Olympus Airways

Παιδιά, στην προκειμένη περίπτωση, το F σημαίνει Family.. το χρησιμοποιεί η ίδια η Airbus για να χαρακτηρίσει την ''οικογένεια'' Α320 (318-319-320-321)..
 
Πολύ φτήνια, έναν Δία και ένα Olympus και φτιάξαμε αεροπορική να μεταφέρουμε τουρίστες.
Είμαστε στα 1970..... Τουρίστες στις Κυκλάδες..... Ωπα.. :banana:
Δεν είχαν λεφτά να μπογιατίσουν ένα α/φ…..

http://www.airliners.net/photo/Monarch- ... M1Lg%3D%3D
 
Bladerunner":38bg16s5 said:
Παιδιά, στην προκειμένη περίπτωση, το F σημαίνει Family.. το χρησιμοποιεί η ίδια η Airbus για να χαρακτηρίσει την ''οικογένεια'' Α320 (318-319-320-321)..
Δεν έχω δει πουθενά το designation Α320F για σύντμηση του "Family". To F στα αεροσκάφη σημαίνει πάντα Freighter. Αν το έχεις δει κάπου, να μας το παραθέσεις μήπως μας έχει διαφύγει.

AirNamibia":38bg16s5 said:
Πολύ φτήνια, έναν Δία και ένα Olympus και φτιάξαμε αεροπορική να μεταφέρουμε τουρίστες.
Είμαστε στα 1970..... Τουρίστες στις Κυκλάδες..... Ωπα.. :banana:
Δεν είχαν λεφτά να μπογιατίσουν ένα α/φ…..
Μάλλον ξεχνάς ότι μιλάμε για την Olympus που ως τώρα τα αεροσκάφη ήταν κατάλευκα και το πολύ πολύ να έβαζαν και μικρούς τίτλους. Μια χαρά είναι το hybrid και πιασάρικο (κατ εμέ)! Μεγάλοι τίτλοι, τα βασικά χρώματα Monarch που ούτως ή άλλως ήταν όμορφα, τον Δία που έχει άμεση σχέση με τον Όλυμπο. Για τέτοιου είδους τσάρτερ/ACMI εταιρία είναι αρκετά ελκυστικό. Έχουμε δει επανειλημμένα ουκ ολίγες παρόμοιες εταιρίες παγκοσμίως με κουραμπιέδες ή το ελάχιστο βάψιμο.
 
Today prepared stiker tail for SX-ABQ and change seats.
 
Yeah, it's gonna be 3 Airbus 321 for Olympus Airways SX-ABY(ex. Monarch G-MARA), SX-ACP(ex. Monarch G-OJEG) and SX-ABQ. Tomorrow im try to put one image with SX-ABQ.
 
Σε ολα τα εγγραφα στην Αιγαιου που αφορουσαν τον στολο αναφεροταν σαν 320F, στο authorization μου επισης, οτι απαντηση ειχαμε απο τo Engineering της Airbus στα mails το ελεγαν ετσι.. δεν εχω προσβαση σε αυτα γιατι δεν δουλευω για την Αιγαιου πλεον, ειμαι TXL..
Τωρα αν καναν λαθος τι να σου πω, δεν ειναι οτι θα χασουμε και τον υπνο μας! :cool: :mrgreen:
 
Απορώ γιατί κάποιοι κολάνε σε κάποια απλά πράγματα και δημιουργούν θέματα εκεί που δεν υπάρχουν.
"The A320 is one aircraft in four sizes (A318, A319, A320 and A321), representing the most successful and versatile jetliner family ever".
Family είναι όλη η οικογένεια που συμπεριλαμβάνει και τους 4 τύπους καθώς και τα μοντέλα αυτών (ceo/neo). Κάποιες ΥΠΑ καταχωρούν στα πτυχία των χειριστών το family. Το Freighter δεν είναι type rating. Όταν όμως μιλάμε για έναν τύπο Α318 ή Α320 δεν βάζουμε ποτέ το F πίσω διότι έτσι σημαίνει Freighter, αν όμως θέλουμε να πούμε κάτι για το σύνολο τότε το αποκαλούμε family.
 
Top