όλες τις εταιρείες του Lufthansa group.

Και άργησε να γίνει γενικά.

Είναι πολύ καλύτερο να έχει ο επιβάτης τη δυνατότητα να αγοράσει καλής ποιότητας τρόφιμα/ποτά σε μεγαλη ποικιλια κατα βούληση παρά αυτό το αλόγιστο waste που γινόταν με τα δωρεάν σνακ που αναγκαστικά ήταν πολύ generic και χαμηλης ποιότητας.

Το buy on board ειναι το new norm, περιβαλλοντικά φιλικο, οικονομικο και με μικρότερο wastage. Οποτε καλό θα ηταν να σταματησει να ειναι συνδεδεμένο με το low cost model.

βλ. ελληνικη νοοτροπία τύπου "Άσε φιλαράκι 130 ευρώ εισιτήριο και μας ξεπετάξανε με μια πορτοκαλάδα"
 
Η γκάμα προϊόντων ‘SWISS Saveurs’ του buy-on-board της οικονομικής θέσης ευρωπαϊκών πτήσεων έχει πλέον ανακοινωθεί, με βασικό προμηθευτή την Confiserie Sprüngli. Επίσης, δημιουργήθηκε το αποκλειστικό brand εμφιαλωμένου νερού ‘SWISS Altitude 1150’ που θα είναι δωρεάν. Τέλος, θα συνεχίσουν να προσφέρονται οι γνωστές σοκολάτες.
 
Έχω ένα εισιτήριο (αγορά με μιλιά της Aegean) business ZRH-DXB. Η πτήση θα γινόταν με 777, είχα επιλέξει θέση. Πριν 10 μέρες μου έστειλε mail ότι για επιχειρησιακούς λόγους άλλαξαν αεροπλάνο , 330 τώρα, και άλλαξε και η θέση μου, 8Α, throne seat.
Μπήκα πριν να ξανάδω την κράτηση, και βλέπω ότι δεν υπάρχει επιλεγμένη θέση στην κράτηση.
Θα μου πείτε, επέλεξε μια. Υπάρχει τρόπος να ξαναζητησω την 8Α; (Η οποία φαίνεται κρατημένη;)
 
Top