Κατοικίδια εν πτήση

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Αν είναι έτσι τα πράγματα, θα πάμε για Air One.
Θα ρωτήσω βέβαια και την Α3, μπας και κάνουν καμιά εορταστική έκπτωση στα κιλά.
Ευχαριστώ και πάλι.
 
B737Mech":3mgu6vmj said:
...Θα ρωτήσω βέβαια και την Α3, μπας και κάνουν καμιά εορταστική έκπτωση στα κιλά...
Για καλό και για κακό, ρώτα και πόσο είναι ο δημοσιευμένος ναύλος ΙΑΤΑ για να υπολογίσεις και το 1,5% για κάθε κιλό του ζώου.
Έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ ακριβός.
Ίσως κάποιος πράχτορας θα μπορούσε να μας διαφωτίσει... (aakunz ακούς;)
 
Από το https://www.airliners.gr/community/viewtopic.php?f=32&t=7743&p=133966
aakunz":3fk51qw4 said:
Ο δημοσιευμένος ΙΑΤΑ ναύλος για το δρομολόγιο είναι EUR1848.00. Η επιβάρυνση ανά κιλό προκύπτει αν πολλαπλασιάσεις το ανωτέρω ποσό με το 1,5%. Κάνε τις πράξεις και θα δεις τη χρέωση.

Καλύτερα να πάρεις άλλο ένα εισιτήριο και να σε συνοδεύσει κάποιος φίλος.

Εννοείς τον παραπάνω ναύλο Φώτη;

Edit: Δηλαδή για το χειραποσκευόγατο θα πληρώσω 235 έουρος :?: :?: :?: :wall: :wall: :wall: :rant:
 
Δεν ξέρω πόσο είναι ο δημοσευμένος ναύλος ΙΑΤΑ για Ιταλία. Ένα τηλεφώνημα στην εταιρεία θα σε διαφώτιζε, αν και νομίζω ότι το χιούμορ που είχα κάνει νωρίτερα μάλλον θα πρέπει να αρχίσεις να το σκέφτεσαι σοβαρότερα και να κλείσεις θέση μόνο για τη γάτα:
Στείλε τη γυναίκα στο cargo. Θα φανεί σαν ατύχημα και θα πάρεις και αποζημίωση.
 
Α: να του κόψεις τα περα δώθε σε Καλύβια και λοιπές μασώ-συνικοίες..
Β: STBY δεν μπορείς να του βγάλεις ???
 
Pet policy / Κατοικίδια στις πτήσεις

Ειμαι νεο μελος στην ομαδα και ηθελα να μαθω αν υπαρχει παρομοιο περιστατικο με το δικο μου.Αρχες Φεβρουαριου εκανα διαδικτυακα κρατηση απο το site airtickets.gr για να ταξιδεψω τον ερχομενο Ιουνιο με τα 3 μου παιδια απο Αθηνα Τοροντο.Εφοσον ελεγξα με την κορη μου(18 χρονων) τα διαθεσιμα δρομολογια και τις αεροπ.εταιριες,πριν κανω κρατηση μπηκα στο site της καθε εταιριας να ελεγξω την πολιτικη που εχουν για μεταφορα ζωων.Η Aegean θα μα ς μετεφερε ως Αμστερνταμ και δεχοτανε ζωα και η JetAirways μετα ως Τοροντο οπου ανεφερε οτι μεταφερει ζωα στον χωρο αποσκευων και επρεπε απλα να γινει εγκαιρως κρατηση λογω περιορισμενου χωρου.Στην συνεχεια εκανα την κρατηση μου για 4 εισιτηρια ,πληρωσα με την πιστωτικη μου καρτα 1300+ ...ευρω και πηρα τηλεφωνο στην airtickets για να κανω κρατηση για τα ζωακια μου,1 γατουλα κι ενα σκυλακι μαλτεζ.Με ενημερωνει λοιπον η τηλεφωνητρια οτι η Αegean τα μεταφερει οχι ομως η αεροπορικη ανταποκρισης!!!!Μετα απο 1 διμηνο σχεδον και απο αλεπαλληλα mail προς την JetAirways,τηλεφωνηματα επισης στο τηλ κεντρο της αεροπορικης στον Καναδα απο συγγενεις μου εκει.μου απαντησαν καθετα οτι με νεα οδηγια πλεον δεν μεταφερουν γατες και σκυλους(μια οδηγια η οποια βολικα προστεθηκε μετα ως υποσημειωση στο site).Ζηταω λοιπον απο την airtickets την επιστροφη του ενος εισιτηριου ,της κορης μου,ωστε να ταξιδεψει με αλλη εταιρεια με ταζωα και μου λενε θα το εξετασουμε και θα σας ενημερωσουμε.Σημερα ελαβα mail οτι σε περιπτωση ακυρωσης του εισιτηριου μπορουν να μου επιστρεψουν μονο το ποσον των 22 ευρω!!!!!Πως μπορει κανεις να προστατευθει απο τετοια αλητεια??Σας εχει τυχει??
 
Re: pet policy

Είναι πολλά που χρήζουν διευκρίνησης. Κατ' αρχήν τι ναύλος ήταν της Aegean και τι αυτός της Jet Airways για να δεις το θέμα της ακύρωσης. Επίσης όταν λες ότι δεν μεταφέρουν κατοικίδια, εννοείς ούτε καν στον χώρο αποσκευών σε ειδικό κλουβί;

Τέλος (προσωπική γνώμη) αποφεύγουμε να κλείνουμε εισιτήρια μέσω τρίτων (airtickets κλπ) γιατί σε περίπτωση στραβής (καλή ώρα) δύσκολα θα βρεις το δίκιο σου, ακόμα και αν έχεις δίκιο. Κλείνουμε εισιτήρια από τα sites των αεροπορικών εταιριών (αφού πρώτα αν θες κάνεις ένα search στο airtickets για να δεις πτήσεις ώρες κλπ). Και μικρή έκπτωση να υπάρχει μέσω του airtickets δεν αξίζει τον κόπο να ρισκάρεις γιατί πλέον η αεροπορική εταιρία δεν εμπλέκεται στην ακύρωση λόγω του ότι δεν τα έκλεισες απευθείας από αυτήν. Εκτός βέβαια αν η τιμή του κάθε airtickets είναι κατά πολύ μικρότερη από αυτή της αεροπορικής εταιρίας οπότε εκεί... σε τρώει το χέρι σου.

Κάποιος πιο ειδικός εδώ μπορεί να σε κατατοπίσει πιο συγκεκριμένα...
 
Το site της Jet Airways στην ενότητα Policies αναφέρει

Live Animals

Carriage of live animals in our Boeing 737 / B777 and Airbus 330 aircraft is permitted only in the aircraft cargo hold provided the animal travels in an escape-proof, leak-proof container of adequate size, with ample ventilation. The container must be strong and not made of chewable material. The height of the box must be equal to the height of the animal in standing position and twice in width of the animal across.

Jet Airways policy does not permit the carriage of live animals in the cabin. Service or assistance animals cannot be transported in the passenger cabin. They may be carried in the cargo holds of the B737 aircraft. They will be transported free of charge if accompanying a user with a disability. Carriage of Live Animals on our ATR services is not permitted, whether in the cabin or in the holds.

Pets such household birds can be carried as accompanied registered baggage, other animals must be booked as freight.

Excess baggage is charged for the live animal including the weight of the container, irrespective of the Free Baggage allowance of the passenger if the animal is carried as accompanied registered baggage. If the animal is booked as cargo, the cargo rates will apply.

σε άλλο σημείο:

Jet Airways policy with respect to carriage of animals

We accept birds and rabbits on flights within India (except ATR-operated flights).

Book your pet at least 24 hours in advance as accompanied baggage for domestic flights.

Live animals will be carried in the cargo hold only and cannot be carried in the cabin.

Jet Airways will accept a maximum of 3 pet containers on B737 aircraft and a maximum of 5 pet containers on A330 / B777 aircraft, subject to space availability.

One guest can carry maximum of three pet containers on Domestic flights in the aircraft hold subject to space availability.

Jet Airways is not liable in case of injury or death of the animal.

Live animals along with their respective container weighing up to 32 kgs, will be accepted as checked-in baggage. If the weight exceeds 32 kgs, the same will be accepted for carriage as cargo.

αν κάποιος διαβάσει απλά το πρώτο κομμάτι αποκτά λάθος εντύπωση, πόσο μάλλον αφού υπάρχει και αυτό:

"With immediate effect, carriage of AVI (Dogs and Cats) on board all Jet Airways flights as 'Accompanied (part of checked baggage)' or 'Unaccompanied' (shipped via Cargo) will not be permitted until further notice".
 
Το συγκεκριμενο σημειο-υποσημειωση,προστεθηκε αργοτερα,δεν υπηρχε οταν εψαξα πρωτη φορα και δεν αναφερει ημερομηνια εφαρμογης της οδηγιας.Επιπλεον οταν εκανα την κρατηση επικοινωνησα πρωτα με την aegean που ειναι το πρωτο σκελος του ταξιδιου κι εκανα κρατηση θεσεων για τα ζωα.Εστειλα αμεσως mail στην Jetairways οπου τους ανεφερα την ημερομηνια που ταξιδευω και ρωτουσα τι χρειαζεται να κανω για να γινει εγκαιρως η κρατηση στον χωρο αποσκευων του αεροπλανου.Εφοσον μετα απο μια ημερα δεν ειχα απαντηση,παρα μονο ενα αυτοματοποιημενο μηνυμα οτι συντομα θα επικοινωνησει μαζι μου το αρμοδιο τμημα, εβαλα τους συγγενεις μου απο Καναδα να επικοινωνησουν με το call centre και να μιλησουν δινοντας τα στοιχεια ακριβως της πτησης.Τοτε τους ειπαν οτι ειναι νεα οδηγια να μην δεχονται ζωα στις πτησεις.Οταν επικοινωνησα με την airtickets για να εξηγησω το προβλημα η υπαλληλος ανελαβε να επικοινωνησει κι αυτη με την αεροπορικη γιατι ουτε αυτη εβρισκε πουθενα τετοια οδηγια και ηθελε πρωτα να το διευκρινησει.Με παιρνει μετα απο λιγο τηλεφωνο και μου λεει οτι επικοινωνησε μαζι τους και θα το εξετασουνε το θεμα και να μην ανησυχω γιατι τους ακουσε θετικους!!!Χθες μετα απο 2 ακομη αναπαντητα mail στην Jetairways και αφου εχω ξαναμιλησει με την ιδια υπαλληλο απο την airtickets ,με παιρνει τηλεφωνο μια αλλη κυρια να μου πει πρωτα οτι καταγραφει την κληση μας και μετα οτι η απαντηση της εταιρειας ειναι αρνητικη.Μετα απο λιγες ωρες μου στελνει και mail οτι μου επιστρεφονται 22 σχεδον ευρω απο το 1 εισιτηριο ,αυτο της κορης μου...Τα συμπερασματα δικα σας!
 
Πάντως καθώς οι όροι του ταξιδιού σου (ή της μεταφοράς των κατοικιδίων) άλλαξαν μετά την έκδοση του εισιτηρίου, θεωρητικά πρέπει να σου επιστρέψουν όλο το ποσό.

Στην επόμενη επικοινωνία μαζί τους καλό θα ήταν να αναφέρεις ότι θα κινηθείς νομικά και ίσως τους κινητοποιήσει. Αν δεν, ίσως θα πρέπει να κινηθείς νομικά.
 
Top