LGIO/IOA Ioannina traffic

Εδώ όλες οι συζητήσεις σχετικά με τo Planespotting-Monitoring
Άβαταρ μέλους
aris320
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGIO

Re: LGIO/IOA Ioannina traffic

Δημοσίευσηαπό aris320 » 10 Ιουν 2017, 17:57

Να το και το βίντεο με την πρώτη πτήση της Danish Air Transport στο αεροδρόμιο Ιωαννίνων που το ανέβασα πριν λίγες μέρες:

https://www.youtube.com/watch?v=iBi2BspCL3Y
1 x

Άβαταρ μέλους
flying Doc
Concorde-Class
Concorde-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EBBR

Δημοσίευσηαπό flying Doc » 13 Ιουν 2017, 10:09

Aρούλη, λες εκεί στο Jetphotos.net να θέλουν να δουν το κόσμημα της Παμβώτιδας?

Και το στέλνεις που το στέλνεις, δε λυπάσαι τους screeners που θα πανε για κολλύριο μετά. Είπαμε, να γίνετε διασημοι, αλλά όχι σε βάρος της υγείας άλλων.
0 x

Άβαταρ μέλους
aris320
First-Class
First-Class

Δημοσίευσηαπό aris320 » 16 Φεβ 2018, 09:35

Καλημέρα σας,

Πριν από λίγα λεπτά απογειώθηκε η πρώτη τακτική διεθνής πτήση από την Λάρνακα.
Απογειώθηκε χωρίς καθυστέρηση στις 09:12 (09:00 ήταν το προγραμματισμένο) και αναμένεται στα Γιάννενα λίγο πριν ή και μετά τις 11:00 η ώρα (11:30 είναι το προγραμματισμένο).
Το αεροπλάνο είναι το Fokker 100 (5B-DDE/ 25.2 χρόνων).

Ο καιρός είναι πολύ καλός, ήλιος με λίγα σύννεφα, ασθενής άνεμος στην περιοχή του αεροδρομίου,και φοβερή ορατότητα, οπότε και αναμένουμε μια καταπληκτική προσγείωση από τον 32.

ΥΓ.
Αρχικά ήταν προγραμματισμένο να έρθει το Fokker 70, αλλά εδώ και κάποιες βδομάδες άλλαξε ο τύπος σε Fokker 100 λόγω του ότι στην εκδήλωση υποδοχής θα παρευρεθούν, τουριστικοί πράκτορες από την Κύπρο και το Ισραήλ, πολιτικοί της Κύπρου, στελέχη της αεροπορικής εταιρείας αλλά και απλοί επιβάτες όπως είναι φυσικό.

Με εκτίμηση.
0 x

Άβαταρ μέλους
aris320
First-Class
First-Class

Δημοσίευσηαπό aris320 » 16 Φεβ 2018, 22:52

Το πρώτο πάτημα του αεροπλάνου από την Λάρνακα έγινε στις 11:05 περίπου όπως άλλωστε και είχα γράψει προσεγγιστικά το πρωί εδώ στο φόρουμ.

Περνώντας κάτω από την αψίδα νερού που σχημάτισαν τα πυροσβεστικά, με φόντο το "αλπικό" Μιτσικέλι.
:arrow: https://www.airliners.gr/gallery/displa ... ?pid=25125

Από την μια πλευρά αποβιβάζονται οι επιβάτες και από την άλλη όπως φαίνεται γεμίζει με καύσιμα.
:arrow: https://www.airliners.gr/gallery/displa ... &pid=25124

Τροχοδρόμηση, πέρασμα από την αψίδα νερού, παρκάρισμα, αποβίβαση και το βυτιοφόρο που δεν γινόταν να μην απαθανατίστει καθώς είναι η πρώτη φορά που θα ανεφοδιαστεί αεροσκάφος στο αεροδρόμιο των Ιωαννίνων έπειτα από πολλά χρόνια.
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=2ooBIAEuh-g&t=5s

Ελπίζω να σας αρέσουν αυτά που ανέβασα διότι έκανα ότι μπορούσα για έχω ένα καλό αποτέλεσμα για να σας το δείξω καθώς ήταν μια ιστορική στιγμή που έπρεπε να απαθανατιστεί.
Αυτήν την φορά όμως έγινε και ανεφοδιασμός καυσίμων από την BP, την οποία και ευχαριστούμε πολύ.
Επίσης πρέπει να ήρθαν και η δεξαμενές της ΕΚΟ γιατί κάτι πήρε το μάτι μου που ήταν πολύ ογκώδες και έγραφε ΕΚΟ δίπλα ακριβώς από το πάρκο καυσίμων της BP.

Τέλος θα παραθέσω την άποψη μου γύρω από το Fokker 100 που το είδα για πρώτη φορά στην ζωή μου. Είναι ένα μοναδικό αεροπλάνο, με καταπληκτικό ήχο στους κινητήρες, βγάζουν ένα πολύ τέλειο μεταλλικό ήχο η Rolls&Royce και έναν ήχο σαν να σφυρίζει στη απογείωση, επίσης καταπληκτικός είναι και ο ήχος όταν είναι στο Idle (ρελαντί) που εκεί ακούς όλο το σφύριγμα του Fokker στο μεγαλείο του και τέλος το κορυφαίο είναι τα φώτα του που τα έχει στις άκρες των φτερών πραγματικά κάτι το εντυπωσιακό. Χαίρομαι πολύ που το είδα και που θα το βλέπω συνέχεια από εδώ και στο εξής.

ΥΓ. Θα με συγχωρέστε καθώς αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με την φωτογραφική του κινητού και δεν μπόρεσα να τραβήξω το πρώτο πάτημα.
Θα σας το χρωστάω για την επόμενη φορά.

Με εκτίμηση.
1 x

Άβαταρ μέλους
giorgosk
First-Class
First-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGLR

Δημοσίευσηαπό giorgosk » 20 Φεβ 2018, 21:40

0 x

Άβαταρ μέλους
aris320
First-Class
First-Class

Δημοσίευσηαπό aris320 » 05 Μαρ 2018, 21:24

Σήμερα είχαμε στα Γιάννενα για πρώτη φορά το Fokker 70 το οποίο ήρθε με την προγραμματισμένη πτήση της Tus Airways, CYF190/191.

Ήταν το 5B-DDA το οποίο και απαθανατίστηκε με φόντο το χιονισμένο Μιτσικέλι.

:arrow: https://www.airliners.gr/gallery/displa ... ?pid=25127

Εγώ πάντως δεν θυμάμαι άλλη φορά να το έχουμε δει σαν τύπο το Fokker 70 στα Ιωάννινα, πάρα μόνο το Fokker 100, αν θυμάστε κάτι άλλο εσείς δημοσιεύστε το.
Μοναδικός ήχος (βαρύς μεταλλικός ήχος και σφύριγμα πριν περάσει από μπροστά μου και στην απογείωση εντάξει μπορώ να πω ότι δεν με εξέπληξε γιατί έκανε ένα πολύ απαλό μεταλλικό ήχο λες και φεύγει κανένα Cessna Citation, πάρα μόνο όταν απομακρυνόταν στην απογείωση από τα αυτιά μου έκανα ένα έτσι βαρύ υποκουφο ήχο), όλα αυτά όπως τα αντιλήφθηκα εγώ από την μεριά και συγγνώμη για την μεγάλη παραστατικότητα.

Με εκτίμηση.
3 x

Άβαταρ μέλους
aris320
First-Class
First-Class

Δημοσίευσηαπό aris320 » 17 Μαρ 2018, 10:18

Μόλις τώρα στις 10:15, είχαμε μια απρόσμενη επίσκεψη έκπληξη,αφού προσγειώθηκε στο αεροδρόμιο Ιωαννίνων μετά από πολλά χρόνια ένα Sikorsky S-64 Skycrane (το γνωστό σε όλους Ericson), δεν το πρόλαβα όμως να το πάρω φωτογραφία και μου έκανε εντύπωση ότι μπροστά στην μούρη ειχε ένα μεγάλο μακρόστενο πράγμα σαν βέλος, αλλά δεν το είδα καλά.

Απορώ τι δουλειά έχει ήρθε για ανεφοδιασμό ή ήρθε για αντιπυρικη περίοδο που δεν ξεκινάει τώρα αλλά τον Μαίο.
0 x

Άβαταρ μέλους
aris320
First-Class
First-Class

Δημοσίευσηαπό aris320 » 27 Απρ 2018, 22:54

Πολλή κίνηση σήμερα στον Βασιλέα Πύρρο έπειτα από πολλά χρόνια.

Εκτός τις τακτικές πτήσεις από Αθήνα και Λάρνακα που πραγματοποιήθηκαν σήμερα Παρασκευή 27 Απριλίου.

Έχουμε τα τσάρτερ που πραγματοποιούνται από τις 23 του μήνα από, προς Φρανκφούρτη, κάτι το οποίο συνεχίστηκε σήμερα 27 Απριλίου και θα ολοκληρωθούν την ερχόμενη Δευτέρα στις 30 Απριλίου. Ο αερομεταφορέας που τα εκτελεί είναι η Aegean Airlines. Τα αεροπλάνα που εκτελούν τις πτήσεις είναι τα Airbus 320.
Σήμερα πάντως το αεροπλάνο προσγειώθηκε ξημερώματα στις 05:30 από Ηράκλειο για να αναχωρήσει για Φρανκφούρτη στις 06:18 για να αφιχθεί στις 07:36 στην Φρανκφούρτη.
Τα αεροπλάνα που χρησιμοποιήθηκαν ήταν στις 23 Απριλίου το (SX-DVX) και σήμερα 27 Απριλίου το (SX-DVM), για να δούμε τι θα φέρει και την Δευτέρα αλλά λίγο πολύ τα έχουμε δεί πάμπολλες φορές οπότε δεν είναι και τόσο αξιοσημείωτο.

Γενικώς δεν συνηθίζονται "γαλαταδικες πτήσεις" στα Ιωάννινα για αυτό μου έκανε εντύπωση η σημερινή. Πριν πολλά χρόνια είχανε ξαναγίνει πτήσεις ξημερώματα καθώς τα είχα δει γραμμένα στην ηλεκτρονική σελίδα Σύλλογος Φίλων Αεροπορίας "Απογείωση".

Όμως σήμερα είχαμε μια απρόσμενη επίσκεψη.

Μας επισκέφτηκε η Sprint Air, που εκτέλεσε πτήση τσάρτερ από το Split της Κροατίας.
Το αεροπλάνο που εκτέλεσε την πτήση με κωδικό πτήσης (SNR233/P8233) ήταν το Saab 340A (SP-KPG) ηλικίας 29.0 χρόνων, πρώτη πτήση 19 Μαίου 1989.
Τέλος το αεροπλάνο θα διανυκτερεύσει στο αεροδρόμιο ως την αναχώρηση του και για αυτό το λόγο μου δόθηκε η ευκαιρία να πάω να το απαθανάτισω.

:arrow: https://www.airliners.gr/gallery/displa ... ?pid=25182

ΥΓ.Νομίζω πως είναι η πρώτη φορά που έρχεται Saab 340 στα Ιωάννινα, εκτός και αν κάνω λάθος οπότε ας με διορθώσετε.
2 x

Άβαταρ μέλους
aris320
First-Class
First-Class

Δημοσίευσηαπό aris320 » 14 Μάιος 2018, 09:48

Αναχώρησε η πρώτη τσάρτερ πτήση από το αεροδρόμιο της Στοκχόλμης στις 07:22 και αναμένεται να προσγειωθεί στα Ιωάννινα στις 11:15 περίπου, με Callsing ( LLC66U) και αριθμό πτήσης S51011.

Το αεροπλάνο είναι το LY-SPF A320-214 με κινητήρες CFMI CFM56-5B4/P και ηλικία 19.3 χρόνων με πρώτη πτήση στις 4 Φεβρουαρίου 1999.
Νομίζω πως πρώτη φορά έρχεται 320 με τέτοιους κινητήρες. Έχει έρθει το 319 της Ολυμπιακής και ένα 318 με τέτοιους κινητήρες αλλά για το συγκεκριμένο τύπο το 320 πρώτη φορά νομίζω.

Καλή αρχή στις νέες πτήσεις.

Με εκτίμηση.
2 x

Άβαταρ μέλους
aris320
First-Class
First-Class

Δημοσίευσηαπό aris320 » 14 Μάιος 2018, 23:35

Ο Μικρός Πλανήτης που αναχώρησε από την Στοκχόλμη στις 07:22 όπως γράφτηκε πρίν προσγειώθηκε στα Ιωάννινα για πρώτη φορά στις 11:21 όπως και αναμενόταν.
Η πρώτη τσάρτερ πτήση από Στοκχόλμη διήρκησε 3 ώρες ακριβώς.
Σε αυτήν την πρώτη τσάρτερ πτήση από την Στοκχόλμη επέβαιναν 152 άτομα.

Η πτήση έτυχε θερμής υποδοχής όχι βέβαια όπως πέρυσι με τις σκηνές του Catering, αλλά ελαφρώς πιο πολιτισμένα καθώς το υποδέχτηκαν δύο πυροσβεστικά με την κλασσική υδάτινη αψίδα. Αλλά επειδή εγώ δεν ήμουν το πρωί λόγω δουλειάς, σας παραθέτω αυτό:

:arrow: https://epirusgate.blogspot.gr/2018/05/ ... .html#more

Εγώ βέβαια όπως είχα πει θα πήγαινα το απόγευμα και τράβηξα φωτό και βίντεο από την απογείωση.

Εδώ το βλέπουμε λίγο πριν το πάτημα στον 32 ερχόμενο από την Κοπεγχάγη.

:arrow: https://www.airliners.gr/gallery/displa ... ?pid=25205

Σταθμευμένο με θέα τους Λιγκιάδες Ιωαννίνων.

:arrow: https://www.airliners.gr/gallery/displa ... &pid=25206

Και το βίντεο με την εκκίνηση των κινητήρων και την απογείωση:

:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=qyNVCg0zUrQ

Έκανα ότι μπορούσα.

Με εκτίμηση.
2 x

Άβαταρ μέλους
aris320
First-Class
First-Class

Δημοσίευσηαπό aris320 » 12 Ιουν 2018, 09:24

Γλάρος προσέκρουσε στην μύτη του αεροπλάνου της Small Planet, Airbus A320-214 (LY-SPF), καθώς ολοκλήρωνε την προσγείωση στο αεροδρόμιο Ιωαννίνων προερχόμενο από την Κοπεγχάγη εκτελώντας την πτήση LLC1014, με αποτέλεσμα να προκληθεί μεγάλη ζημιά στο αεροδυναμικό κάλυμμα, νομίζω πως έτσι λέγεται.
Φυσικά το αεροπλάνο έμεινε στα Γιάννενα, αναμένοντας μηχανικούς να εκτιμήσουν την ζημιά και να αποφασίσουν για την επισκευή.

Αν είναι εδώ έως το απόγευμα που πιστεύω πως θα είναι γιατί δεν νομίζω σε μια μέρα να αντικαταστήσουν την ζημιά θα πάω για φωτογραφίες.

Με εκτίμηση.
0 x

Άβαταρ μέλους
aris320
First-Class
First-Class

Δημοσίευσηαπό aris320 » 13 Ιουν 2018, 23:11

Μια απρόσμενη μεταμεσονύχτια άφιξη είχαμε χτες ξημερώνοντας Τετάρτη.

Στις 02:40 προσγειώθηκε από τον 32 ο Αντωνάκης, ένα Antonov AN26B (UR-CQE) από το Shannon πραγματοποιώντας στάση μάλλον για ανεφοδιασμό στο Ζάγκρεμπ πρίν έρθει στα Γιάννενα. Η πτήση εκτελέστηκε από την αεροπορική εταιρεία Vulkan Air, με Callsing (ZAK145). Το αεροπλάνο προφανώς εκτέλεσε πτήση τσάρτερ και είναι ακόμα στο αεροδρόμιο.

Έχω τραβήξει φωτογραφίες και θα τις ανεβάσω μαζί με κάτι άλλες που αφορούν στην Business Traffic του αεροδρομίου που φέτος έχει γνωρίσει πρωτόγνωρη αύξηση.

Με εκτίμηση.
1 x

seven4seven
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): KLM
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): VHHH
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό seven4seven » 14 Ιουν 2018, 20:39

Καινούργια μύτη για το γλαροχτυπημένο LY-SPF έφερε. :mrgreen:
2 x

Άβαταρ μέλους
aris320
First-Class
First-Class

Δημοσίευσηαπό aris320 » 14 Ιουν 2018, 21:20

Χαχαχαχα, καλό.

Το Antonov έφερε τουρίστες σε τσάρτερ πτήση και είναι ακόμα εδώ,όπως έγραψα παραπάνω.
Τώρα την μύτη για το LY-SPF ποιος την έφερε μάλλον κανένα φορτηγό.
0 x

skg2012
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BBT
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS

Δημοσίευσηαπό skg2012 » 14 Ιουν 2018, 22:25

Δεν σου ειπε αστειο Αρη.

Με εκτίμηση.
1 x

Επιστροφή σε “Planespotting-Monitoring”