Σχετικα με Medical.

Καμμία παρτίδα με τους ΑΜΕ!
Κάθε χρόνο, δίχρονο ή τρίχρονο, επισκεψούλα, το χαρτάκι μας και δρόμο. Οσο λιγώτερα ξέρουν τόσο καλύτερα!
Επαναλαμβάνω την απορία μου: Γιατί το πιο μυστικιστικό και συνωμοτικό επάγγελμα στην Ελλάδα πρέπει σώνει και καλά να γίνει ανοιχτό και αποκεκαλυμένο?
Θα μας κάνετε να νοσταλγήσουμε κάποιους κυβερνήτες της παλιάς ΟΑ που πέταγαν με το σηματάκι -του υπέρθυρου του μεγάρου Αχαρνών και Σουρμελή- στις γραβάτες...
 
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα

Σχετικά με medical 1 (intial) ενδομυελικός ύλος κνήμης απο οσο γνωρίζω είναι αποδεκτός και κατα JAR FCL-1 και κατά FAA αλλά μπαίνει παράγραφος σε κάποιο waiver?

Παρακαλώ δώστε τα φώτα σας!
 
Οσον αφορα την μειωπεια δεν υπαρχει κανενα προβλημα για κανεναν,μιλησα με εναν γιατρο στο aviation career day και μου ειπε οτι καθε πιλοτος πρεπει να εχει οξυτητα ορασης 6/10 και πανω με διωρθωση (ή γυαλια ή laser) δηλαδη αν καποιος φοραει γυαλια και δεν εχει οξυτητα ορασης τουλαχιστον 6/10 πολυ απλα ο οφθαλμιατρος του ειναι για τα μπαζα...
 
Γνωρίζει κάποιος αν έχουν αυξηθεί οι τιμές ανανέωσης medical class 1 τώρα τελευταία ?

Γιατί πριν 2 μήνες μια ανανέωση μου στοίχησε όσο η αρχική απόκτηση του στο Κ.Α.Ι. :shock:
 
Καλημέρα σας,

Μια ερώτηση παρακαλώ. Τέλος της εβδομάδας έχω να περάσω Initial medical class 1.

Απο το Σαββατο εως και εχθές το βράδυ ήμουν ελαφρώς άρρωστος με βηχα και χαμληλό πυρετό. Ως εκ τουτου έπρεπε να πάρω κάποια χάπια (πχ. πονσταν, ντεπον, παναντολ).

Πιστεύετε οτι θα μπορούσαν να επιρρεάσουν τις αιματολογικές εξετάσεις τα παραπάνω και η κατάσταση της υγείας μου?

Κοστος Initial medical 1: 225ΕΥΡ.
 
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να καλέσεις το κέντρο με το οποίο έχεις ραντεβού και να τους ενημερώσεις/ρωτήσεις. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο :)
Ειδικά αν είναι στο 251, θα δεις ότι είναι και πολύ εξυπηρετικοί :)
 
Όλη την ώρα παίρνω τηλέφωνα στο 2109973051 που μου έδωσε η ΥΠΑ, και πότε δεν απαντάνε. Ξέρετε παιδιά κανένα τηλέφωνο άλλο από τους αρμόδιους στο Κέντρο αεροπορικής ιατρικής για το medical 1?
Θέλω να ρωτήσω καταρχάς αν χρειαστεί να μου μετακινήσουν τα χαρτιά σε ΥΠΑ εξωτερικού θα μπορούν να το κάνουν; Κάποιες ΥΠΑ δεν το κάνουν
 
Τηλ: +30 210 7463850 +30 210 7464718 +30 210 7464721
Σε ενα απο τα τρια σιγουρα αν παρεις νωρις το πρωι θα το σηκωσουν ειναι του 251
 
Καλησπερα σε όλους.. τελικα δεν εχω κτλβει αν λαποιος εχει αυτο που λεμε "στίγμα" αναιμιας.. κοβεται στα medicals?
:)
 
Top