Σχολη Ικαρων(Ερωτησεις)

Εδώ όλες οι συζητήσεις σχετικά με τις σχολές
Panospanos
Tourist
Tourist

Πιλότος πολεμικής αεροπορίας

Δημοσίευσηαπό Panospanos » 27 Ιαν 2018, 13:08

Γειά σας!Είμαι 16 ετών και θέλω να γίνω πιλότος πολεμικής αεροπορίας.Τι προσόντα πρέπει να έχω;Πόσο βαθμό πρέπει να βγάλω στις πανελλήνιες;Έχω ακούσει ότι το ύψος παίζει ρόλο ισχύει;(γιατί είμαι 16 ετών και ο χώρος ύψος 1 88)
Τελευταία επεξεργασία από GP707 σε 27 Ιαν 2018, 13:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δες το παρόν θέμα όπου μεταφέρθηκε το μήνυμά σου
0 x

Άβαταρ μέλους
pilotstefanos
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ΑΕΕ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 4

Re: Σχολη Ικαρων(Ερωτησεις)

Δημοσίευσηαπό pilotstefanos » 27 Ιαν 2018, 22:49

Καλησπέρα φίλε Πάνο,
Αρχικά για να μπεις στην Ικάρων θα πρέπει να γράψεις αρκετά καλά στις πανελλήνιες ( 17.127 μόρια ήταν η βάση φέτος εκτός αν ανήκεις στις <<ειδικές κατηγορίες>> οπότε είναι χαμηλότερη) οπότε πρέπει να διαβάσεις αρκετά. Μετά θα πρέπει να περάσεις από κάποια τεστ για την υγεία σου και λοιπά τα οποία δεν μπορώ να σου παρουσιάσω όλα πρέπει να τα αναζητήσεις στο internet μόνος σου. Το ύψος ισχύει νομίζω μόνο για τα μαχητικά και το όριο είναι 1,90 σύμφωνα με τον κανονισμό. Τώρα αν είσαι 1,92 π.χ δεν ξέρω εκεί πως λειτουργούν, αν σε κόβουν ή σε γράφουν 1,90( όποιος ξέρει ας το γράψει).
Πάντως αν έχεις κάποιες άλλες απορίες μπορείς να κάνεις και μια αναζήτηση στο Θέμα αυτό για την σχολή ικάρων και να διαβάσεις απαντήσεις που έχουνε δώσει παλαιότερα πιο έμπειρα μέλη του φόρουμ που η εργασία τους είναι και του χώρου.
Αυτά από μένα, καληνύχτα
0 x

Delgrosso
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό Delgrosso » 06 Μαρ 2018, 20:31

Ρε παιδια, εχω μια απορια. Απο τεχνολογικη κατευθυνση μπορω να ενταχθω στους ιπταμενους ;
0 x

mgk
Tourist
Tourist

Απορία για την Σ.Ι

Δημοσίευσηαπό mgk » 01 Μάιος 2018, 03:32

Καλησπέρα! Το '19 θα ξαναδωσω πανελλήνιες καθώς η σχολή που πέρασα δεν μου ταιριάζει. Έχω λατρεία με την πολεμική αεροπορία κ θα ήθελα να περάσω Ικάρων στο τμήμα ιπταμένων. Δεν ξέρω πως θα σας ακουστεί η ερώτηση μου ή αν είναι γελοία. Υπάρχει κάποιος περιορισμός σε τατουάζ; έχω ήδη ένα κ δεν θέλω να γίνει καμία στραβή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
0 x

Anastasis000
Tourist
Tourist
x 1

Δημοσίευσηαπό Anastasis000 » 13 Ιούλ 2018, 21:44

Παιδες καλησπερα. ΕΙμαι απο Κυπρο κ εξασφαλισα θεση στην σχολη ικαρων ιπταμενων.. Θελω απο καποιο που τελειωσε την σχολη ή ακομα φοιτα σε αυτη για να τον ρωτησω 1 - 2 πραγματα πολυ γενικα για την σχολη.. Τι πρεπει να εχω μαζι μ(αν χρειαζετε λαπτοπ) κτλπ
1 x

FullFaced
Tourist
Tourist
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): Αeg

Δημοσίευσηαπό FullFaced » 29 Αύγ 2018, 15:20

Αναστάση κατ'αρχάς συγχαρητηρια.Παρόλο που ημουν πρωην Ικαρος μπορω να σου δωσω καποιες συμβουλες.Οταν θα μπεις προετοιμασου για ενα ΣΟΚ .το Σοκ της βασικης εκπαιδευσης δηλαδη.Οταν το περασεις αυτο και μοιραστεις σε τμηματα ιπταμενων τα λεγομενα "κυματα" να ξεκουραζεσαι το βραδυ επαρκως και να ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ.Μελετη,παρατηρητικοτητα,συνεπεια.Αυτα χρειαζεται η Ικαρων και ισχυρη θεληση για να γινεις πιλοτος.
0 x

Pavlos-21-
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
x 3

Δημοσίευσηαπό Pavlos-21- » 13 Μάιος 2019, 20:29

Χαίρεται!! Έχοντας περάσει σε καλό πανεπιστήμιο της Αθήνας εδώ και μερικά χρόνια, αποφάσισα να κάνω κάτι για τις τύψεις που νιώθω σχετικά με το ότι ποτέ όσο πήγαινα σχολείο δεν διάβασα όσο έπρεπε για να μπω στη Σχολή Ικάρων, το όνειρο μου από παιδί, και αντ' αυτού βασίστηκα στην εξυπνάδα μου για να περάσω σε κάτι πιο μέτριο. Καλό αλλά όχι τέλειο...

Θα ξαναδώσω λοιπόν άλλη μία φορά πανελλήνιες! Η ερώτηση μου είναι η εξής: Εφόσον κάνω την υπέρβαση και καταφέρνω να μπω στη Σχολή Ικάρων (ελάχιστες οι πιθανότητες, το γνωρίζω αυτό, αλλά λέμε τώρα), υπάρχει περίπτωση να μην με δεχτούν ως ιπτάμενο και να πάω στα ραντάρ ΜΟΝΟ λόγω της ηλικίας μου, ενώ σύμφωνα με όλες τις άλλες μεταβλητές θα με δέχονταν ως ιπτάμενο; Έχετε υπόψιν πως θα είμαι στο όριο αλλά εντός αυτού, 21 χρονών δηλαδή εκείνη τη περίοδο.

Ευχαριστώ πολύ!!
0 x

Άβαταρ μέλους
pilotstefanos
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ΑΕΕ
x 4

Δημοσίευσηαπό pilotstefanos » 13 Μάιος 2019, 21:35

Απ΄όσο γνωρίζω η ηλικία δεν παίζει κανέναν ρόλο. Εφόσον είσαι μέσα στα όρια που βάζουν δεν υπάρχει θέμα. Θα κάνεις κανονικά την εκπαίδευση μαζί με τους άλλους και μετά θα μπεις στην ΠΑ σύμφωνα με τη προβλεπόμενη διαδικασία( δε ξέρω πως διορίζουν ιπτάμενους στις μοίρες)
0 x

GeoCommand
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό GeoCommand » 13 Οκτ 2019, 22:38

Καλησπέρα ,
Δίνω φέτος πανελλήνιες και έχω αποφασίσει για σχολή Ικάρων
Βέβαια έχω αλλεργικό άσθμα και γενικότερα αλλεργιά(σκόνες, γύρη κλπ) με τα κυριότερα συμπτώματα την άνοιξη
Ποιος μπορεί να μου πει ;
Ποιος ξέρει;
κόβουν στις ΠΚΕ για αυτό;
Ξέρω ότι η προκήρυξη περιλαμβάνει το άσθμα στις αιτίες αποκλεισμού ωστόσο η αλλεργία είναι κάτι που το έχουν παρά πολλοί (έτσι πιστεύω)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
0 x

Επιστροφή σε “Σχολές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες